Pobiegli Wilczym Tropem

Pobiegli Wilczym Tropem

Major Wincenty Soliński, Żołnierz Wyklęty wystartował oleski Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”Tropem Wilczym”,w którym startowało ponad 100 biegaczy.

Nie wynik był tu najważniejszy, ale samo uczestnictwo, edukacja młodzieży oraz upamiętnienie historii o żołnierzach niezłomnych. To właśnie dlatego uczestniczycy biegli na dystansie 1963 metrów – to odwołanie do roku, w którym został stracony ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek.

Miejsce w Oleśnie było idealne. Urokliwy las i uroczysko Siedem Źródeł, które stworzyło niepowtarzalny klimat wydarzenia.

Bieg, który odbył się w niedzielę 4 marca, wystartował major Wincenty Soliński, mieszkaniec Olesna, kombatant Konspiracyjnego Wojska Polskiego. Jest jednym z „Żołnierzy Wyklętych” z oddziału „Babinicza”, pseudonim „Stuk”, który w oddziale pełnił funkcję strzelca amunicyjnego. Po wojnie walczył w Konspiracyjnym Wojsku Polskim. Za swój patriotyzm został skazany na karę śmierci. Tylko dzięki amnestii nie dostał kuli w tył głowy. Wyrok zamieniono mu na długoletnią odsiadkę, w trakcie której zwiedził najcięższe więzienia przeznaczone dla więźniów politycznych PRL.

W Oleśnie bieg “Tropem Wilczym”, który jest ogólnopolską akcją, odbył się po raz drugi

Przedstawiamy zdjęcia z wydarzenia wykonana przez Mateusza Antkowiaka.

Damian Pietruska

Podziel się