Wpływ cukrzycy na obniżoną płodność i przebieg ciąży

24.03.2016

Cukrzyca może niekorzystnie wpływać na płodność zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Choroby nie można lekceważyć, ponieważ rzutuje nie tylko na sam akt zapłodnienia, lecz ma także duży wpływ na to, czy dziecko urodzi się zdrowe.

Cukrzyca a niepłodność mężczyzn

a) Cukrzyca a męskie nasienie

Cukrzyca może wpływać na pogorszenie zarówno ilości, jak i jakości nasienia. Dzieje się tak, dlatego, że rozwój miażdżycy tętniczek jądrowych skutkuje pomniejszeniem warstwy nabłonka plemnikotwórczego odpowiedzialnego za powstawanie plemników. Wahania cukru również mogą wpływać na zaburzenia erekcji. Niekiedy jedynym ratunkiem dla par starających się o dziecko jest in vitro.

b) Wsteczna ejakulacja

W zaawansowanym stadium cukrzycy może dochodzić do wstecznej ejakulacji – nasienie zamiast do pochwy kobiety, przemieszcza się do pęcherza moczowego mężczyzny. Wiąże się to z powikłaniami cukrzycy, przede wszystkim neuropatią cukrzycową. Depresja powoduje uszkodzenie obwodowych nerwów czuciowych. Układ nerwowy nie reaguje prawidłowo na bodźce, powodując zaburzenia potencji.

Cukrzyca a niepłodność kobiet

a) Planowanie ciąży przez kobiety chore na cukrzycę

Cukrzyca nieleczona lub leczona nieprawidłowo powoduje szereg komplikacji zdrowotnych: uszkadza nerki, wzrok i inne narządy. Zanim kobieta zacznie się starać o dziecko, należy wyrównać poziom cukru we krwi. Jeśli kobieta zajdzie w ciążę, istnieje duże ryzyko, że jej stan zdrowia znacznie się pogorszy, przez co ciąża nie zostanie donoszona lub dojdzie do powstania wad płodu – aby tego uniknąć niezbędna jest stała, fachowa opieka lekarska.

b) Cukrzyca ujawniająca się w trakcie ciąży

Ciąża to dodatkowe obciążenie dla organizmu kobiety. Nie każdy organizm znosi je tak samo dobrze. Niestety czasami dochodzi do rozwoju cukrzycy ciążowej – powstaje w przypadku 5-7% ciąż, zwykle ujawnia się na przełomie II i III trymestru. Cukrzyca ujawniająca się w trakcie ciąży jest dla kobiety i dziecka mniej ryzykowna niż cukrzyca, która istniała przed zapłodnieniem. Jeżeli komórki trzustkowe wykazują duży stopień wydolności, po ciąży cukrzyca zanika.

Więcej na www.invimed.pl