Geopolityka – jak jej znajomość przydaje się w życiu?

Geopolityka – jak jej znajomość przydaje się w życiu?

Polityka międzynarodowa ma ogromny wpływ na naszą rzeczywistość. Odgrywa kluczową rolę, wpływając na relacje między państwami, rozwiązywanie konfliktów, współpracę gospodarczą, handel, bezpieczeństwo i wiele innych dziedzin życia. Wydarzenia na arenie międzynarodowej mogą pośrednio wpływać na warunki życiowe każdego człowieka, więc warto posiadać przynajmniej podstawową wiedzę w tym temacie, którą często można pozyskać na etapie edukacji w szkole.

Znaczenie mapy politycznej

Mapa polityczna to nic innego jak mapa z podziałem na państwa z ich stolicami. Jednakże dzisiejsza mapa jest efektem wielu wieków wojen, zmian politycznych i innych wydarzeń historycznych, które miały wpływ na jej obecną postać.

Mapa polityczna umożliwia spojrzenie na sytuację polityczną bez zagłębiania się w szczegóły – przykładowo w roku 2008 trzeba było mapę zaktualizować z uwagi na ogłoszenie niepodległości Kosowa, które nadal nie zostało uznane jako niepodległe przez wszystkie państwa. W samej Europie głośno się mówi o niepodległości Katalonii czy Szkocji, więc możliwe, że niedługo konieczne będą kolejne zmiany.

Temat kształtowania polityki międzynarodowej państwa w oparciu o lokalizację geograficzną jest od dawna poruszany przez geopolityków, m.in. przez Jacka Bartosiaka w książce “Najlepsze miejsce na świecie. Gdzie Wschód zderza się z Zachodem”.

Wpływ gospodarki na politykę

Oczywiście, mapa polityczna to jedynie efekt końcowy wielu procesów toczących się na poziomie każdego państwa. O sile państwa stanowi przede wszystkim gospodarka – rolnictwo, przemysł i usługi. Przykładowo, z podręcznika “Oblicza geografii 2” można się dowiedzieć, dlaczego jedne państwa są bardziej zamożne od innych oraz na czym opierają swoją gospodarkę. Państwa, na terenie których znajdują się złoża cennych surowców, takich jak ropa naftowa, będą cieszyły się lepszą pozycją na arenie międzynarodowej, ponieważ gospodarka całego świata potrzebuje tego surowca.

Rosnące znaczenie ochrony środowiska

W ostatnich latach mamy do czynienia z coraz większym znaczeniem ochrony środowiska – państwa świadomie ograniczają swój rozwój oparty na surowcach szkodliwych dla środowiska i szukają alternatyw. Ma to ogromny wpływ na gospodarkę całego świata, ponieważ zmiany w danym kraju mogą mieć wpływ na import i eksport, przez co zmienia się sytuacja także innych krajów. Znajomość tego tematu pomoże znacznie lepiej zrozumieć sytuację dotyczącą paliw kopalnych importowanych do Europy z Rosji w świetle konfliktu na Ukrainie.

Podstawy polityki międzynarodowej warto znać

Polityka międzynarodowa ma pośredni wpływ na nasze życie codzienne. Istnieje wiele książek pozwalających poznać podstawy polityki międzynarodowej i geopolityki. Warto zatem rozumieć poszczególne zagadnienia i wiedzieć czego można się spodziewać w obliczu nadchodzących zmian na świecie.


*- Artykuł sponsorowany.

Podziel się