Jak i kiedy zorganizować wycieczkę szkolną?

Jak i kiedy zorganizować wycieczkę szkolną?

Nic tak nie integruje uczniów, jak klasowy wyjazd połączony ze zwiedzaniem atrakcji turystycznych bądź przyrodniczych. Aby zapewnić dzieciom udany i beztroski pobyt, nauczyciel musi przejąć na siebie obowiązki związane z organizacją wycieczki. W naszym artykule zdradzamy, jak dobrze wywiązać się z tego zadania.

Organizacja i planowanie krok po kroku

Informacja o wycieczce nie może być zaskoczeniem dla rodziców. Nikt nie lubi nagłych i niezaplanowanych wydatków. Dlatego wychowawca powinien poinformować o swoich planach już na pierwszej wywiadówce. Nierzadko rodzice lub uczniowie starszych klas mają sugestie dotyczące kierunku i długości wyjazdu. Warto je uwzględnić.

Wycieczki jednodniowe to najtańsza opcja. Zwykle odbywają się do większych miast. Gdy zapadnie decyzja o dłuższym pobycie np. kilkudniowym, należy przemyśleć kwestię zakwaterowania i wyżywienia. Największym wyzwaniem logistycznym będzie jednak wyjazd za granicę.

Niezależnie od kierunku czy długości wycieczki, należy zapewnić doświadczonego przewoźnika, który zna i stosuje wymagania związane z przewozem grup dzieci lub młodzieży.

Popularne terminy wycieczek szkolnych

Wycieczki najczęściej odbywają się na wiosnę – w maju lub czerwcu. W tym czasie trudno już zarezerwować kwaterę w najbardziej obleganych turystycznie miejscowościach. Dlatego wyjazdy odbywające się w szczycie sezonu, należy odpowiednio wcześnie zaplanować. Aby uniknąć tłumów, można pokusić się o wybór mniej popularnego terminu – wczesną wiosną lub nawet na początku roku szkolnego.

Noclegi oraz niezbędne bilety wstępu do muzeów czy innych lokalnych atrakcji wymagają wcześniejszej rezerwacji. Ma to wpływ na cenę i standard kwatery oraz na to, jak bogaty będzie program wycieczki.

Program wycieczki

Jednym z wymogów związanym ze szkolną wycieczką jest opracowanie jej harmonogramu. Powinien on uwzględniać charakter wyjazdu oraz wszystkie najważniejsze punkty pobytu. Ważną częścią jest „szczegółowy program wycieczki”, w którym należy wypisać wszystkie atrakcje i zabytki, które czekają na jej uczestników.

Tak szczegółowa rozpiska może być trudna do opracowania dla nauczyciela, który samodzielnie organizuje wyjazd i nie do końca orientuje się, ile dokładnie zajmą poszczególne części. W takim przypadku radzimy uwzględnić limity czasu pracy kierowcy autokaru.

Pomoc biura turystycznego

Jeżeli wychowawca planuje wyjazd, ale uważa, że sprawy związane z przygotowaniem wycieczki lepiej powierzyć profesjonalistom, warto z takiej pomocy skorzystać.

Organizacja wycieczek szkolnych to zadanie dla biura turystycznego Horyzont. Firma od lat świadczy usługi w zakresie przygotowywania wyjazdów dla szkół z całej Polski. Nie tylko przygotuje atrakcyjny plan pobytu, zarezerwuje noclegi i wynajmie zaufanego przewoźnika, ale także doradzi. Biuro proponuje wycieczki do największych polskich miast oraz za granicę. Zapewnia opiekę licencjonowanych pilotów oraz lokalnych przewodników, którzy dbają o ich prawidłowy przebieg.

Masz plan na wycieczkę, ale nie wiesz, jak go zrealizować? Zgłoś swój pomysł w biurze Horyzont, a otrzymasz niezobowiązującą ofertę.


*- Artykuł sponsorowany.

Podziel się