• Home »
  • Sport »
  • Wiktoria Osyra najlepszym uczniem-sportowcem w województwie! Historyczny sukces

Wiktoria Osyra najlepszym uczniem-sportowcem w województwie! Historyczny sukces

Wiktoria Osyra najlepszym uczniem-sportowcem w województwie! Historyczny sukces

Wiktoria Osyra z Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Oleśnie zdobyła I miejsce w “Plebiscycie na 10 Najlepszych Uczniów – Sportowców Województwa Opolskiego” za rok szkolny 2018/2019.

received_186153262582931To ogromny sukces, trzeba bowiem brać pod uwagę, że w tym plebiscycie nie ma podziału na kategorie wiekowe, nie ma również rozgraniczenia ze względu na płeć. Wiktoria Osyra była najlepsza spośród wszystkich uczniów szkół średnich w zawodach szkolnych w roku szkolnym 2018-2019 w całym województwie opolskim!

Osiągnięcia Wiktorii? Proszę bardzo! Największe z nich to VI miejsce w ogólnopolskich indywidualnych biegach przełajowych w Kamionie czy IV miejsce w ogólnopolskich przełajowych biegach drużynowych. Wiktoria w swoich dystansach nie miała sobie równych w województwie, zdobywała:

  • I miejsce w województwie w biegach przełajowych w Lasocicach (1500 m),
  • I miejsce w województwie w drużynowych biegach przełajowych w Smolarnii (1200 m)
  • I miejsce w województwie w lekkoatletyce w biegu na 1500 metrów
  • II miejsce w sztafecie w województwie w Nysie,

Oprócz tego Wiktoria uczestniczyła z sukcesami w niemal wszystkich zawodach w grach drużynowych, czyli w koszykówce, piłce ręcznej, piłce nożnej czy pływaniu. To nie pierwszy sukces Wiktorii w tym plebiscycie, bowiem w poprzednim roku zajęła III miejsce. Oprócz szkolnych wyczynów, Wiktoria z powodzeniem trenuje na co dzień w klubie Falstart Rudniki.

dsc09848Mimo sporych sukcesów tegoroczna maturzystka pozostaje niezwykle skromna:

– Jestem bardzo dumna z tego co udało mi się osiągnąć – mówi Wiktoria Osyra. – To spora zasługa naszych nauczycieli. Jako uczniowie jesteśmy świetnie przygotowani, mamy naprawdę dużo treningów w szkole. Już teraz na przykład trenujemy biegi, żeby na wiosnę być w dobrej formie. Trenujemy dosyć ostro, praktycznie codziennie biegamy krótkie i dłuższe dystanse.

Jak mówią nauczyciele wychowania fizycznego ZSEiO Olesno, z tak utalentowanym sportowcem nie mieli jeszcze przyjemności pracować.

– Uczę w tej szkole siedemnaście lat i z pewnością nie mieliśmy jeszcze tak uzdolnionego ucznia pod względem sportowym – mówi Marek Dolik, nauczyciel wychowania fizycznego w ZSEiO. – Jej największą zaletą jest niesamowita pracowitość. Wspieramy ją jak najmocniej, ale nie trzeba jej praktycznie zachęcać do wysiłku. Wiktoria jest wszechstronnie utalentowana, jest świetna w biegach, ale również w niemal wszystkich grach zespołowych i pływaniu.

Jednym z ojców lekkoatletycznych sukcesów Wiktorii jest Damian Sowa, nauczyciel w ZSEiO.

– Prawdopodobnie po raz pierwszy uczeń z powiatu oleskiego wygrał roczną klasyfikację w szkolnym sporcie – mówi Damian Sowa. – To wynik historyczny!

img_20200125_143328_resized_20200207_115209509Jaką przyszłość wróżą sportsmence pochodzącej z Psurowa olescy nauczyciele?

– Jeśli zdrowie jej dopisze, bo to u sportowców warunek konieczny, ma szansę zaistnieć w biegach w Polsce i może gdzieś w Europie – oceniają nauczyciele. – Bardzo ważne jest to, że jest silna psychicznie, ma pozytywne podejście i potrafi radzić sobie z porażką. Dużo teraz będzie zależeć, gdzie Wiktoria pójdzie na studia, do jakiego klubu trafi i jak będzie dalej prowadzona. My będziemy trzymać za nią kciuki!

35 Plebiscyt na 10 najlepszych uczniów-sportowców w województwie opolskim został zorganizowany 24 stycznia w Grodkowie. Na uroczystej gali pojawiło się kilku byłych olimpijczyków, między innymi Renata Mauer-Różańska, Bożena Bąk, Małgorzata Lipska, Ryszard Podlas czy Leszek Swornowski.

Damian Pietruska

Podziel się