Wiadukty na budowanej obwodnicy Olesna przeszły próby obciążeniowe

Wiadukty na budowanej obwodnicy Olesna przeszły próby obciążeniowe

Kilka samochodów ciężarowych, o łącznej masie nawet do 192 ton, ustawiono na trzech kolejnych wiaduktach na budowanej obwodnicy Olesna. To jeden z elementów próbnych obciążeń tych konstrukcji, niezbędny do wydania pozwolenia na użytkowanie odcinka drogi ekspresowej S11.

– Zanim obiekt mostowy otrzyma wydawane przez nadzór budowlany pozwolenie na użytkowanie, konieczne jest wykonanie pomiarów, które stwierdzą jakość oraz wytrzymałość wybudowanej konstrukcji – tłumaczy  informuje Agata Andruszewska, rzecznik opolskiego oddziału GDDKiA. – Próbne obciążenie wykonaliśmy na trzech obiektach, moście nad Stobrawą oraz dwóch wiaduktach nad linią kolejową.

Obciążenia statyczne polegały na wykonaniu szczegółowych pomiarów w zakresie przemieszczeń, ugięć oraz osiadań dla poszczególnych elementów tych obiektów.

– Z kolei w trakcie obciążeń dynamicznych sprawdzaliśmy własności przęsła obiektu, częstości drgań i współczynnik tłumienia. W tych badaniach wykorzystano dwa samochody poruszające się pojedynczo wyznaczonymi w projekcie trasami w obu kierunkach z różnymi prędkościami: 10, 30, 50 i 70 km/h. Dodatkowo zrealizowano dwa przejazdy z prędkością 30 km/h z najechaniem na przeszkodę. Obecnie trwa analiza wyników badań dynamicznych, a ich rezultat poznamy niebawem – mówi Agata Andruszewska.

 Finał prac jeszcze w tym roku

Inwestycja przewiduje budowę aż 24 obiektów mostowych. Aktualne zaawansowanie prac na budowie obwodnicy Olesna sięga ponad 90 proc., a zakończenie inwestycji jest planowane w III kwartale br.


*- Informacja i zdjęcia: GDDKiA Opole.

Podziel się