W Oleśnie powstała wirtualna strzelnica

W Oleśnie powstała wirtualna strzelnica

W Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 w Oleśnie powstała wirtualna strzelnica. Została ona utworzona w ramach programu “Strzelnica w powiecie 2”, dofinansowanego z dotacji celowej ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej.

– Wirtualna strzelnica przeznaczona jest do prowadzenia szkolenia strzeleckiego w oparciu o multimedialny, laserowy system szkolno-treningowy w zakresie nauki i doskonalenia umiejętności w bezpiecznym posługiwaniu się bronią oraz realizacji strzelań o urozmaiconym stopniu skomplikowania, na różnych wirtualnych odległościach, z postaw strzeleckich: leżąc, klęcząc, stojąc – czytamy w regulaminie strzelnicy.

1Strzelnica umożliwia prowadzenie ćwiczeń jednocześnie dla 4 strzelających z wykorzystaniem różnych rodzajów broni treningowej: karabinków lub pistoletów (laserowych symulatorów broni).

– Będzie to ogólnodostępna strzelnica. Wkrótce przedstawiamy szczegółowy regulamin korzystania z niej. Zależało nam przede wszystkim na szkoleniu młodzieży, na klasach mundurowych – mówi Sylwester Lewicki, burmistrz Olesna. – Zapotrzebowanie jest spore, więc będziemy otwarci, żeby jak najwięcej osób, przynajmniej w ten sposób, nauczyło się korzystać z broni. Cieszy mnie, że przy wsparciu wiceministra Marcina Ociepy taka strzelnica w Oleśnie powstała.

Wartość inwestycji to niemal 200 tysięcy złotych, a dotacja ze środków MON-u wyniosła ponad 150 tysięcy złotych.

Co ciekawe, temat strzelnicy w Oleśnie nie został zamknięty. Jak mówi burmistrz, budowa strzelnicy z prawdziwego zdarzenia nie jest wykluczona.

– Starsi mieszkańcy pamiętają, że w Oleśnie takie miejsce istniało i dla wielu osób byłoby marzeniem, żeby ono znów funkcjonowało. Czasy się jednak zmieniły i są pewne ograniczenia, jeśli chodzi na przykład o odległość od budynków mieszkalnych. Są możliwości pozyskania dofinansowania z Ministerstwa Obrony Narodowej na budowę strzelnic, więc nie wykluczamy, że coś w tej dziedzinie uda się zrobić.

Przypominamy, dawna oleska strzelnica mieściła się przy ulicy Obrońców Westerplatte.

strzelnica_375045_fotopolska-eu

Zdjęcie: fotopolska.eu

Damian Pietruska


*- Zdjęcie główne: Urząd Miejski w Oleśnie.

Podziel się