• Home »
  • Informacje »
  • Uratował swojego dziadka. Uhonorowany odznaką Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej

Uratował swojego dziadka. Uhonorowany odznaką Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej

Uratował swojego dziadka. Uhonorowany odznaką Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej

Kamil Mateja, uczeń Szkoły Podstawowej w Turzy, został uhonorowany odznaką „Iuvenis Forti” Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej. Wyróżnienie otrzymał za bohaterską postawę podczas ratowania życia swojego dziadka.

– Kamil otrzymał odznakę za bohaterską postawę podczas nagłego zatrzymania krążenia u swojego dziadka. W dniu 10 lutego 2026 roku podjął resuscytację krążeniowo-oddechową przed przybyciem służb ratunkowych. Jego szybka i zdecydowana reakcja przyczyniła się do przywrócenia funkcji życiowych dziadka – informuje Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Oleśnie. – Postawa Kamila jest dowodem na to, że bohaterstwo nie zależy od wieku, a wiedza, opanowanie i gotowość do niesienia pomocy mogą uratować ludzkie życie – podkreślają strażacy.

Odznaczenie wręczył podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego zastępca komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Oleśnie bryg. Mariusz Strzelczak w asyście burmistrz Dobrodzienia Agnieszki Hurnik.

Czym jest odznaka „Iuvenis Forti”?

Odznaka „Iuvenis Forti” przyznawana jest przez Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej dzieciom i młodzieży do 18. roku życia, które swoją wzorową i godną naśladowania postawą przyczyniły się do uratowania życia lub zdrowia innych osób.


*- Informacja i zdjęcia: KP PSP w Oleśnie.

Podziel się