Propozycja obniżenia wynagrodzenia burmistrza Olesna nie została przegłosowana przez radę
Podczas XXV sesji Rady Miejskiej w Oleśnie, która odbyła się w poniedziałek, 25 maja, doszło do burzliwej dyskusji na temat propozycji obniżenia wynagrodzenia burmistrzowi Olesna. Do obniżki jednak nie doszło, ponieważ rada nie przegłosowała uchwały.
Uzasadnienie obniżki wynagrodzenia
Projekt uchwały został złożony w ramach inicjatywy uchwałodawczej radnej Ireny Hadasik, która uzasadniała swój pomysł między innymi następującymi argumentami (w dużym skrócie):
- rezygnacja z inwestycji i już uzyskanych dotacji,
- utrudnianie radnym wykonywania funkcji kontrolnej poprzez ograniczony dostęp do informacji,
- zwolnienie dyscyplinarne byłego sekretarza gminy; podczas toczącej się sprawy sądowej została jednak zawarta ugoda, która kosztowała 50 tys. zł,
- brak reakcji na zgłoszenia dotyczące nieszczelnego pieca c.o. w remizie OSP Bodzanowice mimo informacji o możliwości pozyskania dotacji z WFOŚiGW w Opolu; działania podjęto dopiero w maju 2026 r., po niemal dwóch latach interwencji i po zakończeniu naboru do programu,
- pogorszenie sytuacji finansowej gminy.
Odpowiedź burmistrza Olesna
Burmistrz odnosił się do kolejnych argumentów radnej Ireny Hadasik. Oto najważniejsze odpowiedzi, również w dużym skrócie:
- fakty są traktowane wybiórczo, a na sytuację trzeba spojrzeć całościowo; część porównań wydatków bieżących została przedstawiona w niewłaściwy sposób,
- rezygnacje z inwestycji były podejmowane w czasie problemów gminy z płynnością finansową, a podobne zalecenia przedstawiała również Regionalna Izba Obrachunkowa; konieczne było wybieranie priorytetowych inwestycji,
- obecnie sytuacja finansowa gminy poprawiła się, realizowane są nowe inwestycje i składane są kolejne wnioski o dofinansowania,
- informacje radnym są udzielane w zależności od trybu składanych wniosków,
- zmiany organizacyjne w urzędzie były konieczne, aby usprawnić funkcjonowanie jednostki.
Wyniki głosowania
Po wymianie argumentów do dyskusji włączyli się pozostali radni. Momentami bardzo emocjonalna dyskusja trwała prawie godzinę.
Najważniejsza informacja jest jednak taka, że wynagrodzenie burmistrza nie zostanie obniżone, ponieważ uchwała nie została przegłosowana.
Za obniżką wynagrodzenia zagłosowało sześciu radnych: Grzegorz Biernacki, Andrzej Kochański, Irena Hadasik, Karolina Filipowski, Edeltrauda Zug oraz Małgorzata Kuc.
Przeciw było ośmiu radnych: Tomasz Harciarek, Barbara Kłosińska, Amadeusz Maniura, Tomasz Włóczyk, Klaudiusz Małek, Robert Płaziuk, Klaudiusz Bardosz i Anna Zalwert.
Jeden radny – Nikodem Giza – wstrzymał się od głosu.
Oleska wojna polityczna trwa
Zachęcamy się do zapoznania się z transmisją wspomnianej sesji. Nie jesteśmy w stanie bowiem szczegółowo opisać wszystkich zarzutów kierowanych do obu stron, ani oddać emocji panujących tego dnia podczas sesji Rady Miejskiej. Wojna polityczna w Oleśnie wciąż trwa, a można się spodziewać, że to nie jej ostatni rozdział, bowiem już w czerwcu powinna się odbyć tzw. sesja absolutoryjna, która jest jedną z najważniejszych sesji w roku.
W to gęste powietrze wleci gołąbek pokoju czy raczej pokonane zostaną kolejne szczeble drabiny eskalacyjnej?
Start dyskusji o obniżeniu wynagrodzenia burmistrza rozpoczyna się w godz. 1.41 materiału: https://bip.olesno.pl/8046/archiwum-nagran-obrad-rady-miejskiej-w-olesnie.html
Damian Pietruska









A miały być oszczędności (no ale przecież nie na swojej pensji)
Pan przewodniczący chyba tym głosowaniem opowiedział się po której stronie stoi. Nie zdziwię się jeśli na najbliższej sesji pojawi się wniosek o odwołanie przewodniczącego.
