Wielkanocna tradycja w Kolonii Biskupskiej – Krzyżoki!

Wielkanocna tradycja w Kolonii Biskupskiej – Krzyżoki!

Wiosna to czas odrodzenia, a dla mieszkańców Kolonii Biskupskiej wyróżnia się ona szczególnym wydarzeniem – corocznymi Krzyżokami. To tradycja sięgająca głęboko w historię, kiedy to społeczność zbiera się w Wielkanocne popołudnie, by wspólnie oglądać procesje konną, a w końcowym etapie ich wyścig.

Obrzęd rozpoczyna nabożeństwo w kościele pw. św Jacka w Biskupicach, po którym obecny proboszcz-Andrzej Flak- wychodzi do krzyżoków i udziela im błogosławieństwa na drogę. Otrzymują również od proboszcza krzyż, który towarzyszy im w procesji przez pola. Krzyżoki z pieśnią na ustach wyruszają na pola i łąki, by roznościć błogosławieństwo Chrystusa Zmartwychwstałego i zanosić modlitwę w intencji urodzaju. 

Niezależnie od pogody krzyżoki pokonują drogę od Biskupic, przez Drogi Biskupskie aż do Kolonii, gdzie odbywa się wspomniany już wyścig. W drodze zawsze zatrzymują się obok krzyży i kapliczek przydrożnych na krótką modlitwę. 

Jest to bardzo ciekawe wydarzenie dla naszej małej społeczności, bo wtedy cała wioska odżywa, ludzie wychodzą przed domy i z radością oczekują procesji rozśpiewanych krzyżoków. 

Cieszymy się z tego, że każdego roku tradycja ta jest podtrzymywana i mamy cichą i wielką nadzieję, że nigdy nie zaniknie.


*- Informacja i zdjęcia: Michał Chuć i  Izabela Brol.

Podziel się