Radni przegłosowali! Budowa wytwórni mas bitumicznych w Starym Oleśnie ma zostać zablokowana
Podczas sesji Rady Miejskiej w Oleśnie, która odbyła się we wtorek 17 września, jednogłośnie przyjęto uchwałę w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w Starym Oleśnie i w Wojciechowie, co ma uniemożliwić budowę wytwórni mas bitumicznych w Starym Oleśnie.
W sprawie budowy wytwórni mas bitumicznych w Starym Oleśnie protestowali mieszkańcy wspomnianych miejscowości.
– Jestem sołtysem drugą kadencję, a pierwszy raz mam zaszczyt być na sesji Rady Miejskiej, co świadczy o tym, że sprawa jest bardzo ważna dla mnie, jak i mieszkańców, dlatego wymaga podjęcia przez Państwa odpowiedzialnej decyzji – mówił podczas sesji, a przed głosowaniem uchwały Grzegorz Dorynek, sołtys Starego Olesna. – Tylko przyjęcie tej uchwały pozwoli nam na zablokowanie realizacji tej inwestycji, która dla wszystkich, nie tylko dla mieszkańców Starego Olesna i Wojciechowa, jest ważna. Wytwórnia mas bitumicznych ma powstać koło budynków mieszkalnych, obok ośrodka wypoczynkowego.
Uchwała została przegłosowana jednogłośnie przez dwunastu radnych obecnych na sesji.
– Mam nadzieję, że temat jest zakończony. Jeszcze uchwała musi zostać zaakceptowana przez wojewodę oczywiście. To pierwszy taki poważny krok do zablokowania tej inwestycji, która gdyby powstała, z pewnością wszystkim by zaszkodziła – mówił sołtys Starego Olesna po głosowaniu.
Sprawa toczy się od wielu lat.
– Od początku, kiedy zostałem sołtysem, interesowałem się sprawą, ale walka o zablokowanie tej inwestycji toczyła się już dużo wcześniej. Zablokowanie tej inwestycji zmienia nasze perspektywy. Ta lokalizacja naprawdę nie jest korzystna na rozwój tego typu przedsięwzięcia.
Mieszkańcy w petycji sprzeciwiającej się inwestycji pisali między innymi:
Wybudowanie w naszej okolicy wytwórni mas bitumicznych (produkcja asfaltu) wiąże się z zagrożeniem naszego, naszych dzieci i bliskich życia i zdrowia, w szczególności w zakresie zachorowań na wszelkiego rodzaju nowotwory oraz choroby natury psychicznej. Taki zakład to produkcja pyłu, fetoru (smrodu) asfaltowego oraz uwalnianie, do naszego czystego środowiska, zanieczyszczeń trującymi związkami chemicznymi. Wytwarzany przez planowany zakład hałas, w środowisku zamieszkania, prowadzi do szeregu niekorzystnych objawów o charakterze nerwicowym. Problem dotyczy zarówno procesów spalania (m.in. pyłów węglowych), związanych z produkcją asfaltu, jak i substancjami wykorzystywanymi do jego produkcji.
Teren, na którym planowana jest inwestycja, to teren rolniczy, produkujący ekologiczną żywność, trzodę chlewną, a także ekologiczne miody, wyroby mleczarskie, m.in. sery, mleko, a także jaja, drób, i inne. Produkuje się tu również ekologiczne ziemniaki, zboże, kukurydzę. Wiele osób przyjeżdża z Olesna i okolic, by właśnie tu zaopatrywać się w te produkty.
Z planowaną inwestycją graniczy Ośrodek Wypoczynkowy „ANPOL”, z kąpieliskiem i wodą klasy „1”, gdzie organizowane są liczne zloty, imprezy oraz wydarzenia kulturalne, które mają wpływ na popularyzację gminy Olesno w całym kraju. Ośrodek jest przed planowaną rozbudową i dużą inwestycją finansową.
Damian Pietruska
czemu nikt z was nie pisze ze podatki wzrosna w naszej gminie o 15% ! To równiez uchwalila ostatnia sesja rady. Za zgoda burmistrza i obecnej wladzy!!!
W najbliższych dniach ukaże się dłuższy wywiad z burmistrzem Olesna, w którym jest także mowa o podniesieniu podatków. Pozdrawiamy!
PROŚBA DO REDAKCJI: Czy jest szansa na to, żebyście porozmawiali (może wywiad?) z inwestorem jakie jest jego stanowisko odnośnie podjętej decyzji i jego plany na przyszłość w związku z tą inwestycją tzn. czy będzie nadal próbował wybudować tą otaczarnie czy odpuści już temat?
Skandal!! Inwestować nie chce, a podnosi podatki?!
Jedna wielka pomyłka!!
Skandal to będzie jak taki wrzód pod domami powstanie. Taka inwestycja należy do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko a produkcja mas bitumicznych wiąże się z emisją pyłu, tlenków siarki, azotu i m.in. fenolu (toksyczny dla ludzi). Zasięg oddziaływania drogą powietrzną jest duży. Jedna wytwórnia mas już jest i czuć ją w centrum.
A co ma otaczarnia do podwyżki stawek podatku?
A co ma otaczarnia do wzrostu stawek podatku?
To chyba normalne, że co jakiś czas podatki wzrastają. A za co ma inwestować Gmina? Podwyżki usług i inwestycji też dotyczą samorządów.
Jakoś przez kilkanaście lat dało się nie podnosić podatków, mimo rekordowych inwestycji. Oczywiście łatwiej jest podnieść podatki niż pozyskać zewnętrzne dofinansowania… ale do tego jest potrzebna wiedza i chęci. Mamy teraz doskonałe porównanie 🙂
Zgadzam się! W punkt! Nikt tego nie docenil
Dwa lata temu były podniesione podatki
Tylko, że był podniesiony jeden czy dwa. Teraz poszły wszystkie, większość o maksymalna możliwa stawkę…
Konkurs na najkrótszy możliwy czas w zniechęceniu do siebie mieszkańców został rozstrzygnięty.
Na mieście już nie pojawiają się pojedyncze głosy o referendum tylko cała lawina…
A po jakiego ch… nam 3 asfaltownia i tak już są 2 koło św Anny i przy dobrym wietrze czuć je z kilometra
Dlatego przez 12 lat była blokowana i całe szczęście ze jest nadal (mimo, że Czacha wiadomo jakie środowisko „wspierał”)
Może dobrze kokurecia ludzie pracę beton mieć a ośrodek wczasowy nowe drogi najnowsze
urządzenia miały to wytwarzać
Po jakiemu to napisane?
Teraz napisz to przyglupie po polsku
Tak. Zróbcie rezerwat w gminie i zablokujcie biznesy z których są inwestycje dla mieszkańców, którzy nie pracują w gminie. Będzie potem jak z Kłodzkiem, zalało nas bo nie chcieliśmy zapory. Tu będzie
..ale mamy długi bo ciężki przemysł pogonilismy.
Czy teraz gmina będzie płacić odszkodowanie ? Jeśli tak to jaka to oszczędna gmina ?