Koszykarze z Dobrodzienia walczą o pozostanie w II lidze

Koszykarze Startu Meble Dobrodzień grają w fazie play out II ligi, gdzie zaliczyli zwycięstwo i remis, co oznacza, że do rozstrzygnięcia będzie potrzebny jeszcze jeden mecz.

Start Meble Dobrodzień w debiutanckim sezonie zajął trzynaste, przedostatnie miejsce po rundzie zasadniczej. Odniósł sześć zwycięstw, a dwadzieścia razy schodził z boiska pokonany.

ii_liga_kosz

(kliknij, aby powiększyć – tabela pzkosz)

Aby pozostać w II lidze, Start musi być lepszy od MUKS 1811 Unia Tarnów w fazie play-out. Pierwszy mecz odbywał się w Tarnowie, gdzie “stolarze” wygrali 92:89.

Kolejny mecz rozegrano w Oleśnie (Start w II lidze występuje w hali LO, hale w Dobrodzieniu nie spełniają wymogów). Zwycięstwo Start-u dałoby utrzymanie w lidze. Niestety, Start przegrał 83:85, więc między drużynami z Tarnowa i Dobrodzienia w tej fazie jest remis 1-1. Do ostatecznego starcia dojdzie w Tarnowie w sobotę 6 kwietnia. Zwycięska drużyna zostanie w II lidze.

Szkoda, bo mecz w Oleśnie był bardzo wyrównany, obie drużyny wymieniały się na prowadzeniu, ale przewaga nie była większa od pięciu punktów. Wszyscy dobrze wiedzą, jak niewiele to znaczy w koszykówce. Po pierwszych dwóch kwartach prowadził Start 43:39, ale miał zdecydowanie gorszą końcówkę meczu.

Dwie minuty przed końcem spotkania koszykarze Start-u mieli przewagę 77:72. Wtedy o “czas” poprosił trener gości. Ci wykorzystali przerwę i zaczęli zdobywać przewagę, korzystając z błędów miejscowych.

Rewanż w Oleśnie miał wysoką temperaturę. Licznie zgromadzeni kibice ostatnie dwie kwarty mocno przeżywali i dopingowali koszykarzy z Dobrodzienia. Nie wystarczyło, co oznacza, że w Tarnowie będzie jeszcze cieplej…

– W każdym naszym meczu jest gorąco, do ciepła jesteśmy przyzwyczajeni – mówi Piotr Foltyn, trener Startu. – Zabrakło nam spokoju w obronie, popełniliśmy zbyt dużo fauli. Musimy na to zwrócić uwagę w rewanżu, bo faule w końcówce meczu były wyjątkowo głupie. Na dwie minuty przed końcem prowadziliśmy pięcioma punktami, wydawało się, że mecz jest pod kontrolą, ale okazało się inaczej.

Trzymamy kciuki za koszykarzy Startu w trzecim meczu fazy play out. Gra lokalnych koszykarzy w tak wysokiej lidze jest wydarzeniem historycznym, dlatego liczymy, że do tej historii “stolarze” dopiszą kolejny rozdział w przyszłym sezonie.

KS Start Meble Dobrodzień – MUKS 1811 Unia Tarnów 83:85

(19:21, 24:18, 18:24, 22:22)

Start: Adrian Płaczek 23, Michał Cieśla 16, Łukasz Bąk 14, Maciej Piszczek 11, Mariusz Kwasek 7, Rafał Desczyk 5, Michał Czekaj 5, Mariusz Rybka 2, Dominik Desczyk, Michał Cieślak. Trener Piotr Foltyn.