• Home »
  • Informacje »
  • Uczniowie ZSP w Borkach Wielkich podwójnymi laureatami Ogólnopolskiego Konkursu „Mój Szkolny Kolega z Misji”

Uczniowie ZSP w Borkach Wielkich podwójnymi laureatami Ogólnopolskiego Konkursu „Mój Szkolny Kolega z Misji”

Uczniowie ZSP w Borkach Wielkich podwójnymi laureatami Ogólnopolskiego Konkursu „Mój Szkolny Kolega z Misji”

W środę 22 maja 2024 roku w Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród laureatom XXIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Mój Szkolny Kolega z Misji”, organizowanego przez Dzieło Pomocy Ad Gentes pod hasłem: „Świat potrzebuje Misjonarzy”. Uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Borkach Wielkich zostali podwójnymi laureatami konkursu!

Patronat honorowy nad konkursem objęli J. E. abp Salvatore Pennacchio – Nuncjusz Apostolski w Polsce oraz J.E. Bp Jan Piotrowski – Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.

W konkursie wzięło udział 300 szkół z całej Polski. W przeprowadzenie działań konkursowych zaangażowało się ponad 900 nauczycieli, katechetów i wychowawców, aktywizując 4000 uczniów ze szkół podstawowych. Realizując zadania w kategorii charytatywnej dzieci wspierały projekt: „Budowa szkoły podstawowej i ponadpodstawowej w niewielkiej wiosce w Aucayo nad Amazonką w Peru.”

W Zespole Szkolno–Przedszkolnym w Borkach Wielkich inicjatorem i koordynatorem konkursu była Anna Meryk, dyrektor szkoły. Pod jej skrzydłami działania konkursowe podjęli uczniowie wspierani przez wychowawców w dwóch kategoriach: klas IV-VI i klas VII – VIII.

Podjęto liczne działania charytatywne, zbierając datki na cele konkursu. Uczniowie angażowali do działania całe szkolne i parafialne środowisko, w tym swoje młodsze koleżanki i kolegów. Obydwie grupy uczniów stanęły na najwyższym stopniu podium.

Uczniowie z Borek Wielkich zajęli:

  • I miejsce w Polsce w kategorii charytatywnej klas IV-VI
  • I miejsce w Polsce w kategorii charytatywnej klas VII-VIII

W związku z wyjazdem do Czech w ramach projektu: „Rozwój współpracy pomiędzy lokalnymi społecznościami Olesna, Otic i Jezdkovic”, laureatów podczas uroczystej gali reprezentowali uczniowie klas I-III. Odebrali oni nagrody – zestawy książek z rąk J. E. Bp. Jana Piotrowskiego – Przewodniczącego Komisji Episkopatu Polski ds. Misji oraz O. Kazimierza Szymczycha SVD – sekretarza Komisji Misyjnej.

Nagrodą dla dzieci była również wycieczka do Częstochowy, podczas której uczniowie klas I-III pod opieką wychowawców zwiedzili Jasną Górę.

– Udział w Konkursie Misyjnym i podwójny tytuł laureata I miejsca w Konkursie Ogólnopolskim to wielki zaszczyt i wyróżnienie dla całej szkoły i parafii. Dziękujemy p. Annie Meryk za podjęcie tak licznych działań na rzecz Misji i włączenie w działalność charytatywną dzieci i młodzieży. Gratulujemy uczniom i nauczycielom ogólnopolskiego sukcesu! – informuje ZSP Borki Wielkie.


*- Informacja i zdjęcia: ZSP Borki Wielkie.

Podziel się