• Home »
  • Sport »
  • Piłkarskie podsumowanie sezonu 2023-2024 w powiecie oleskim

Piłkarskie podsumowanie sezonu 2023-2024 w powiecie oleskim

Piłkarskie podsumowanie sezonu 2023-2024 w powiecie oleskim

Sezon 2023-2024 nie był udany dla klubów z powiatu oleskiego. Całościowy bilans to: dwa awanse, dwa spadki, dwa przegrane baraże i jeden oddany walkowerem. Dwie drużyny napisały wyjątkowo pozytywne historie – KS Motor Praszka i KS Bodzanowice.

Klasa okręgowa

Reprezentanci powiatu oleskiego: OKS Olesno, LKS Budowlani Strojec (spadek).

Zaczynamy od klasy okręgowej, co już samo w sobie jest znaczące. Przez lata bowiem tego typu podsumowania rozpoczynaliśmy od IV ligi. Najlepsze zespoły powiatu oleskiego grają obecnie w “okręgówce”, a kiedy szkiełko się przybliży – jest jeszcze gorzej.

OKS Olesno zajął dziewiąte miejsce i nawet jeśli uznamy obecny sezon dla OKS-u po spadku z IV ligi jako przejściowy, to jest to wynik po prostu kiepski. Klub, który przez lata grał z większym lub mniejszym powodzeniem w najwyższej lidze wojewódzkiej stał się średniakiem “okręgówki”.

Uznajmy jednak, że to faktycznie sezon przejściowy, a przyszły będzie lepszy. Drugi taki sezon będzie już niepokojący.

LKS Budowlani Strojec? Nie będziemy się znęcać nad tą drużyną. To zdrowy, racjonalnie poukładany klub. W Strojcu po awansie z A klasy mieli świadomość tego, jak trudne czeka ich zadanie, a mimo to podjęli rękawice. Spróbowali, nie udało się – trudno. Będziemy jednak zdziwieni, jeśli w przyszłym sezonie znów nie będą brylować w A klasie.


A klasa

Reprezentanci powiatu oleskiego: ZKS Motor Praszka (awans), KS Start Olesno, LMKS Piast Gorzów Śląski, LZS Ligota Oleska, LZS Uszyce, LZS Wichrów (spadek).

Baraż o awans do klasy okręgówki: Start Olesno oddał baraż walkowerem.


Motor Praszka – zdecydowanie największy plus! W Praszce wyciśnięto z tego sezonu maksimum. Wygrana liga i wygrany Puchar Polski na szczeblu terytorialnym! W lidze przez większość sezonu prowadził Start Olesno, ale końcówka należała już do Motoru. Mało straconych bramek, tylko jedna jedyna porażka. To mistrzostwo i ten awans po prostu się należał!

Czy Motor to już drużyna gotowa na klasę okręgową? Historia LMKS-u Piast Gorzów Śląski (sezon temu) oraz LKS-u Budowlani Strojec (obecna) powinna uczyć pokory. Obie drużyny awansowały i wracały po pierwszym sezonie. Różnica poziomów pomiędzy ligami jest spora. Absolutnie nie skreślamy Motoru, wręcz przeciwnie – trzymamy kciuki. Nasz teren potrzebuje silnych drużyn, a w Praszce jest wszystko, aby taki poziom prezentować.

Wicemistrz dla Start-u Olesno, który odmówił udziału w barażach o awans. Mamy w związku z tą decyzją dylemat. Rzeczywistość pokazuje, że bez wzmocnień, bez zaplecza, finansowania, nie ma czego szukać w okręgówce. Przykład naszych drużyn awansujących z A klas jest tego najlepszym dowodem. Brak podjęcia walki o awans jest jak najbardziej zrozumiały. A jednak dusza sportowca nie może być z takiego stanu zadowolona. Start gra radosny futbol, w pozytywnym tego słowa znaczeniu (98 zdobytych goli!). Jego mecze ogląda się z przyjemnością, to solidna dawka ofensywnej piłki. W przyszłym sezonie znów będzie czarować! Decyzję o braku walki o awans nazwiemy racjonalną, ale romantycznego, amerykańskiego scenariusza z tej historii nie napiszemy.

Trzeci Piast Gorzów Śląski, który pokazał, że spadek z “okręgówki” nie kończy się katastrofą. To silna A-klasowa drużyna, która w tym sezonie, aby być jeszcze wyżej, trafiła na zbyt mocną konkurencję.

Utrzymanie wywalczyły LZS Ligota Oleska oraz LZS Uszyce. W przypadku pierwszej drużyny ten sezon jest z rozczarowaniem.

LZS Uszyce to ofensywna drużyna. 58 zdobytych goli daje aż czwarty wynik w lidze! Z drugiej strony równe 100 straconych bramek! Podziwiamy i szanujemy, ale tak słaba gra defensywna może w końcu źle się skończyć.

Spada LZS Wichrów, czyli zeszłoroczny mistrz B klasy. Znów nie będziemy się znęcać. W Wichrowie skarżyli się na plagę kontuzji, ale ten sezon był po prostu kiepski, nawet jak na beniaminka. To przestroga dla awansujących z B klasy, do czego jeszcze dojdziemy…


B klasa, Grupa II

Reprezentanci powiatu oleskiego: LZS Rudniki, LKS Wilki Tadar Gana, LZS Żytniów, LKS Przedmość.

Baraż o awans do A klasy: LZS Rudniki – LZS Swornica Czarnowąsy 0-4 i LZS Swornica Czarnowąsy – LZS Rudniki 2-2.

Z punktu widzenia naszych drużyn, tabela tej grupy B klasy nie wygląda źle. Nasze zespoły, na siedem pierwszych miejsc, zajęły cztery. LZS Rudniki wywalczył wicemistrza i udział w barażach, ale w nich poległ zdecydowanie i kolejny sezon zagra w B klasie.

Na plus także trzeci zespół z Gany. To klub, który stale się rozwija.


B klasa, Grupa III

Reprezentanci powiatu oleskiego: wszystkie zespoły.

Awans do A klasy: KS Bodzanowice

Baraż o awans do A klasy: LZS Zębowice – LKS Źródło Krośnica 1-2, LKS Źródło Krośnica – LZS Zębowice 1-0.

To był niezwykle emocjonujący sezon w B klasie, gdzie walka o mistrza toczyła się dosłownie do ostatniej minuty! W bezpośrednim pojedynku lepszy był KS Bodzanowice i awansował do A klasy. LZS Zębowice miał jeszcze szansę w barażach, ale dwukrotnie musiał uznać wyższość rywali.

Obie drużyny to stosunkowo młode projekty, dlatego tym bardziej ich sukces cieszy. Nie ma co się załamywać niepowodzeniami, tylko systematycznie robić swoje.

Trudno będzie powtórzyć tak emocjonujący sezon, ale w tej lidze jest jeszcze kilka zespołów, jak np. Start Dobrodzień, które stać na namieszanie w przyszłym sezonie.


Damian Pietruska

Tabele: piłkaopolska.pl

Podziel się