• Home »
 • Sport »
 • Piłkarski raport na sezon 2018-2019. Wiadomo już wszystko

Piłkarski raport na sezon 2018-2019. Wiadomo już wszystko

Piłkarski raport na sezon 2018-2019. Wiadomo już wszystko

Opolski Związek Piłki Nożnej już oficjalnie podał, jak będą wyglądały wszystkie rozgrywki w przyszłym sezonie, więc możemy już zapowiedzieć sezon 2018-2019.

Zanim jeszcze to zrobimy, czas na krótkie podsumowanie poprzedniego sezonu. Nasze piłkarskie drużyny zanotowały jeden awans i jeden spadek. Z B klasy awansował Motor Praszka, a z klasy okręgowej spadł LZS Kościeliska. Bilans więc negatywny.

Pozytywna wiadomość jest taka, że więcej drużyn nie spadło, co wcale nie było takie oczywiste. Szczególnie nasz rodzynek w opolskiej IV lidze do końca musiał walczyć o utrzymanie.

Obecnie tak wygląda nasz stan posiadania:

W powiecie oleskim mamy jeden klub na poziomie IV ligi – OKS Olesno, jeden na poziomie “okręgówki” – LZS Rudniki, dziewięć A-klasowców oraz jedenastu B-klasowców.


IV liga – OKS Olesno

OKS Olesno przechodzi rewolucję. Najważniejsza informacja jest taka, że drużyna ma nowego trenera – to 41-letni Dawid Nowacki, który zastąpił Grzegorza Świtałę (został trenerem bramkarzy w II-ligowej Skrze Częstochowa). Nowacki były pomocnik, który z pewnością będzie mógł wiele nauczyć swoich zawodników, bo ma za sobą występy między innymi w I lidze w barwach MKS-u Kluczbork. Nowacki w poprzednim sezonie prowadził Hetmana Byczynę, z którym zajął trzecie miejsce w klasie okręgowej.

Poprzedni sezon pokazał, że OKS potrzebuje wzmocnień, bo ledwo utrzymał się w lidze. Testowani są nowi zawodnicy, do składu mają zostać włączeni juniorzy, ale drużyna dopiero się kształtuje, więc obecnie trudno cokolwiek powiedzieć.

W Oleśnie gruntowną przebudowę przejdzie drużyna, ale również stadion, więc szkoda byłoby otwierać go w niższej lidze.

Ciekawe są zmiany regulaminowe w IV lidze, która zdecydowanie się zmieni.

Teraz grać w niej będzie 16 zespołów. Awansuje mistrz, spadnie… tutaj robi się ciekawie. Na pewno 16 miejsce, a później z automatu kolejne, jeśli z III ligi spadną opolskie drużyny. O dwa kolejne ostatnie miejsca IV-ligowcy będą walczyć w barażach z wicemistrzami klasy okręgowej.

Oto skład opolskiej IV ligi na sezon 2018-2019:

iv_liga

Spadkowicz z III ligi – Polonia Głubczyce. Beniaminkowie: SKF Tor Dobrzeń Wielki, MKS Pogoń Prudnik, LZS Victoria Chróścice.

Liga startuje 11 sierpnia. OKS gra u siebie z LKS Po-Ra-Wie Większyce.


Klasa okręgowa – LZS Rudniki

Tym razem w tej lidze będziemy mieć tylko jednego przedstawiciela, bo LZS Kościeliska spadł w poprzednim sezonie, a z A klasy nikt z naszych nie zdołał awansować. Zespół z Rudnik w poprzednim sezonie zajął 10 miejsce.

Klasa okręgowa będzie liczyć 16 zespołów. Do IV ligi awansuje mistrz, a wicemistrz powalczy w barażach o awans.

To było proste, prawda? Teraz poznajcie zasady spadku. Tutaj trzeba liczyć na dobrą grę opolskich drużyn w III lidze, bo ich spadki odczują wszyscy poniżej.

Oto punkt z regulaminu rozgrywek:

Z Klasy Okręgowej spadają drużyny zajmujące na zakończenie rozgrywek miejsca 15, 16 w swojej grupie oraz jedna drużyna z 14 miejsca, która w wyniku meczów barażowych (mecz i rewanż) przegrała rywalizację sportową z inną drużyną, która w swojej grupie zajęła 14 miejsce.

W sytuacji, kiedy spadkiem objęta zostanie większa ilości drużyn 4 ligi opolskiej i ewentualnie zdegradowana drużyna(-y) z wyższych lig (o dwie klasy w przypadku wycofania z rozgrywek lub braku licencji itp.) to spada dodatkowo kolejna drużyna z 14 miejsca, i tym samym mecze barażowe nie będą rozgrywane, natomiast jeżeli w wyniku spadku większej ilości drużyn z 4 ligi opolskiej lub ewentualnie zdegradowanej drużyny z wyższej ligi objęta zostanie spadkiem jedna drużyna z 13 miejsca to według zasad ujętych w ust 6. zostaną rozegrane mecze barażowe o utrzymanie.

