• Home »
  • Sport »
  • Piłkarski raport na sezon 2019-2020. Tabele, zasady, wnioski

Piłkarski raport na sezon 2019-2020. Tabele, zasady, wnioski

Piłkarski raport na sezon 2019-2020. Tabele, zasady, wnioski

Opolski Związek Piłki Nożnej podał oficjalne terminarze oraz grupy wszystkich poziomów rozgrywkowych piłki nożnej, w których występują nasze drużyny. Czas więc na zapowiedź piłkarskiego sezonu 2019-2020!

Zanim zapowiemy nadchodzący sezon, krótko podsumujmy poprzedni.

Dwa zespoły zanotowały awanse do wyższych lig, a dwa niestety musiały pogodzić się ze spadkiem do niższych. Z A klasy do klasy okręgowej jak burza awansował Motor Praszka, a LZS Żytniów awansował z B klasy do A klasy. Z “okręgówką” pożegnali się gracze LZS-u Rudniki, a z A klasą piłkarze LZS-u Radawie.

Nasz stan posiadania prezentuje się następująco:

W powiecie oleskim będziemy mieć w sezonie 2019-2020 jeden klub na poziomie IV ligi – OKS Olesno, jeden na poziomie okręgówki – Motor Praszka, dziewięć zespołów na poziomie A klasy i jedenaście na poziomie B klasy.


IV liga – OKS Olesno

Kilka ważnych wiadomości z obozu najlepszego klubu w powiecie oleskim.

Stadion cały czas jest w budowie, murawa musi się zakorzenić, dlatego OKS znów będzie musiał całą rundę grać na wyjazdach. Oleskich piłkarzy na nowym stadionie przy ulicy Wachowskiej zobaczymy dopiero na wiosnę. To z pewnością spore utrudnienie zarówno dla piłkarzy jak i kibiców.

To nie musi koniecznie oznaczać piłkarsko trudnej jesieni, ponieważ w poprzednim sezonie OKS ugrał więcej na wyjazdach niż u siebie.

Kolejną ważną informacją jest zmiana trenera. Dawida Nowackiego zastąpił Krzysztof Meryk, czyli dotychczasowy wieloletni piłkarz, wychowanek i trener grup młodzieżowych. Jego asystentem zostanie Arkadiusz Świerc,  o którym można napisać dokładnie to samo, co o Krzysztofie Meryku. Jesteśmy bardzo ciekawi, jak poradzi sobie ten duet młodziutkich trenerów, obaj mają dopiero 26 lat!

Olescy kibice są już mocno stęsknieni za swoją drużyną, więc byle do wiosny!

 Oto skład opolskiej IV ligi:

iv_liga

Spadkowicz z III ligi: Agroplon Głuszyna. Beniaminkowie: LZS Skorogoszcz, GKS Głuchołazy.

Awansuje jedynie mistrz. Spadnie ostatnia drużyna lub więcej, jeśli  z III ligi spadnie więcej opolskich zespołów, a dwie drużyny na dwóch ostatnich pozycjach powyżej pewnych spadkowiczów rozegrają mecze barażowe o utrzymanie z wicemistrzami “okręgówki”.

Liga startuje 10 sierpnia. OKS Olesno gra na wyjeździe z NKS Start Namysłów.


Klasa okręgowa – Motor Praszka

 Niesamowita historia Motoru, który w ostatnim czasie wszedł na naprawdę wysokie obroty. Dwa awanse z rzędu, to coś co nie zdarza się często, a dodatkowo zrobione z olbrzymią przewagą.

Jesteśmy niesamowicie ciekawi, jak Motor poradzi sobie w lepszej lidze. To z pewnością silna drużyna, która przed sezonem znów została wzmocniona. Nikt nie zabroni marzyć, więc może będziemy świadkami kolejnego awansu?

Motor Praszka, to klub, który pod każdym względem zasługuje, żeby być na piłkarskich salonach województwa.

Oto drużyny tegorocznej klasy okręgowej grupa I:

okregowka

Z klasy okręgowej awansuje bezpośrednio mistrz, a wicemistrz zagra mecz barażowy o awans z odpowiednim zespołem IV ligi.

Z Klasy Okręgowej spadają drużyny zajmujące na zakończenie rozgrywek miejsca 13, 14, 15, 16 w swojej grupie. Przy spadku dwóch drużyn z 4 ligi opolskiej, spadkiem z Klasy Okręgowej zostanie objęta jedna drużyna z 12 miejsca, która w wyniku meczów barażowych (mecz i rewanż) przegrała rywalizację sportową z inną drużyną, która w swojej grupie zajęła 12 miejsce.

Liga startuje 10 sierpnia. Motor Praszka gra u siebie z MKS-em Wołczyn w sobotę 10 sierpnia o godz. 17.00.


