Najszybsze samochody na świecie – ich zestawienie może Cię zaskoczyć!

Najszybsze samochody na świecie – ich zestawienie może Cię zaskoczyć!

Superszybkie samochody od zawsze fascynowały miłośników motoryzacji. Pokonywanie ograniczeń technicznych, „łamanie praw fizyki” i wybitne umiejętności kierowców to coś, co zdecydowanie budzi dreszczyk emocji. Chcesz na własne oczy zobaczyć zmagania szybkich aut, a może sam spróbujesz swoich sił na torze? Sprawdź, gdzie możesz to zrobić w pobliżu Olesna.

Superszybkie samochody – dlaczego budzą tak wielkie zainteresowanie?

Szybka jazda daje niesamowite wrażenia, również wtedy, gdy nie siedzi się na kółkiem, a obserwuje się ją w roli widza. Tak jest od zawsze – odkąd wyprodukowano pierwszy pojazd, chciano sprawić, aby mógł przemieszczać się jak najszybciej. Od samego początku historii motoryzacji organizowano więc wyścigi, rajdy i slalomy samochodowe budzące ogromne zainteresowanie publiki.

Oczywiście osiągi aut z przeszłości nie mogły się równać z tymi, które znamy obecnie. Dziś technologia jest zupełnie inna i pozwala na łamanie ograniczeń, które dla konstruktorów sprzed stuleci były nie do pokonania.

Jednak nie zmienia to faktu, że zarówno dziś, jak i sto lat temu, wyścigi szybkich samochodów to coś, co przyciąga rzesze obserwatorów. Osiągi aut się zmieniły, jednak zainteresowanie pozostało takie samo.

Superszybkie samochody świata – czy znasz je wszystkie?

Poniżej znajdziesz zestawienie najszybszych aut na świecie. Pamiętaj jednak, że takie rankingi zmieniają się dość płynnie. Cały czas powstają nowe prototypy, których zadaniem jest „pokonać” dotychczasowych liderów szybkości. To często mało znane marki samochodów, których z pewnością nie spotkasz na drodze.

Poznaj 5 najszybszych wozów świata w 2023 roku.

  1. Bugatti Chiron Super Sport 300+ jest uważany za najszybsze auto na świecie. Osiąga prędkość maksymalną przekraczającą 480 km/h. Napędza go 8-litrowy silnik W16 generujący moc 1600 KM. Ten supersamochód ma zaawansowany system aerodynamiczny i lekką konstrukcję.
  2. Hennessey Venom F5 to amerykańskie auto, którego twórcy dążą do osiągnięcia przez niego prędkości ponad 500 km/h. Pod maską ma silnik V8 o pojemności 6,6 litra, który generuje ogromną moc wynoszącą około 1800 KM. Venom F5 ma również zaawansowany układ aerodynamiczny i lekką karoserię, co przyczynia się do osiągania tak wysokich prędkości.
  3. Koenigsegg Jesko Absolut to szwedzki model, który został zaprojektowany z myślą o osiągnięciu prędkości maksymalnej przekraczającej 500 km/h. Napędza go potężny silnik V8 o pojemności 5 litrów, który generuje ponad 1600 KM mocy. Jesko Absolut ma aerodynamiczną sylwetkę i innowacyjne rozwiązania techniczne.
  4. SSC Tuatara to amerykański super pojazd, który osiąga prędkość maksymalną powyżej 480 km/h. Wyposażono go w silnik V8 o pojemności 5,9 litra generujący niesamowitą moc wynoszącą 1350 KM. SSC Tuatara został zaprojektowany z myślą o maksymalnej wydajności aerodynamicznej i niskich oporach powietrza.
  5. Rimac C_Two to samochód elektryczny produkowany w Chorwacji. Jest wyposażony w cztery silniki elektryczne mające łączną moc 1914 KM. Prędkość maksymalna tego auta wynosi około 412 km/h. C_Two zawiera zaawansowane systemy kontroli trakcji i stabilności, a także innowacyjne rozwiązania technologiczne.

Jak widać, prace nad zbudowaniem najszybszego samochodu świata odbywają się w różnych krajach, także tych niesłynących z bogatej historii motoryzacji. Dążenie do pokonywania ograniczeń technicznych jest wspólne dla konstruktorów niezależnie od szerokości geograficznej. Zmagania takich aut muszą stanowić nie lada gratkę dla widzów.

Szybkie samochody koło Olesna? Sprawdź, gdzie je zobaczyć!

Choć obejrzenie „w akcji” takich aut jak Bugatti Chiron czy Hennessey Venom może być niewykonalne, mieszkańcy Olesna wcale nie muszą rezygnować z motoryzacyjnej pasji. Chcesz obejrzeć wyścigi najlepszych kierowców z Polski i nie tylko?

Możesz to zrobić na torze wyścigowym Silesia Ring w Kamieniu Śląskim. Leży on tylko 55 km od Olesna, dlatego dojazd na miejsce nie zajmie Ci więcej niż godzinę. Na terenie obiektu utworzonego na pasie dawnego lotniska odbywają się różnego rodzaju imprezy motoryzacyjne – także wyścigi szybkich aut.

To najnowocześniejszy tor tego typu w Polsce. Jego główna nitka ma aż 3636 metry i składa się z 15 zakrętów (9 prawych i 6 lewych). Prosta startowa licząca 560 metrów ma szerokość 15 metrów, a sam tor w najwęższym miejscu – 12 metrów.

Emocje są gwarantowane – a dodatkowo wcale nie musisz wyruszać w daleką podróż, aby zobaczyć na własne oczy zmagania mistrzów kierownicy.

Jeśli jesteś miłośnikiem szybkiej jazdy, warto na bieżąco sprawdzać, gdzie w Twojej okolicy odbywają się rajdy i wyścigi. Możesz to zrobić na przykład na stronie Polskiego Związku Motorowego lub opolskiego Automobilklubu. Takich imprez jest naprawdę sporo i mają różną specyfikę. To między innymi rajdy typu Super Sprint czy KJS.

Co więcej, na niektórych torach wyścigowych również Ty możesz spróbować swoich sił. Jeśli osiągi Twojego auta na to pozwalają, nic nie stoi na przeszkodzie, byś zmierzył się z innymi kierowcami. Miejsca dostępne dla hobbystów znajdziesz między innymi we Wrocławiu, Poznaniu, czy we wspomnianym już Kamieniu Śląskim.


*- Artykuł sponsorowany.

Podziel się