• Home »
  • Informacje »
  • Siano dla królika – jak wybrać najlepsze, aby cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem pupila?

Siano dla królika – jak wybrać najlepsze, aby cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem pupila?

Siano dla królika – jak wybrać najlepsze, aby cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem pupila?

Jako świadomy właściciel królika musisz przede wszystkim zrozumieć podstawowe potrzeby swojego małego przyjaciela. Realizację tego celu zacznij od żywienia. W tym artykule podpowiemy Ci, jak dobrać siano dla królika. Jest to bowiem jeden z najważniejszych składników diety Twojego pupila. Twoja decyzja będzie miała zatem ogromny wpływ na jego zdrowie i dobre samopoczucie.

Dlaczego siano jest tak ważne dla królika?

Czy wiesz o tym, że dzikie króliki żywią się głównie trawą i ziołami? Należy więc zatroszczyć się o to, aby Twój pupil zyskał dostęp do tego właśnie pożywienia również w warunkach domowych. To właśnie dlatego podstawą żywienia królików powinno być siano. Zajmuje ono aż 80% całego jadłospisu. Co za tym idzie, zwierzę powinno mieć do niego stały dostęp.

Budowa układu pokarmowego królika dostosowana jest bowiem do trawienia włókna pokarmowego. Siano jest jego bogatym źródłem, przez co stanowi podstawę żywienia tych zwierząt. Jego obecność pozwala uniknąć problemów związanych z funkcjonowaniem układu pokarmowego, takich jak np. zaparcia. Siano pomaga również w ścieraniu króliczych zębów. Jako że rosną one przez całe życie, jest to bardzo istotne, gdyż zapobiega ich przerostowi.

Każdy właściciel powinien więc zrozumieć, że siano to dla królika nie tylko przysmak. To przede wszystkim podstawowy i niezbędny składnik jego diety, który w żadnym wypadku nie powinien być zastępowany gotowymi karmami. Warto wspomnieć, że ich zbyt duży udział w żywieniu królika jest nie tylko niezgodny z jego naturalnymi potrzebami żywieniowymi. Są one także nazbyt kaloryczne, co jest główną przyczyną otyłości tych zwierząt.

Jakie siano wybrać dla królika? Najważniejsze kryteria

Siano to posiłek dopasowany do króliczych potrzeb i instynktów. Sama jego obecność to jednak stanowczo za mało. Warto jeszcze wiedzieć, jakie siano wybrać dla królika, aby było ono najlepsze dla jego zdrowia. W tym celu przeanalizuj poniższe kryteria:

– źródło pozyskiwania – królik należy do zwierząt wrażliwych. Wybieraj więc siano wolne od zanieczyszczeń i pestycydów. W tym przypadku istotne jest przede wszystkim źródło jego zbioru;

– świeżość – pokarm dla królika musi być świeży. Siano powinno być aromatyczne, zielone, grube i długie;

– sposób suszenia i przechowywania wybierz siano, które poddane zostało procesowi suszenia i upewnij się, że jest ono prawidłowo przechowywane. W przeciwnym razie pokarm może być stęchły, co negatywnie wpłynie na zdrowie Twojego pupila.

To właśnie dlatego siano dla królika warto kupować wyłącznie ze sprawdzonych miejsc. Godna polecenia jest np. strona – https://uszatkowerady.pl/sianodlakrolika.html. To cieszący się dobrymi opiniami e-sklep, który specjalizuje się w sprzedaży produktów zgodnych z naturalnymi potrzebami królików.


*- Artykuł sponsorowany.

Podziel się