A klasa, Grupa I

Występują: LZS Żytniów, LZS Uszyce, LZS Rudniki, LZS Ligota Oleska, LZS Kościeliska, LMKS Piast Gorzów Śląski, LKS Prosna Zdziechowice, LKS Budowlani Strojec.

a_klasa_i

W poprzednim sezonie wszystkie nasze drużyny zdołały się utrzymać w tej grupie A klasy, a awansował z niej Motor Praszka. Doszły jeszcze LZS Rudniki (spadkowicz z “okręgówki”) oraz LZS Żytniów (mistrz oleskiej B klasy).

W poprzednim sezonie Motor Praszka zdominował rozgrywki, to była przewaga absolutna. Wicemistrzem był Piast Gorzów Śląski. Ciekawi nas, jak będzie tym razem. Mimo spadku, silny powinien być zespół z Rudnik, jest również kilka mocnych zespołów z powiatu kluczborskiego. Mamy nadzieję, że w tym towarzystwie odnajdzie się beniaminek z Żytniowa. Oleska B klasa w ostatnich latach wypuszczała mocnych reprezentantów, którzy radzili sobie w A klasie.

Nasz wymarzony plan na sezon? Awans jednej drużyny oraz utrzymanie pozostałych.

Zasady awansów i spadków, cytat z regulaminu:

Z Klasy „A” do Klasy Okręgowej awansują mistrzowie każdej z sześciu grup oraz trzech wicemistrzów, którzy w wyniku rywalizacji sportowej zostaną zwycięzcami meczów barażowych (mecz i rewanż) rozegranych pomiędzy wicemistrzami poszczególnych grup.

Z Klasy „A” spadają drużyny zajmujące na zakończenie rozgrywek miejsca 13 i 14 w swojej grupie oraz pięć drużyn z 12 miejsca z najmniejszą ilością punktów (przy 12 grupach Klasy „B”). Przy spadku większej ilości drużyn z Klasy Okręgowej i ewentualnie zdegradowanych z wyższych lig (o dwie klasy w przypadku wycofania z rozgrywek lub braku licencji itp.) a także jeżeli Klasa „B” będzie liczyła więcej jak 12 grup to spada dodatkowo kolejna drużyna z 12 miejsca, następnie z 11 miejsca, według powyższych zasady.

Liga startuje 17 sierpnia.


A Klasa, Grupa V – Start Dobrodzień

a_klasa_v

Nasz rodzynek w tej grupie – Start Dobrodzień. Wielka szkoda, że zespół z Dobrodzienia nie może grać z pozostałymi naszymi drużynami w I Grupie A klasy. OPZN dzieli jednak zespoły terytorialnie i faktycznie Dobrodzień leży nieco bliżej geograficznie swoich rywali w V Grupie.

Start w poprzednim sezonie zdobył wicemistrzostwo, tracąc zaledwie punkt do mistrza. W tym sezonie cel nie może być więc inny jak ponowna walka o pierwszą lokatę.

Zasady awansów i spadków oczywiście takie same jak w I grupie A klasy.

Liga startuje 17 sierpnia.


B klasa

b_klasa

Wszystkie wymienione zespoły pochodzą z powiatu oleskiego. Mylący może być zespół LZS-u Gronowice, ale tak naprawdę będzie to drużyna nowo utworzonych rezerw OKS-u Olesno. Będą w niej grać głównie młodzi piłkarze, którzy mają mniejsze szanse na grę w IV-ligowej drużynie.

Jak wiadomo, piłka młodzieżowa i seniorska to dwa zupełnie inne światy, dlatego jesteśmy ciekawi jak ten zespół poradzi sobie w B klasie.

Nową drużyną jest również KS Bodzanowice. Witamy w naszych skromnych, B klasowych progach i życzymy dużo wrażeń.

Liga skurczyła nam się do 11 zespołów, mamy nadzieję, że już nikt w trakcie rozgrywek nie wycofa własnej ekipy.

Zasady awansów? Tu mała zmiana. Rzut oka na regulamin:

Z Klasy „B” do Klasy „A” awansują mistrzowie poszczególnych grup oraz wicemistrzowie, którzy w wyniku rywalizacji sportowej zostaną zwycięzcami meczów barażowych (mecz i rewanż) w przypadku parzystej liczby grup Klasy „B”, natomiast jeżeli ilość grup Klasy „B” będzie nieparzysta, np. 13 grup, to w takim przypadku awans uzyskają wicemistrzowie, którzy zostali zwycięzcami meczów barażowych oraz wicemistrz jednej z grup, który w wyniku losowania par barażowych uzyska wolny los.

Spadków oczywiście nie ma.

Liga startuje 1 września.


Widzimy się na piłkarskich arenach w powiecie!

Damian Pietruska

Podziel się