Jeżeli jedna z dwóch drużyn Klasy Okręgowej zakwalifikowana do udziału w meczach barażowych o utrzymanie zrezygnuje z gry, to w takim przypadku miejsce w Klasie Okręgowej zachowa drużyna przeciwna.

Oto drużyny tegorocznej klasy okręgowej grupa I:

okregowa

Spadkowicze z IV ligi: KS Unia Kolonowskie, LZS Gronowice, KS Krasiejów. Beniaminkowie: MKS Wołczyn, LZS Skorogoszcz, MKS Sokół Niemodlin.

Liga startuje 11 sierpnia, a LZS Rudniki gra z LZS-em Żubry Smarchowice Śl.


 A klasa, Grupa I

Występują: ZKS Motor Praszka, LZS Uszyce, LZS Ligota Oleska, LZS Kościeliska, LMKS Piast Gorzów Śląski, LKS Prosna Zdziechowice, LKS Budowlani Strojec.

W tym sezonie z pewnością rywalizacja w tej grupie A klasy będzie dla nas jeszcze ciekawsza, bo przybyły dwie nasze drużyny. Żadna nasza drużyna nie spadła z ligi, za to jedna awansowała z B klasy (Motor Praszka) i jedna spadła z klasy okręgowej (LZS Kościeliska).

Naprawdę jesteśmy ciekawi tej rywalizacji. Od kilku sezonów można zauważyć, że mamy mocną B klasę, bo awansujące z niej drużyny radzą sobie w A klasie. Tym razem awansował Motor i znając ambicje w Praszce, najchętniej już rok po awansie chcieliby znów wspiąć się szczebel wyżej.

Łatwo z pewnością nie będzie, bo jest przecież mocny zespół z Ligoty Oleskiej, który był blisko awansu czy LZS Kościeliska, który mimo spadku z “okręgówki” ma kilku uznanych w powiecie zawodników.

Tak naprawdę żadnej z naszych drużyn nie można przekreślać, bo świetną pracę wykonują w każdym z tych klubów. To drużyny, które od lat utrzymują się na tym poziomie i pewnie tym razem będzie podobnie.

Awansuje jedynie mistrz, spadnie ostatnia drużyna oraz pięć drużyn z sześciu grup z 13 miejsca z najmniejszą ilością punktów. Oczywiście spadnie więcej, jeśli z “okręgówki” spadnie więcej drużyn niż przewidziano (znów trzeba patrzeć na III ligę).

Oto skład A klasy grupa I:

a_klasa_i

Sezon rozpocznie się 19 sierpnia.


A klasa, Grupa V

Występują: LZS Radawie, KS Start Dobrodzień.

Trochę szkoda, że wyżej wymienione drużyny występują w tej grupie, a nie w grupie I z pozostałymi naszymi zespołami. Byłoby ciekawiej, ale to nie ich wina. OZPN dzieli na grupy geograficznie, żeby wszyscy mieli jak najbliżej, co generalnie nie jest złym pomysłem.

Dwie nasze drużyny prezentują zupełnie inny poziom. LZS Radawie walczy o utrzymanie (poprzednio 12 miejsce), a Start o najwyższe cele (poprzednio 3 miejsce). Liczymy, że w tym sezonie Start powalczy o awans, a zespół z Radawia bez problemów się utrzyma.

Oto skład A klasy, grupy V:

a_klasa_v

Oczywiście zasady awansów i spadku takie same we wszystkich grupach.

Liga startuje 18-19 sierpnia.


B klasa

I w końcu przechodzimy do naszej ulubionej ligi, która będzie grała w niemal niezmienionym kształcie. Nikt do niej nie spadł, ale za to pojawiły się rezerwy Start-u Dobrodzień. Ciekawy manewr, bo dawno żaden z naszych klubów nie miał zespołu rezerw, a co dopiero zespół A-klasowy.

Wszystkie kluby w tej lidze pochodzą z powiatu oleskiego, oprócz LZS-u Chocianowice. Tym razem walka o awans będzie zdecydowanie ciekawsza, bo kandydatów będzie więcej niż w poprzednim sezonie, gdzie murowany faworytem był Motor.

Oto skład B klasy:

 1. LKS Przedmość
 2. LZS Chocianowice
 3. LZS Żytniów
 4. LZS Bugaj Nowy
 5. LZS Radłów
 6. LZS Wichrów
 7. LZS Wojciechów
 8. LZS Albor Borki Małe
 9. LZS Borki Wielkie
 10. LZS Stobrawa Wachowice
 11. LZS Zębowice
 12. KS Start II Dobrodzień.

Liga startuje 2 września.


Damian Pietruska

Tabele pilkaopolska.pl

Podziel się