Młodzież przepytała burmistrza! Debata w Oleśnie

Młodzież przepytała burmistrza! Debata w Oleśnie

Młodzieżowa Rada Gminy Olesno zorganizowała debatę z okazji Dnia Dziecka z Piotrem Grędą, burmistrzem Olesna. Uczniowie szkół ponadpodstawowych mieli okazję poznać poglądy burmistrza na wiele spraw związanych z gminą.

Debatę błyskotliwie prowadzili radni Młodzieżowej Rady Miejskiej: Dominika Budek i Karol Noworolnik. Przedstawiamy odpowiedzi burmistrza na kilka ciekawszych pytań, zadanych przez młodzież.

– Jak się pan czuje na stanowisku burmistrza, miesiąc po zaprzysiężeniu?

– Dzisiaj jestem w miejscu, w którym byłem dwa miesiące wcześniej na debacie przedwyborczej, więc wracają troszeczkę demony przeszłości, bo nie było to łatwe (śmiech) – mówi Piotr Gręda. – Jeśli chodzi o moją pracę, to jest zderzenie z dużą ilością obowiązków, trzeba szybko podejmować trudne decyzje. Wszystko wymaga czasu i zbadania. Mam taką zasadę, że przed podjęciem decyzji, muszę poznać opinię dwóch stron, a czasem też trzeciej obiektywnej, patrzącej z boku. To wszystko wymaga czasu, a ten nie jest z gumy. Daje sobie jednak radę, wszyscy mówią, że najtrudniejszy jest pierwszy rok.

Jak pana dotychczasowe doświadczenie zawodowe pomagają w pracy na stanowisku burmistrza?

– Pomagają, ponieważ praca pedagogiczna to praca z ludźmi, z którymi trzeba umieć się dogadać. Na stanowisku, które obecnie piastuję, trzeba mieć cierpliwość do ludzi, umiejętność słuchania. To trudne zadanie, bowiem osiemdziesiąt procent spraw, które wpływają, to te, w których ktoś, coś, chce od ciebie. Jest sporo spraw konfliktowych, w których trzeba się wykazać dużą powściągliwością. Przydaje się też umiejętność zarządzania zespołem, a trzeba wziąć pod uwagę, że zespół pracowników urzędu miejskiego to sześćdziesiąt siedem osób. To osoby, za które ponoszę odpowiedzialność, więc wszystkie decyzje muszą być dobrze przemyślane.

W mediach wiele się mówi o tym, że młodzież potrzebuje pomocy psychologicznej, doświadcza hejtu i przemocy. Czy gmina jest w stanie zapewnić pomoc psychologiczną młodzieży?

– Istnieje wymóg ministerialny, mówiący o tym, że w każdej szkole musi funkcjonować psycholog, ale przyznaję, że myślałem o tym, żeby wdrożyć w gminie dodatkowy program. Są do pozyskania środki na ten cel, musimy jeszcze zdiagnozować jak duży jest to problem w konkretnych szkołach. Jako nauczyciel zdaję sobie sprawę z istnienia problemu. Uważam, że program nie powinien być skierowany tylko dla dzieci, ale także dla ich rodziców, aby uwrażliwić ich na symptomy, kiedy kłopoty zaczynają się pojawiać. Bardzo ważna jest także rozmowa, wspólne jedzenie posiłków itd., tego czasem brakuje w naszych rodzinach.

– Przed nami siedzą młodzi ludzie, którzy zastanawiają się nad wyborem ścieżki życiowej. Stąd nasze pytanie, co gmina ma do zaoferowania młodym ludziom, którzy ukończyli szkołę bądź studia? Wiadomo, że Olesno ma problem starzejącego się społeczeństwa…

– Problem demograficzny nie jest tylko problemem naszego miasta, ale tak naprawdę całej Polski za wyjątkiem pięciu miast, które wysysają z szeroko rozumianej prowincji dobrze wykształconą młodzież, taką jak Wy. Jak temu przeciwdziałać? To problem niezwykle szeroki, dlatego wymienię tylko kilka działań, które trzeba podjąć, żeby Was zatrzymać. Po pierwsze – nie zostaniecie tutaj, jeśli nie będzie miejsc pracy. Nawet jeśli one będą, muszą być dla Was atrakcyjne i wartościowe. Żeby to umożliwić, jako gmina musimy mieć odpowiednie miejsca inwestycyjne z całą infrastrukturą. Powinny też powstać klasy partnerskie, pomiędzy szkołami a przedsiębiorcami oraz centra kariery. Liczę tutaj na współpracę ze starostą. Żeby młody rodzic chciał mieszkać w Oleśnie, musi mieć ułatwiony dostęp do żłobka i przedszkola. Do tego dochodzi opieka nad dzieckiem w czasie wolnym, również świetlicowa w szkołach, nad czym obecnie pracujemy, aby tych godzin efektywniej wypełnionych było jak najwięcej. Kolejnym elementem jest dostępność mieszkań. Ważna jest także odpowiednia opieka medyczna.

Pamiętacie jednak też o aspektach społecznych. Olesno to mała miejscowość, w której jest ogromne poczucie bezpieczeństwa. Wszędzie jest blisko. W dużym mieście, kiedy będziecie musieli zawieźć dziecko do przedszkola i dojechać do pracy, to zajmie Wam to sporo czasu. Wiele rzeczy składa się w całość, która powoduje, że gmina jest atrakcyjna do życia.

Burmistrz miał również przesłanie dla młodych:

– To jak będzie wyglądało nasze miasto, zależy także od Was, od Waszych pomysłów. Parafrazując słowa Johna F. Kennedy’ego: „Nie pytaj, co twój kraj może zrobić dla ciebie, zapytaj, co ty możesz zrobić dla swojego kraju”.

Na koniec debaty, pytania zadawała publiczność. Trzeba oddać młodzieży szacunek za poziom dojrzałości zadawanych pytań, w których oprócz wyżej wymienionych, tematy dotyczyły: demokracji, międzynarodowej współpracy partnerskiej, ekologii, życiowych wyborów, wykluczeń społecznych, transportu zbiorowego czy sposobów zaangażowania młodzieży. Młodzi radni zachęcali także do kandydowania do Młodzieżowej Rady Gminy Olesno.

Debata odbyła się w poniedziałek 3 czerwca w Miejskim Domu Kultury w Oleśnie.

Damian Pietruska

Podziel się