Dni Olesna 2014 – Uroczysta Sesja Rady Miejskiej

Dni Olesna 2014 – Uroczysta Sesja Rady Miejskiej

Obchody Dni Olesna 2014 rozpoczęły się od Uroczystej Sesji Rady Miejskiej, która odbyła się w piątek 25 lipca w Miejskim Domu Kultury w Oleśnie.

Sesję otworzył Sylwester Lewicki, burmistrz Olesna, który pochwalił się dokonanymi inwestycjami w latach 2007-2014. Następnie głos zabierali Jan Kus, starosta oleski oraz zaproszeni goście z miast partnerskich Olesna.

Główną częścią wydarzenia było wręczenie nagród „Załużony dla Ziemi Oleskiej”.

Sylwetki laureatów przedstawiała Ewa Cichoń, dyrektor Oleskiego Muzeum Regionalnego w Oleśnie.

Oto oni:

Antoni Drohomirecki

O55A0417

Chociaż na stałe mieszka w Kluczborku, to jego związek z Olesnem trwa nieprzerwanie od roku 1968. Wtedy to podjął pracę w Miejskim Domu Kultury w Oleśnie i nieprzerwanie przez czterdzieści pięć lat, to jest do momentu przejścia na emeryturę w dniu 31 grudnia 2013 roku, pełnił funkcję instruktora śpiewu w studio piosenki.

Będąc specjalistą w kształtowaniu techniki wokalu, wykształcił muzycznie setki młodych piosenkarzy, którzy reprezentowali miasto w konkursach i przeglądach piosenki, zdobywając nagrody i wyróżnienia.

Wokaliści studia piosenki uczestniczyli w wielu imprezach kulturalnych, nie tylko w Oleśnie, ale również na szczeblu rejonowym, wojewódzkim, a czasami nawet centralnym.

Swojej pracy oddawał się z wielką pasją i zaangażowaniem. Zawsze był punktualny, sumienny, przygotowany do swoich zajęć, bardzo lubiany przez podopiecznych i współpracowników.

Pozostawił w Oleśnie trwały ślad i ponad połowę swojego życia. Wykształcił całe zastępy młodych, oleskich wokalistów. Taka postawa pozwala przyjąć, iż w pełni zasługuje na przyznanie mu nagrody „Zasłużony dla Ziemi Oleskiej”.

Adam Tyrała i Jan Tyrała

O55A0428

Firma rozpoczęła działalność ponad dwadzieścia lat temu, zatrudniając aż jednego pracownika. Na początku działalność opierała się głównie o import i sprzedaż węży ogrodniczych. Z każdym rokiem rozszerzał się asortyment, a firma zwiększała liczbę zatrudnionych pracowników. Dzisiaj jest największym, profesjonalnym importerem węży o różnym przeznaczeniu, z nowoczesnym biurowcem o powierzchni sześciuset metrów kwadratowych i oferuje najszerszą w Polsce gamę wysokiej jakości węży ogrodniczych, technicznych i specjalistycznych.

W swoim katalogu prezentuje ponad dwa i pół tysiąca pozycji asortymentu artykułów ogrodniczych i technicznych. Dysponuje nowoczesnym, dobrze zorganizowanym systemem magazynowania, z ponad osiem tysięcy metrów kwadratowych powierzchni oraz dystrybucji z własnym transportem

Poprzez długoletnią i rzetelną działalność oraz elastyczną współpracę z kontrahentami, zajmuje czołowe miejsce na rynku w swojej branży. Posiada dostawców z wielu krajów na świecie oraz kilkuset odbiorców w Polsce i niemal całej Europie. Firma jest zawsze do dyspozycji i realizuje nawet najbardziej nietypowe zamówienia, a jej produkty proponowane klientom mają coraz nowsze rozwiązania techniczne oraz łączą w sobie doskonałą jakość z umiarkowaną ceną. Oprócz sukcesów handlowych, firma otrzymała wielokrotne wyróżnienia.

Do jej załogi w ostatnim czasie, dołączyli młodzi ludzie, między innymi synowie Krzysztof i Tomasz, aby kontynuować tradycję i rozwój firmy rodzinnej z prawdziwego zdarzenia.

Firma powstała w 1992 roku, jako spółka cywilna, a w 2001 roku przekształciła się w spółkę jawną. Jest to firma rodzinna Bradas, a jej współwłaścicielami są bracia, którzy są dobrodziejami dla wielu osób potrzebujących oraz wzorem dla pracodawców, ponieważ są bardzo dobrzy dla swoich pracowników.

