Jak stosować kurkumę w proszku? Odkryj najlepsze sposoby!

Jak stosować kurkumę w proszku? Odkryj najlepsze sposoby!

Kurkuma jest to roślina dziko rosnąca w Indiach. Uprawia się ją również w krajach o klimacie tropikalnym. W Polsce najczęściej używamy kurkumy w proszku. Warto wiedzieć, że nie tylko nadaje ona ciekawy smak potrawom, ale też ma działanie prozdrowotne.

Dlaczego warto jeść kurkumę?

Kurkuma ma silne działanie prozdrowotne, co potwierdzają liczne badania naukowe. Wykazuje działanie przeciwzapalne, ale też przeciwnowotworowe. Do tego działa antybakteryjnie, przeciwgrzybicznie i przeciwwirusowo. Stosuje się ją choćby w chorobach metabolicznych czy sercowo-naczyniowych. Przynosi dobre efekty leczenia chorób przewlekłych. Co istotne, można ją stosować także u osób w podeszłym wieku. Wyobraźcie sobie, że łącząc farmakoterapię z zażywaniem kurkumy w proszku można zwiększyć efektywność leczenia, ale też zmniejsza się poziom bólu w chorobach takich jak stany zapalne jelit. Kurkuma ma działanie żółciopędne. Zwiększa więc produkcję żółci w wątrobie, a przy tym pobudza wydzielanie żółci przez woreczek żółciowy. Dzięki temu przyspiesza procesy trawienne i pozwala utrzymać prawidłową wagę.

Kurkuma w proszku – idealny środek na przeziębienie

Często zażywanie suplementów diety na przeziębienie zupełnie nie daje dobrych efektów. Czasami można wręcz dojść do wniosku, że przeziębienie musi trwać 7 dni. Na szczęście tak wcale nie musi być wystarczy tylko postawić na kurkumę w proszku. Można dodawać ją do herbaty, ale też soku malinowego czy pić napój, a więc wymieszać 200 ml wody z łyżką proszku. Co istotne, kurkuma działa też przeciwgorączkowo, łagodzi kaszel i katar. Korzeń kurkumy wpływa też na metabolizm. Kurkuma ma wysoką zawartość żelaza. Z tego powodu może być też stosowana u osób z anemią. Ponadto kurkuma w proszku jest polecana dla osób, które regularnie oddają krew.

Kurkuma na problemy w jamie ustnej

Kurkuma jest remedium na wiele dolegliwości także tych występujących w jamie ustnej. Zacznijmy może od tego, że spożywając ją regularnie zapobiegamy powstawaniu płytki nazębnej. Kurkuma zmniejsza także bóle zębów i przyspiesza gojenie się stanów zapalnych w jamie ustnej. Zaleca się jej stosowanie, jeżeli dokuczają często nawracające afty. Tutaj poleca się napoje z dodatkiem kurkumy bądź napoje z dodatkiem pieprzu i kurkumy, które również sprawdzą się w przypadku występowania problemów trawiennych.


*- Artykuł sponsorowany.

Podziel się