Taniec, który miał dać siłę i nadzieję

Taniec, który miał dać siłę i nadzieję

W piątek 8 marca w Miejskim Domu Kultury zorganizowany został występ charytatywny UKS Gwiazda Olesno, aby pomóc w rehabilitacji Witoldowi Szukała z Olesna, który w listopadzie 2018 roku uległ poważnemu wypadkowi rowerowemu.

W wyniku wypadku 50-letni Witold doznał złamania kręgosłupa z całkowitym uszkodzeniem rdzenia kręgowego. Mężczyzna jest sparaliżowany od klatki piersiowej w dół. Od kilku miesięcy trwa jego intensywna rehabilitacja, która wymaga sporych nakładów finansowych.

– Mąż cały czas jest rehabilitowany. Powoli zaczyna przesiadać się z łóżka na wózek, co wymaga jeszcze naszej pomocy – mówi Grażyna Szukała, żona Witolda. – Ma bardzo wyćwiczone ręce, dzięki czemu nie musimy już go sami dźwigać, jest w stanie pomóc nam w przesiadaniu. Ostatnio nawet „zrobił pięć pierwszych ciężkich kroków” od czasu wypadku. To nie były samodzielne kroki, bo sam nie jest w stanie postawić nóg, utrzymać ich prosto bez zginania, po prostu podtrzymywał się na barierkach rękami, a rehabilitanci w tym czasie przesuwali mu nogi. Jego rehabilitacja głównie polega na wzmocnieniu górnej części ciała, tułowia i rąk, a także rehabilitacji nóg, aby nie powstawały przykurcze i nie tworzyły się odleżyny.

Jakie są szanse na powrót do samodzielnego funkcjonowania?

– Rdzeń kręgowy jest całkowicie uszkodzony. Obecnie nie ma metody, która spowodowałaby, że Witek będzie chodził. My żyjemy jednak cały czas nadzieją, że kiedyś to się zmieni, że medycyna pójdzie na tyle do przodu, że jednak się uda. Na tę chwilę jedynym możliwym rozwiązaniem jest egzoszkielet, jednak to dla przeciętnego człowieka jest obecnie nieosiągalne finansowo.

146a9437W Oleśnie i Praszce organizowane są charytatywne wydarzenia, które mają pomóc Witkowi w rehabilitacji. To nie tylko pomoc finansowa, ale również ogromne wsparcie psychiczne.

– Dla nas to ogromne zaskoczenie. Nie spodziewaliśmy się tak dużego odzewu, z tak wielu środowisk. Czujemy, że los Witka nie jest ludziom obojętny. Mąż bardzo się cieszy, że pomimo tego co się stało, nie został odrzucony. Widzi, że ludzie o nim myślą, że go wspierają, a to dodaje mu sił do walki. Baliśmy się, żeby się nie załamał, jednak widząc to, jak bardzo wszyscy go wspierają, on walczy, ćwiczy i stara się wyciągnąć z siebie tyle, ile się da. Nawet na rehabilitacji, panie rehabilitantki śmiały się do męża, że ćwiczy na akord, bo ani na moment nie odpuszcza.

W Miejskim Domu Kultury wystąpiło ponad 120 gimnastyczek, z wieloma układami tanecznymi. UKS Gwiazda Olesno w ostatnich latach nieco się przebranżowił, ponieważ gimnastykę artystyczną zamienił na taniec, ciągle jednak nie rezygnując z elementów typowo gimnastycznych. To połączenie daje mieszankę wybuchową, która pozwala przyciągać tłumy dziewcząt na treningi i zajmować wysokie miejsca nawet w międzynarodowych zawodach tanecznych.

Damian Pietruska


JAK PRZEKAZAĆ DAROWIZNĘ

Należy dokonać przelewu bankowego (może być przelew internetowy) lub wpłaty na poczcie:

  •  nazwa odbiorcy:

Fundacja Avalon – Bezpośrednia Pomoc Niepełnosprawnym, Michała Kajki 80/82 lok. 1, 04-620 Warszawa

  •  numer rachunku odbiorcy:

62 1600 12860003 0031 8642 6001

Rachunek prowadzony przez: BGŻ BNP Paribas Bank Polska SA

  • Tytuł wpłaty:

W tytule wpłaty proszę podać nazwisko i numer członkowski nadany przez Fundację – Szukała, 10382 (ten dopisek jest bardzo ważny).


JAK PRZEKAZAĆ 1% PODATKU

Należy w zeznaniu podatkowym wypełnić rubryki:

numer KRS: 0000270809

informacje uzupełniające – Cel szczegółowy: Szukała, 10382


Przedstawiamy aż dwie galerie zdjęć – Joanny Hęcińskiej – LaiCoti Fotografia oraz Mirosława Dedyka.

Występ charytatywny – UKS Gwiazda Olesno – 08.03.2019 – Mirosław Dedyk


Występ charytatywny – UKS Gwiazda Olesno – 08.03.2019 – LaiCoti

Podziel się