• Home »
  • Informacje »
  • Olescy uczniowie stworzyli grę o miejskich legendach. Olesno na mapie konkursu “Genialne Miejsca”

Olescy uczniowie stworzyli grę o miejskich legendach. Olesno na mapie konkursu “Genialne Miejsca”

Olescy uczniowie stworzyli grę o miejskich legendach. Olesno na mapie konkursu “Genialne Miejsca”

Troje uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Lotników Polskich w Oleśnie stworzyło grę “Z legend Olesna…”, która wzięła udział w konkursie “Genialne Miejsca”, organizowanym przez Polskie Towarzystwo Informatyczne. Olesno, jako trzecie miejsce w województwie, jest teraz na mapie konkursu.

– Konkurs polega na stworzeniu gry lub escape-roomu, który będzie promował rzecz związaną z historią lokalną, a temat będzie dotyczył miejscowości lub regionu, w którym znajduje się dana placówka – tłumaczy Elżbieta Wydra, ambasadorka konkursu “Genialne Miejsca” w województwie opolskim. – Jest on połączeniem umiejętności historycznych, informatycznych i algorytmicznych.

Oleskie liceum, jako jedyne w województwie, brało udział w konkursie.

– Szkoła zajęła pierwsze miejsce w województwie, ale to nie jest tak, że wystarczy wziąć udział, by wygrać, tylko trzeba się naprawdę wykazać, a prace ocenia aż czternastu jurorów. To druga edycja konkursu, a podobnych miejsc na mapie w Polsce jest już ponad 200, Olesno jest jedną z nich. W tym roku ze 103 prac na mapę dostało się 81 prac – wylicza Elżbieta Wydra.

W konkursie wzięli udział: Marcel Bartela, Emilia Gernand oraz Marek Janicki. Opiekunką grupy była Gabriela Janicka.

– To spore wyróżnienie, ale najważniejsze dla mnie było to, że uczniowie mieli motywację do przystąpienia do tego zadania – mówi Gabriela Janicka. – Świetnym narzędziem jest aplikacja genially, dzięki której stworzona została gra. Można ją wykorzystać na wiele sposobów. Pandemia nie tylko przyniosła nam złe rzeczy, ale także otworzyła w szkołach możliwości rozwoju. Szkolenia, które się odbywały, doprowadziły do tego, że grono nauczycieli korzysta obecnie z wielu aplikacji i narzędzi, które dają nam sporo rozwiązań.

Tworząc grę, uczniowie sami byli zaskoczeni mnogością oleskich legend.

– Nasza gra polega na tym, że poznajemy oleskie legendy, po czym odpowiadamy na pytania, żeby zdobyć kolejne cyfry kodu. Gra kończy się, kiedy zdobędziemy wszystkie cyfry i poprawnie wpiszemy kod – mówią uczniowie. – Wyszukując legendy, korzystaliśmy z różnych źródeł, które są dostępne w Internecie, w oleskim muzeum i tych, które sami znaleźliśmy. Wprowadziliśmy tam wiele legend znanych i mniej znanych lokalnie, na przykład o oleskim smoku czy kościołach: św. Anny i św. Rocha. Nad przygotowaniem gry pracowaliśmy trzy tygodnie.

W grę można zagrać pod tym linkiem: https://view.genial.ly/6421d6fa440b340012da8e87

Damian Pietruska

Podziel się