Szkoły z Olesna i Praszki na podium wojewódzkiej olimpiady ZUS

Szkoły z Olesna i Praszki na podium wojewódzkiej olimpiady ZUS

Dwie szkoły z powiatu oleskiego znalazły się na podium wojewódzkiego finału Olimpiady “Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”, który odbywał się we wtorek 7 marca w Opolu.

Składki na ubezpieczenia, emerytury i renty oraz jak funkcjonuje ZUS – to tylko niektóre elementy systemu ubezpieczeń w Polsce. Swoją wiedzę na ten temat zweryfikowali uczniowie szkół średnich w ramach wojewódzkiego finału wiedzy „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”.

– W tym roku najszerszą wiedzą, ale też refleksem wykazali się uczniowie z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Nysie. W teście wielokrotnego wyboru o polskim systemie ubezpieczeń społecznych na 25 pytań poprawnie odpowiedzieli na 24. Dodatkowo zrobili w najkrótszym czasie, bo dokładnie w 8 minut i trzy sekundy. To oni będą reprezentować nasz region w kwietniowym finale, który zorganizuje centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie – wyjaśnia Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Drugie miejsce zajęła reprezentacja Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Praszce w składzie: Aleksandra Gawłowska, Jagoda Rożniatowska i Julia Jachymska (na zdjęciu głównym).

Podium w tegorocznym finale wojewódzkim uzupełnili uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Lotników Polskich w Oleśnie, czyli Marta Penczok, Agnieszka Rzeźniczok i Maciej Jankowski. Obydwie drużyny poprawnie odpowiedziały na 23 pytania.

Projekt „Lekcje z ZUS” ma zawsze swój prolog jesienią. Stąd od września ubiegłego roku do projektu mogły się zgłaszać szkoły ponadgimnazjalne z całego województwa. W edycji 2022/2023 przystąpiło do niego aż 31 szkół średnich z regionu, a swoją wiedzę o polskim systemie ubezpieczeń społecznych szlifowało aż 1700 uczniów. Do Olimpiady zgłosiło się 27 placówek, a w szranki stanęło aż 847 uczniów. Do ostatniego etapu na szczeblu regionalnym, czyli finału wojewódzkiego zakwalifikowało się ostatecznie 20 zespołów szkolnych, które na podstawie testów uzyskały najlepsze wyniki.

Finał Olimpiady na etapie wojewódzkim to ukoronowanie projektu „Lekcje z ZUS”. Jego celem jest propagowanie wiedzy o ubezpieczeniach społecznych wśród młodzieży. Od roku szkolnego 2021/2022 Olimpiada organizowana przez ZUS jest na liście konkursów przedmiotowych Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Reprezentacja I Liceum Ogólnokształcącego im. Lotników Polskich w Oleśnie

Reprezentacja I Liceum Ogólnokształcącego im. Lotników Polskich w Oleśnie


*- Informacja i zdjęcia: ZUS.

Podziel się