Piotr Pawełczyk

O55A0434

 Służbę w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej pełni od 1994 roku, obecnie na stanowisku dowódcy zmiany. Z obowiązków służbowych wywiązuje się bardzo dobrze. Jest osobą zaangażowaną w sprawy zawodowe, sumienną, odpowiedzialną i zdyscyplinowaną. Potrafi dobrze organizować pracę. Dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu zawodowemu prowadzi szkolenia doskonalające podległych mu strażaków. Posiada uprawnienia do obsługi pojazdów i sprzętu specjalistycznego.

W czasie wieloletniej służby w Komendzie Powiatowej PSP w Oleśnie uczestniczył w wielu akcjach ratowniczo-gaśniczych, podczas których wykazał się profesjonalizmem, odwagą oraz wielkim poświęceniem w ratowaniu życia i mienia ludzkiego.

Oprócz służby w PSP angażuje się w działalność społeczną w jednostce OSP Wysoka, gdzie od 1998 roku, pełni funkcję prezesa. Potrafi zmobilizować społeczeństwo i jednostki OSP do podejmowania wielu inicjatyw społecznych. Uzyskuje środki ponadbudżetowe na rzecz ochrony przeciwpożarowej i miejscowości Wysoka. Dzięki jego inicjatywie wyremontowano strażnicę, zagospodarowano teren wokół jednostki OSP, a przede wszystkim pozyskano samochód ratowniczo-gaśniczy.

Ma żonę Eugenię, dwójkę dzieci i wnuczkę.

 Waldemar Górski

O55A0447

 Urodzony w 1966 roku, ukończył oleskie liceum, później studia matematyczne na Uniwersytecie Wrocławskim. Od 1990 roku pracuje w Zespole Szkół w Oleśnie, w charakterze nauczyciela matematyki. Pracuje także społecznie w Katolickiej Poradni Rodzinnej przy parafii Bożego Ciała w Oleśnie.

Podnosząc swoje kwalifikacje uzyskał I stopień specjalizacji zawodowej z matematyki i ukończył studia podyplomowe z informatyki. Aktywnie pracuje w zarządzie wojewódzkim opolskiego oddziału Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki. W ramach tej działalności współorganizował liczne imprezy warsztatowe i wykładowe o zasięgu wojewódzkim i regionalnym.

Był pomysłodawcą i jest od czternastu lat organizatorem Powiatowych Zawodów Matematycznych dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych w powiecie oleskim. Uczestniczył w organizacji kluczborskich konkursów matematycznych poprzez układanie zadań i przeprowadzenie warsztatów dla laureatów konkursu. Organizował wyjazdowe obozy naukowe i liczne warsztaty dla nauczycieli i uczniów, także na konferencjach ogólnopolskich.

Jest współautorem książki „Matematyka i komputery” oraz autorem licznych artykułów naukowych i popularno-naukowych publikowanych w ogólnopolskich czasopismach dla nauczycieli „Matematyka”, „Nauczyciele i Matematyka” oraz „Magazyn Miłośników Matematyki”.

Jego uczniowie odnosili i odnoszą liczne sukcesy w zawodach i olimpiadach o randze wojewódzkiej i regionalnej, zdobywając tytuły laureatów i finalistów. Wygrywali Matematyczne Mistrzostwa Opolszczyzny. W organizowanych przez Fundację Matematyków Wrocławskich, Dolnośląskich Meczach Matematycznych dziesięcioosobowa reprezentacja szkoły Zespołu Szkół trzykrotnie awansowała do czołowej trójki rozgrywek, a w 2004 roku je wygrała.

Uhonorowany dwukrotnie przez Kuratora Oświaty, w 1997 roku i 2012 roku Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz Wyróżnieniem Doktora Tadeusza Knysza w 2011 roku, przyznawanym przez środowisko matematyczne.

Jest pasjonatem swojego zawodu, matematyki oraz łamigłówek, trzykrotnym laureatem konkursu zadaniowego czasopisma „Matematyka”, wielokrotnym finalistą oraz laureatem konkursu Gier Matematycznych i Logicznych oraz Mistrzostw Polski w rozwiązywaniu łamigłówek.

Ma żonę Katarzynę oraz trójkę dzieci.

 

Podziel się