12,5 miliona na inwestycje i nadwyżka w budżecie. Rozmowa ze starostą Bożeną Konarską-Markiewicz

Tegoroczny budżet powiatu oleskiego udało się tak skonstruować, że wygenerowana została ponad milionowa nadwyżka, a na inwestycje zaplanowano ponad 12,6 mln zł. O budżecie powiatu oleskiego z Bożeną Konarską-Markiewicz, starostą oleskim rozmawia Damian Pietruska.
– Analizując budżety samorządów, stosunkowo rzadko zamiast deficytu można zobaczyć nadwyżkę. Jak pani ocenia ten budżet?
– Oceniam ten budżet jako bardzo dobry. Kiedy uchwaliliśmy budżet pod koniec ubiegłego roku, wyłoniła nam się niewielka nadwyżka, w kwocie ponad miliona złotych, planując wszystkie wydatki, w tym pełne utrzymanie szkół. Rok 2025 jest o tyle wyjątkowy, w odniesieniu do poprzednich, że w wynagrodzeniach na oświatę zostało zaplanowanych trzynaście miesięcy, łącznie z dodatkowym wynagrodzeniem rocznym tzw. “trzynastką”. Tego nie było nam dane zrobić w poprzednich latach, ponieważ brakowało pieniędzy. Ten budżet jest na tyle stabilny, że mogliśmy dołożyć zabezpieczoną kwotę do budżetu placówek oświatowych i skonstruować budżet, który spina wszystkie założenia na dany rok.
– Czyli ogólna sytuacja budżetowa powiatu również jest dobra?
– Tak, można powiedzieć, że mamy stabilną sytuację finansową. Jeśli chodzi o kwestię kredytów, posiadamy jedynie minimalne zadłużenie. Oczywiście, chcielibyśmy mieć jeszcze lepszą sytuację, więcej pieniędzy, większy udział w finansowaniu, jeśli chodzi o skarb państwa. Taka sytuacja pozwoliłaby nam jeszcze efektywniej planować nasze wydatki.
– W tym roku starostwo planuje wydać kwotę ponad 12,5 mln zł na inwestycje. To sporo?
– Oczywiście, chcielibyśmy więcej, ponieważ potrzeby też są duże. Trzeba pamiętać, że jednym z naszych zadań jest utrzymanie dróg powiatowych, a tych mamy sporo, bo ponad 350 kilometrów! Remonty dróg są zawsze bardzo ważne dla mieszkańców, co doskonale rozumiem, bo bezpieczeństwo jest bardzo istotne, ale nie jesteśmy w stanie w ciągu jednego roku zrealizować wszystkich remontów, które chcielibyśmy przeprowadzić. Ustaliliśmy priorytetową listę dróg, które chcemy w danej kolejności przebudowywać.
– Które więc drogi będą w tym roku przebudowywane?
– Przebudowy doczeka się ponad dwukilometrowy odcinek drogi Bugaj-Bobrowa. To inwestycja o wartości niemal dwóch milionów złotych, na którą udało nam się otrzymać dofinansowanie około 950 tys. z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Na początku marca podpisaliśmy umowę z wojewodą, więc możemy rozpocząć działania związane z wyłonieniem wykonawcy. Inwestycja ma zostać zakończona w tym roku.
Ponad dwa miliony złotych będzie także kosztowała przebudowa drogi powiatowej w miejscowości Liszczok, na rubieżach powiatu oleskiego. To droga, która odbiega od drogi wojewódzkiej nr 901 w stronę miejscowości Kośmidry i granicy województwa śląskiego. To dość strategiczny odcinek drogi, który spina dojazd do autostrady A4 od strony województwa śląskiego albo od nas w stronę autostrady A1. Nasz odcinek mierzy około czterech kilometrów i jest w fatalnym stanie, nieremontowany od ponad dwudziestu lat.
Partycypujemy także w kosztach, wraz z gminą Praszka, w przebudowie drogi Praszka-Szyszków o długości ponad 700 m. Jej realizacja nastąpi w najbliższym czasie.
– Rozwiązany ma zostać problem związany z parkingiem przyszpitalnym i kontrowersyjną metodą poboru opłat…
– Udało nam się wyremontować parking przy szpitalu, który już służy przyjeżdżającym do lecznicy. Wcześniejsze niezadowolenie z obsługi tego parkingu przez zewnętrzną firmę spowodowało, że będziemy obsługiwać pobór opłat parkingowych w ramach własnych możliwości, wraz z Powiatowym Zarządem Dróg. Otrzymaliśmy już odpowiedź na zapytanie ofertowe na zakup i montaż systemu parkingowego. W kwestii cen będziemy opierać się o system miejski, czyli nie chcemy wysokich opłat, nie będzie też drakońskich kar za brak biletów. Wprowadzony zostanie szlabanowy wjazd, przy którym będzie trzeba pobrać bilet i po wyjeździe go opłacić. Oczywiście, krótki, półgodzinny pobyt na parkingu będzie bezpłatny, ponieważ zdajemy sobie sprawę, że często wjazd na parking opiera się na dowozie pacjenta czy tylko na odwiedzeniu przyszpitalnej apteki.
