• Home »
  • Sport »
  • Olescy trampkarze mistrzami województwa! Tak napisali historię

Olescy trampkarze mistrzami województwa! Tak napisali historię

Olescy trampkarze mistrzami województwa! Tak napisali historię

Trampkarze OKS-u Olesno na dwie kolejki przed zakończeniem sezonu zapewnili sobie Mistrzostwo Opolskiej Ligi Trampkarzy. Jak duży to sukces? Olbrzymi, bowiem to dopiero trzecie mistrzostwo województwa w całej historii OKS-u Olesno w ligach młodzieżowych!

Historyczny sukces

Do pierwszego mistrzostwa trzeba się cofnąć do roku 2003, kiedy to juniorzy OKS-u pod wodzą Zbigniewa Bieniasa wygrali wojewódzką ligę i wywalczyli awans do 1/8 Mistrzostw Polski Juniorów. Odpadli w tej fazie z Bałtykiem Gdynia, remisując w Gdyni 0-0 i przegrywając u siebie 0-3. Podczas rewanżu w Oleśnie stadion pękał w szwach! Szacuje się, że mecz oglądało ponad 1,5 tysiąca kibiców!

Górny rząd (od lewej) Zbigniew Bienias – trener, Jerzy Chęciński – prezes BS Zawadzkie, Kamil Chęcinski, Paweł Pasieka, Dariusz Gawlik, Tomasz Kaliciak, Łukasz Kornek, Tomasz Lubecki, Rafał Wollner, Marcin Pacierz, Grzegorz Światała, Rafał Kobiołka, Paweł Górniak, Bartłomiej Janik, Mateusz Przeniczny. Dolny rząd (od lewej): Michał Przeniczny, Łukasz Wieczorek, Janusz Kurpiel, Szymon Kobiołak, Mateusz Widera, Mariusz Makuch, Marcin Skowronek, Tomasz Bartela, Marcin Wollner, Kamil Jasina, Paweł Marcinkowski – kapitan, Jacek Skowronek, Wojtek Duda.

Kolejny ogromny sukces to Mistrzostwo Województwa Młodzików w sezonie 2014/2015, prowadzonych przez Sebastiana Kopela. Zawodnicy tej drużyny grają obecnie na różnych poziomach rozgrywkowych, co tylko potwierdza, jak dobra robota była wtedy wykonana.

Ligowa dominacja

Tegoroczni trampkarze są więc dopiero trzecią oleską drużyną, która okazała się w swojej kategorii najlepsza w województwie! Zwycięstwo zawodników Krzysztofa Meryka jest bezdyskusyjne – mistrzostwo zdobyte na dwie kolejki przed końcem. Na kolejkę przed końcem sezonu dziesięć punktów przewagi. Tylko jedna porażka. Najwięcej strzelonych goli, najmniej straconych. Oto tabela na kolejkę przed końcem sezonu:

Trener trampkarzy nie ukrywał dumy z sukcesu swojej drużyny.

– Mamy świadomość, że to historyczny wynik dla naszego klubu, naszej akademii. Tym bardziej cieszy, że w dosyć wymagającej lidze, udało się zdobyć tytuł na dwie kolejki przed końcem – mówi Krzysztof Meryk.

Czy to oznacza, że olescy trampkarze mistrzostwo wywalczyli łatwo i przyjemnie?

– Nie można powiedzieć, że dominowaliśmy od początku do końca. We wszystkich spotkaniach, zawodnicy musieli się wznosić na własne wyżyny piłkarskie, a nawet w pewnym momencie je przekraczać! Chwała dla chłopaków, ponieważ przez te dwa lata wykonali kawał dobrej roboty awansując, w kolejnych ligach, trenując bardzo mocno, jeżdżąc na obozy. Wszystko było ciężko wypracowane i wcale nie przyszło łatwo. Mistrzostwo jest jednak zupełnie zasłużone! Chciałbym podziękować także rodzicom piłkarzy za dobrą współpracę i stworzenie odpowiednich warunków młodym zawodnikom.