Ciekawe czy w urzędzie kartony już spakowane przed absolutorium i wotum ?
Ool 24
Dziękuję radnej Irenie Hadasik za podjęcie próby ratowania budżetu gminy. 2,3 tys miesięcznie to kwota, za którą moglibyśmy wybudować co najmniej kolejne centrum szkolenia służb ratowniczych. Jestem pod wielkim wrażeniem siły jej argumentów. Szkoda, że nie podała przykładu, jak to burmistrz Lewicki dyżurował przy koszach na śmieci przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, żeby jakiś niekulturalny czlowiek ich nie wywrócił. Dziękuję pozostałym radnym Ziemi Oleskiej za wspaniałą obronę koleżanki z klubu. Jestem przekonana, że radny Kochański, idąc za ciosem, złoży wniosek o obniżenie pensji prezesa Oleskiej Spółdzielni Mieszkaniowej i zrezygnuje z kwartalnych premii na najbliższym posiedzeniu rady nadzorczej. Wierzę, że negatywnie ocenia realizację statutowego celu spółdzielni – zaspakajania potrzeb mieszkaniowych członków spółdzielni. Mimo, że spędza wiele służbowego czasu w kościele, nie udało się wymodlić ani jednego nowego mieszkania.
Dziękuję radnemu Biernackiemu za publiczne głoszenie nieprawdy – nikt nie robi tego z takim wdziękiem i z takim zaangażowaniem jak On. Jestem przekonana, że po głosowaniu Burmistrz Gręda nie będzie śmiał odmówić już żadnej prośbie radnej Zug – pokazała swoją moc.
Szczególnie dziękuję nowym koalicjantkom Ziemi Oleskiej za wspólne głosowanie – godnie zastąpiły swoich kolegów z Ziemi Oleskiej z którymi rywalizowały podczas ostatnich wyborów. Mam nadzieję, że miejsca na listach wyborczych Ziemi Oleskiej w następnych wyborach mają zapewnione. Bardzo ciekawy będzie pojedynek jednej z nich z Piotrem Grędą w tym samym okręgu. Jestem pewna, że wyborcy docenią jej postawę.
Bardzo dziękuję młodemu radnemu z Borek Wielkich – jego wystąpienie było godne podziwu – „Jestem za a nawet przeciw”. Pewnie z racji młodego wieku i braku doświadczenia zapomniał o rezygnacji z części diety zanim poprosił o to samo Burmistrza.
Drogi Anonimie, wspólnie z Tobą i ze znajomymi trzymamy kciuki za tych radnych podczas głosowania nad wotum zaufania i absolutorium dla Burmistrza Olesna. Oni są dla Nas wszystkich niedoścignionym wzorem.
Robert podszywacz moja odpowiedź pod tym komentarzem jet tylko jedna pycha kroczy przed upadkiem
Grzegorz kłamczuszek co znaczy „pycha”
Efekt Krugera-Dunninga. To błąd poznawczy, w którym osoby o niskich kompetencjach w danej dziedzinie mają skłonność do przeceniania swoich umiejętności i ślepej wiary we własną nieomylność.
Na głosowanie wotum i absolutorium zabieram duże pudełko popcornu 🙂 Już tylko krok nas dzieli od sytuacji w Krakowie.
P.S. Pani Carolina na przewodniczącego !!
Nikt inny nie nadaje sie lepiej do tej roli. Ona pokaże obecnemu przewodniczącemu, jak zarządza sie radą. Głosy Ziemi Oleskiej juz ma, radnego z Borek Wielkich też. Jeszcze 3 głosy i pozamiatane.
Spokojnie, już są 🙂
„Jeszcze 3 głosy i pozamiatane”. Do tego 2 radne koalicjantki Ziemi Oleskiej, a po ubiegłorocznym głosowaniu przewodniczącego nad wotum i absolutorium, 1 lub 2 głosy innych radnych nie powinny byc problemem. Rada z nową przewodniczącą na pewno będzie lepiej pracować.