– Remonty czekają też szkolne budynki oraz budynek starostwa…
– Rozpoczęła się renowacja dachu na budynku starostwa, taka sama inwestycja ma zostać przeprowadzona na dachu budynku Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Oleśnie. Na tę inwestycję uzyskaliśmy dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład. Remont był konieczny, ponieważ dach przeciekał, a pomieszczenia, które znajdują się na drugim piętrze, były narażone na skutki obfitych opadów.
Docieplone mają zostać stropodachy warsztatów i sali gimnastycznej w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Praszce oraz wyremontowany dach I Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Śl. w Praszce. W ramach tego zadania powstało już boisko wielofunkcyjne przy oleskim Zespole Szkół, a stara sala gimnastyczna także przechodzi termomodernizację.
Mamy także złożony wniosek o dofinansowanie termomodernizacji Zespołu Szkół w Dobrodzieniu, czyli wymianę dachu i okien. Czekamy na rozstrzygnięcie tego projektu. W tym przypadku partnerem jest gmina Dobrodzień, a przy tym projekcie zaplanowana jest także termomodernizacja w Publicznej Szkole Podstawowej w Turzy.
– Ciekawą, ponad milionową inwestycją jest zakup sprzętu do prowadzenia akcji ratowniczych i usuwania skutków zjawisk pogodowych dla Centrum Zarządzania Kryzysowego w Oleśnie. Jakie są jej szczegóły?
– To projekt, którego liderem jest Gmina Olesno, a powiat jego partnerem. My ze swojej strony kupujemy sprzęt do akcji ratowniczych i usuwania skutków różnych zjawisk, między innymi zakupiony zostanie sprzęt, który pozwoli dostać się do miejsc z trudną dostępnością. Zakupiona zostanie także kamera termowizyjna dla strażaków.
– Duże inwestycje czekają także Dom Pomocy Społecznej w Radawiu…
– Wnosimy kwotę uzupełniającą do dofinansowania Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, czyli zakupu samochodu do przewozu osób niepełnosprawnych dla Domu Pomocy Społecznej w Radawiu. Zabezpieczyliśmy także środki na częściowy remont elewacji zewnętrznej pałacu, w którym mieści się DPS w Radawiu.
– Jakie jeszcze inwestycje zostaną przeprowadzone?
– Przeznaczamy także wydatki na zakupy inwestycyjne naszych jednostek organizacyjnych. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Oleśnie realizuje inwestycję, polegającą na zakupie trzech samochodów na potrzeby rodzin prowadzących rodzinne domy dziecka. Zakup pojazdów jest możliwy, dzięki programowi Bliżej Rodziny II. Z kolei w Sowczycach zostanie przeprowadzona renowacja wieży tamtejszego pałacu, gdzie mieści się Dom Dziecka i Środowiskowy Dom Samopomocy.
– Są jeszcze projekty, które obecnie nie są zapisane w budżecie, ale mają szansę na realizację.
– Tak, jesteśmy blisko podpisania umowy o dofinansowanie z funduszy europejskich dużej inwestycji związanej z tzw. mobilnością mieszkańców. To strategicznie spore i ważne zadanie dla powiatu. Mają powstać ciągi pieszo-rowerowe wzdłuż dróg wojewódzkich. A w nich dokończenie ścieżki rowerowej w Gorzowie Śląskim, po byłej trasie “Paulinki”. Budowa ścieżek rowerowych w gminie Dobrodzień, przy drodze wojewódzkiej nr 901 – z dwóch stron Dobrodzienia – łącząca Bzionków z Malichowem i Kocurami oraz w stronę Bzinicy będziemy łączyć istniejącą ścieżkę rowerową z Dobrodzieniem, czyli “dociągniemy” ją do ulicy Piastowskiej. Planujemy także dokończyć budowę brakującej ścieżki rowerowej w Pludrach. Drogi dla pieszych i rowerzystów mają powstać także w Kadłubie Wolnym, Osiecku, Strojcu, Kowalach, Aleksandrowie, Porąbkach i w Wachowie.
– Dziękuję za rozmowę.
Budżet Powiatu Oleskiego na 2025 rok:
- Dochody: 120,6 mln zł
- Wydatki: 119,5 mln zł
- Nadwyżka: 1,1 mln zł
*- Artykuł w ramach współpracy ze Starostwem Powiatowym w Oleśnie.
Jaka jest zasadność budowania ścieżki w Kadłubie Wolnym, skoro podstawowa kwestia, czyli drogi powiatowe są tam w fatalnym stanie
Dzień dobry, jestem mieszkanką Kadłuba Wolnego od kilkunastu lat i drogi powiatowe w naszej miejscowości wołają o tak zwaną “pomstę do nieba”. Most na ulicy Dobrodzieńskiej lada moment ulegnie zawaleniu się i nikt nie raczy nawet skontrolować takiej sytuacji. Mamy prawdopodobnie najgorsze drogi w powiecie, natomiast władze powiatowe od tylu lat nie są w stanie wprowadzić tutaj jakichkolwiek zmian. Jedynie co zasypać dziurę asfaltem, która po tygodniu wygląda jak przed zasypaniem lub nawet gorzej.