Co było największą siłą tej drużyny?

– Zdecydowanie kolektyw! To zgrana drużyna, która od kilku lat gra razem na dobrym poziomie. Udało się też sprowadzić wartościowych zawodników, którzy wzmocnili nasz zespół. Trzeba też pochwalić postawę Michała Glińskiego, który najprawdopodobniej zostanie królem strzelców z 34 golami na koncie. Michał zdobył mnóstwo bramek, ale to także dlatego, że miał świetny serwis, pomocników, którzy wykładali mu piłkę, otwierali grę. Z drugiej strony warto zaznaczyć, że mamy także najmniej straconych bramek w całej lidze, co świadczy o dobrej grze defensywnej – ocenia Krzysztof Meryk.

Mistrzostwo daje awans na najwyższy poziom, ale…

Mistrzostwo Opolskiej Ligi Trampkarzy daje przepustkę do Centralnej Ligi Juniorów U-15, jednak OKS Olesno najprawdopodobniej zrezygnuje z awansu.

– Rocznik 2009, który jest naszym wiodącym, od nowego sezonu zasili dwie starsze drużyny OKS-u, czyli juniorów młodszych i juniorów starszych. Nasza drużyna trampkarzy będzie w przyszłym sezonie teoretycznie słabsza. Zarząd zdecyduje, ale najprawdopodobniej dla dobra chłopaków zostaniemy w lidze wojewódzkiej – mówi szkoleniowiec.

Centralna Liga Juniorów U-15, do której mógłby awansować OKS Olesno, składa się z najlepszych zespołów swojej kategorii wiekowej z województw: opolskiego, śląskiego, dolnośląskiego i lubuskiego.

– Realnie, obecnie nie jesteśmy w stanie sportowo i organizacyjnie rywalizować z drużynami takimi jak: Śląsk Wrocław, Zagłębie Lubin, Górnik Zabrze czy Odra Opole.

Olescy mistrzowie województwa są rozchwytywani przez większe piłkarskie marki. Do OKS-u systematycznie spływają zapytania o kolejnych zawodników.

– Podchodzimy do tego tematu spokojnie. Decyzja o odejściu do większego klubu należy do zawodników, a przede wszystkim ich rodziców, ale tłumaczymy, żeby ją dobrze przemyśleć, ponieważ przejście do większego klubu, wcale nie musi oznaczać momentalnie większych perspektyw rozwoju. Uważamy, że nasza akademia stwarza odpowiednie warunki, ale oczywiście to sprawa bardzo indywidualna, a dróg do zawodowej piłki jest sporo. Nie ma jednego przepisu na sukces – kończy trener.

Olescy trampkarze zostali uhonorowani przez przedstawicieli Opolskiego Związku Piłki Nożnej oraz burmistrza Olesna w przerwie meczu seniorów OKS Olesno-Silesius Kotórz Mały, który odbył się w środę 29 maja na oleskim stadionie.

Skład mistrzów województwa trampkarzy w sezonie 2024 tworzą:

Alexander Ledwig, Bartłomiej Wiktor, Franciszek Hądzel (bramkarze), Igor Więcław, Mateusz Poka, Szymon Kotarski, Michał Gliński, Szymon Kościelny, Mikołaj Przyklenk, Hubert Lerche, Matuesz Tobiś, Wojciech Wiktor, Maciej Flak, Jakub Piecuch, Michał Obłąk, Piotr Matuszczyk, Tomasz Sokołowski, Filip Czołkos , Matuesz Hombek-Zabawa, Michał Sendal, Jakub Wyrwa, Oleksandr Valchuk, Alan Parkitny, Szymon Ploch, Maksym Liushyn, Maciej Smoliński, Damian Posor, Filip Dudek.

trener: Krzysztof Meryk.

Kierownik: Andrzej Wiecha.

Damian Pietruska

Podziel się