Napisała pani Carolina….
I pieniążki na konta każdego z tych nierobów co miesiąc wpływać będą nadal… Cytując klasyka “Koryto to samo, tylko świnie się zmieniły”.
Nic tu się nie wydarzy. Absolutorium / wotum też takie będzie niejednoznaczne. Ponawalają się trochę, pogadają i do końca kadencji spokojnie wszyscy dotrwają.
Czyli pieniądze na kanalizacje pozyskał nowy burmistrz? Coś chyba nie tak…
“Bystry” nauczyciel w radzie wie jak manipulować ludźmi. Najlepsze, że wzbudza niechęć i byli uczniowie wiedzą jak uczy-tak jak uczy takim jest też radnym! Dobrze, że jego nigdy nikt nie rozliczył-byłby dym niezły. Olesno! Budzimy się!
Ty chyba jesteś jego szkolną porażką. Piszesz jak tuman – trudno to zrozumieć.
Daj namiary na siebie podrzucimy pare dowodow na niego.
Waldku Sz. A może przypomnimy Twoje negatywne komentarze dotyczące wszystkiego co się w Oleśnie “tworzyło” m.in basen i Centrum Szkoleniowe… a teraz co? Zarabiamy tam pieniążki i wszystko jest dobrze? Fajnie z dziećmi na ściance spinaczkowej i basenie? Na basenie się fajnie zarabia na tatuażach? W Cantrum Szkoleniowym też spoko zarobek?
A moze przy okazji przypomnimy sobie jak dorabiał niejaki Kamil A i znajomi króliczka
Najlepsze jest to na tym forum, że nie można usunąć komentarzy wiec Robert podszywacz nie da rady ich skasować tak jak na FB. W swoim wywodzie obraził praktycznie wszystkich i pokazał jakim jest człowiekiem. Mam nadzieję, że Pani Ania po tym zdaniu dotyczącym Pani Zug, a tym samym mieszkańców Wojciechowa nie dotrze na sesję absolutoryjną, bo naprawdę nie warto firmować tego projektu i takich ludzi swoim nazwiskiem. Pani Aniu uważam Panią za bardzo rozsądną osobę i uważam że to naprawdę ostatni moment na ewakuację z tego tonącego okrętu. Jeśli nie teraz to najpóźniej za 3 lata wybory, lepiej być teraz niezależną i w przyszłych wyborach wystartować jako niezależna lub dołączyć do mojego komitetu niż brnąć do końca tą ślepą uliczką.
Pani Ania już pędzi tylko nie wie gdzie.
Ktokolwiek to napisał nikogo nie obraził-napisał prawdę. Łatwo sięgać do cudzej kieszeni. Anonimowe zaproszenie do komitetu-totalna kompromitacja. Wstyd!
„Do mojego komitetu”? Takie anonimowe tchórzliwe zaproszenie? Co jest wart ten komitet?
Robert przyjedzie czas to się wszystkiego dowiesz o jeden most za daleko już wystarczy.
Ale się boicie tego Roberta. Dzięki wam zyskuje sympatię i popularność.
Chcemy wiecej Roberta to prawdziwy symbol waszego komitetu.
Nieudolne próby porównywania się obecnych nieudaczników do poprzedników są zwyczajnie śmieszne 🙂
Nowy burmistrz powinien obejmować stanowisko z wynagrodzeniem jakie miał przed objęciem stanowiska. Przecież chce coś robić dla ludzi nie pieniędzy.
Przecież on tu przyszedł „nie dla kasy tylko dla idei” 😛
Ale radni Ziemi wystawili p. Irenę Hadasik. Współczuję Pani kolegów i koleżanek radnych. 2 Radne 0 ściemy też wykorzystały Panią, współczuję. W całej tej grze politycznej została Pani sama i wykorzystana. Tacy koledzy i koleżanki….
Koalicja Obywatelska przeprasza za radną Carolinę. Coś się mocno odkleiło, że idzie ramię w ramię z lokalnym PiSem. Mam nadzieję, że panowie Buła i Węgrzyn wiedzą co wyczynia i wyciągną partyjne konsekwencje.
Waldek i Robert info dla Was, za trzy tygodnie brak wotum i wtedy będzie zabawa z referendum.
A to już będzie tylko formalność !:-)