Oficjalnie otwarcie powiększonego żłobka

Oficjalnie otwarcie powiększonego żłobka

Żłobek Miejski w Oleśnie został wyremontowany i powiększony o dodatkowe czterdzieści miejsc, dzięki rządowemu programowi Maluch Plus.

W żłobku powstały nowe sale zabaw, doposażona została kuchnia oraz zbudowano nowy plac zabaw. Gmina Olesno otrzymała na ten cel w sumie w ciągu dwóch lat około miliona złotych.

Obecnie do oleskiego żłobka uczęszcza 90 dzieci.

zlobek-laicoti-pictures-117– W ubiegłym roku mieliśmy sześćdziesiąt miejsc, w tym roku aż dziewięćdziesiąt. To spora różnica, bo listy rezerwowe dotychczas sięgały około trzydziestu osób. Obecnie udało nam się przyjąć wszystkich, którzy złożyli podania – mówi Ewelina Królikowska, dyrektor żłobka. –  Różnica jest również pod względem zatrudnionej kadry. Mamy sześć nowych etatów. Zostało zatrudnionych pięć osób personelu wychowawczego oraz jeden dodatkowy kucharz.

Dyrektor żłobka podkreślała większy komfort zarówno dla pracowników żłobka jak i samych pociech w nim przebywających.

– Cały budynek został odnowiony, nowe sale są przepiękne, co bardzo mnie cieszy – mówi Ewelina Królikowska. – W takim miejscu lepiej się pracuje, a dzieci mają większy komfort. Sale są bardzo przyjazne, jest kolorowo i wesoło, dzięki czemu dla dzieci rozłąka z rodzicami jest łatwiejsza.

Na remont oleskiego żłobka składają się dwie inwestycje na przestrzeni dwóch lat.

zlobek-laicoti-pictures-042– Żłobek przeszedł gruntowną przebudowę – mówi Sylwester Lewicki, burmistrz Olesna. – Cały budynek jest w tej chwili oddany dla dzieciaków, ponieważ dogadaliśmy się z Caritasem, którego siedziba została przeniesiona do Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2. Wcześniej budynek przeszedł termomodernizację, a kiedy pojawił się projekt Maluch Plus, braliśmy w nim udział dwa lata temu i w zeszłym roku, co pozwoliło na powiększenie żłobka. W poprzednim projekcie o dziesięć miejsc, a w tym obecnym o trzydzieści miejsc. Nasz żłobek ma dobrą renomę, dzięki czemu rodzice chętnie z niego korzystają. W ostatnim czasie do żłobka uczęszczał mój wnuk, więc wiem na własnym przykładzie. W ciągu kilku miesięcy dziecko zmienia się nie do poznania, jeśli chodzi o samodzielność i podstawowe umiejętności.

zlobek-laicoti-pictures-056Gmina w ostatnim latach postawiła na zapewnienie opieki najmłodszym.

– Staramy się zapewnić opiekę jak największej ilości dzieci – mówi burmistrz. W ostatnim czasie powstały trzy nowe oddziały przedszkolne, to ponad 75 nowych miejsc. W gminie Olesno 92 procent dzieci w wieku od 3-5 lat uczęszcza do przedszkoli. Praktycznie wszyscy rodzice, którzy chcą posłać dzieci do żłobka czy przedszkola znajdują w nich miejsce.

Uroczyste otwarcie oleskiego żłobka nastąpiło w środę 18 września. W wydarzeniu brała udział między innymi Violetta Porowska, wicewojewoda opolska oraz przedstawiciele lokalnej władzy samorządowej. Otwarcie uświetnili swoim sympatycznym występem dzieci z oleskiego żłobka.

Damian Pietruska

Zdjęcia Joanna Hęcińska – LaiCoti Fotografia

Podziel się