Oleska “Dwójka” podpisała partnerską umowę ze szkołą z Arnsbergu

Oleska “Dwójka” podpisała partnerską umowę ze szkołą z Arnsbergu

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. księżnej Jadwigi Śląskiej w Oleśnie podpisała umowę partnerską z niemiecką szkoła Agnes-Wenke Schule z Arnsbergu.

Umowa została podpisana w piątek 22 listopada w Urzędzie Miejskim w Oleśnie przez Sylwestra Lewickiego, burmistrza Olesna oraz dyrektorów szkół: Jerzego Jeziorowskiego i Andreasa Schauerte w obecności uczniów obu szkół.

– Współpraca ma polegać na działalności szkolnej i kulturalnej, poprzez wymianę doświadczeń i wiedzy. To też nauka dla samych uczniów, którzy mają nauczyć się otwartości oraz zobaczyć, jak wygląda edukacja w innych szkołach – mówi Jerzy Jeziorowski, dyrektor PSP nr 2 w Oleśnie. – Najważniejszym jednak zadaniem uczniów jest doskonalenie języków obcych.

Oleska “Dwójka” miała już podpisaną umowę partnerską ze szkołą z Arnsbergu, ale ta placówka została rozwiązana, a na jej bazie powstała nowa, z którą podpisana została właśnie umowa. Dla oleskiej szkoły współpraca z niemieckimi odpowiednikami nie jest niczym nowym.

– Od powstania szkoły w 1994 roku nawiązane zostały stosunki ze szkołami w Niemczech. Współpracowaliśmy ze szkołami w Arnsbergu, a od dwóch lat prowadzimy międzynarodową wymianę sportową ze szkołą w Bad Marienberg – mówi Jerzy Jeziorowski.

Od środy w Oleśnie przebywają uczniowie z Arnsbergu, a w czerwcu przyszłego roku olescy uczniowie mają pojechać do Niemiec z rewizytą.

– Czy naszym uczniom się w Oleśnie podoba? Najlepszą recenzją jest to, że pytają się czy mogą zostać jeszcze tydzień dłużej – śmieje się Andreas Schauerte z Agnes-Wenke Schule. – Uczniowie między sobą błyskawicznie złapali kontakt, rozmawiają po niemiecku i po angielsku. Nawet jeśli czasem nie jest to idealny język, dogadują się bez najmniejszych problemów, nie ma między nimi żadnych granic. Olesno to nowoczesne, piękne miasto, z wieloma interesującymi miejscami. Oprócz zabytków, to co nas uderzyło najbardziej, to sławna polska gościnność.

Uczniowie z Niemiec mają zapewnione wiele atrakcji, odwiedzą również domy ich kolegów z Polski. W Oleśnie mają pozostać do soboty 23 listopada.

Damian Pietruska

Podziel się