Może warto z tej nadwyżki,w końcu posprzątać ścieżkę rowerową pomiędzy Praszką a Krzyżanowicami.Dodtkowo poprawić tę fuszerę, którą ktoś odebrał i którą trzeba się poruszać,bo tak nakazuje prawo.Dzwonić do zarządu dróg można bez końca i jak zwykle usłyszy się, że temat będzie załatwiony.
Pismo musisz złożyć i muszą odpowiedzieć a i jest też ślad (choćby z KPA mają taki obowiązek). Telefon nic nie da.
Świetna rozmowa, która pokazuje, jak odpowiedzialnie i skutecznie Powiat Oleski zarządza swoimi finansami! Nadwyżka budżetowa w wysokości ponad miliona złotych przy jednoczesnym zabezpieczeniu środków na oświatę, w tym “trzynastki” dla pracowników, to dowód na stabilność i dbałość o mieszkańców. Inwestycje w drogi, szkoły, parking przyszpitalny czy sprzęt ratowniczy świadczą o priorytetowym traktowaniu bezpieczeństwa i komfortu życia. Szczególnie cieszy rozwój infrastruktury rowerowej i termomodernizacja budynków – to kroki w stronę nowoczesności i ekologii. Gratulacje dla starostwa za tak ambitne plany i umiejętne pozyskiwanie dofinansowań!
Optymisto! Widzę, że czwartkowe wino musiało delikatnie szumieć w głowie podczas pisania tego uroczego poematu o powiecie oleskim. Rozumiem entuzjazm, ale może warto przetrzeć oczy i spojrzeć na temat bez romantycznego filtra? Nadwyżka miliona złotych brzmi pięknie, ale to raczej wynik księgowej gimnastyki niż cud gospodarczy godny Nobla. Co do dróg – dobrze, że są remontowane, ale przy tak „świetnym” zarządzaniu, trochę dziwne, że strategiczna droga w Liszczoku musiała czekać ponad 20 lat, aż zaczęła przypominać szwajcarski ser. Ekologia i nowoczesność? Docieplanie dachów po latach zaniedbań raczej nie powinno być powodem do triumfalnych fanfar.
Z całym szacunkiem – mniej uniesień, więcej realizmu, bo za chwilę uwierzymy, że Olesno stanie się nową stolicą Europy. A do winka zalecam wodę mineralną – najlepiej przed pisaniem komentarzy.
Robercie , czy Januszu Wu, tylko ty jeszcze z radnych zostałeś optymistą. Weź no już się nie ukrywaj, tylko normalnie podpisuj.
Bądź wzorem i przykładem. Pokaż mu, że mozna
Ale ja nie jestem kimś kto decyduje o losach Oleśna.
Nie muszę być przykładem… Janusz Wu powinien. Wszyscy wiedzą, jakie ob wrzuca komenatrze:)
Krzychu daj już spokój…
Jestem ciekawy kto jest autorem pomysłu zamontowania słupków na rynku
Radny Janusz Wu-Robert -przecież nawet miał to w swojej ulotce wyborczej. Tak wybieracie radnych, a później pretensje.
Co zmieniają słupki, skoro na rynku i ulicy AK obowiązywał zakaz poruszania się ?
Chcieli postawić na rynku Hansa, żeby pilnował przestrzegania znaków, ale go nie znaleźli. Zostały tylko słupki.
Chcieli postawić na rynku Hansa, żeby pilnował przestrzegania znaków, ale go nie znaleźli. Zostały tylko słupki.
Czy ktoś wie co z centrum ?, bo widać budowa dobiega końca i obawiam się, że przetną wstęgę i będzie mówienie, że gmina dokłada. Kolejne pytanie co z prezesem z basenu, audyt był druzgocący, ale co dalej ?
Nysa, Głuchołazy, Strzelce Opolskie biorą sprawy w swoje ręce organizując referendum, czy w Oleśnie będzie podobnie ?
jak zorganizujesz to pewnie tak
No w końcu droga ktora można by się poruszać jak na europejski standard przystało będzie zrobiona to będzie cud miód i orzeszki. Póki co to popełnia słowna.. Pokażecie plany a uwierzymy.
Droga Pani Starosto Drogi Drogi bo zginiemy. Nasz wspaniały radny powiatowy jak startował to jeździł pytał o drogi ubytki itd itp
Teraz cisza. Proszę jako jedyny Starosta podjąć decyzje wieloletnią, przegłosować uchwałę o zwiększonych środkach na remonty dróg bo za chwilkę za parę lat nie będziemy mieć po czym jeździć.
Pozdrawiam serdecznie, życzę samych sukcesów.