Posiadasz wolny kapitał firmowy? Załóż lokatę

8.06.2016

ool24.pl (2)

Prowadzisz firmę, dobrze ci się wiedzie – posiadasz wolny kapitał. Jego część warto zachować “na czarną godzinę”, by nie stracić płynności finansowej. Drugą część można zdeponować na lokacie, by pieniądze “pracowały” dla przedsiębiorcy.

Lokaty to bezpieczne produkty finansowe, dzięki którym firma może pomnożyć swoje oszczędności. Co prawda zyski nie będą tak spektakularne jak w przypadku udanej inwestycji w agresywne instrumenty, jednak to rozwiązanie dużo bezpieczniejsze. Dzięki lokatom, przedsiębiorca dokładnie wie, ile wyniesie zysk.

Ile można zyskać na lokatach?

Czasy, kiedy lokaty charakteryzowały się oprocentowaniem na poziomie 5% już dawno minęły. Obecnie zyski są dużo niższe z powodu obniżanych stóp procentowych. Warto jednak mieć świadomość, że nadal są dostępne korzystne oferty, choć daleko im od tych sprzed 4-6 lat.

Przeglądając rynek dostępnych lokat, można trafić na produkty oferujące nawet 4% w skali roku. To sporo, biorąc pod uwagę fakt, że niektóre banki proponują klientom lokaty z oprocentowaniem niewiele wyższym niż 2%.

Jeśli nie dysponujesz wolnym kapitałem, pomyśl o kredycie

Chcąc założyć lokatę, musisz posiadać odpowiednio wysoki wolny kapitał, by zdeponować środki i zabezpieczyć się przed utratą płynności finansowej. Jeśli nie wiesz, jak to pogodzić, pomyśl o zaciągnięciu kredytu. Tego typu produkty bankowe dostępne są zarówno dla firm istniejących już wiele lat, jak i nowo powstałych przedsiębiorstw (źródło: https://www.ideabank.pl/kredyt-na-start-plus-rok-bez-zus). By takie rozwiązanie było jednak korzystne, oprocentowanie kredytu musi być porównywalne z oprocentowaniem lokaty.

Zanim założysz lokatę, porównaj oferty

Nie warto decydować się na pierwszą dowolną lokatę. Warto przeanalizować dostępne na rynku produkty, by wybrać rozwiązanie najbardziej korzystne. W tym celu można posłużyć się rankingami lokat, które pojawiają się w serwisach internetowych poświęconych przedsiębiorstwom czy finansom ogólnie.