Wakacyjne podróże dzieci z Borek Wielkich

Wakacyjne podróże dzieci z Borek Wielkich

Boreckie dzieci wzięły udział w dwóch jednodniowych wycieczkach, w ramach projektu „Wakacyjne Podróże”, realizowanego przez Parafialny Zespół Caritas w Borkach Wielkich we współpracy z Publiczną Szkołą Podstawową w Borkach Wielkich i Stowarzyszeniem Rozwoju Wsi Borki Wielkie, ze środków Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom Caritas Diecezji Opolskiej.

We wtorek 18 sierpnia 47 uczestników wyjazdu i 3 opiekunów udało się do Rodzinnego Parku Rozrywki w Chorzowie „Legendia” – Śląskie Wesołe Miasteczko. Karuzele, labirynty, samoloty, samochody, dmuchane zamki, gondole i inne atrakcje przez cały dzień zachwycały uczestników wyjazdu. Dzieci miały możliwość swobodnego korzystania z atrakcji wesołego miasteczka z uwzględnieniem wieku, wzrostu i zainteresowań. Jamę Bazyliszka niektóre dzieci odwiedziły siedem razy, zdobywając rekordowe wyniki w strzelaniu do celu. Po wspólnym obiedzie nikt nie oczekiwał odpoczynku, bo karuzele czekały. Zabawa trwała do godziny 18.00.

W czwartek 20 sierpnia 43 uczestników wyjazdu i 2 opiekunów udało się do Złotego Stoku, by zwiedzić Kopalnię Złota, Sztolnię Ochrowa oraz Średniowieczną Osadę Górniczą. Zwiedzając Kopalnię Złota uczestnicy wsłuchani w piękną opowieść przewodnika, podziwiali podziemne chodniki kopalni, dowiedzieli się wielu ciekawostek o pracy górników, obejrzeli wodospad i kolejką podziemną wyjechali na powierzchnię ziemi.

W Sztolni Ochrowej uczestnicy w kaskach na głowie, wędrowali jeden za drugim, bardzo wąskim tunelem. Dla dzieci było to niezwykle fascynujące doświadczenie. Średniowieczna Osada Górnicza w Złotym Stoku to wyjątkowy park techniki, którego tematyka obraca się wokół maszyn wykorzystywanych m.in. w kopalni złota (dźwig ręczny, koło deptakowe, kierat). Dzieci spotkały tam również inne atrakcje, jak: chata kata i ścieżka strachu. Na własnej skórze, w sposób bardzo autentyczny, mogły doświadczyć trudów życia i pracy sprzed wieków. Przy okazji doświadczyli też, jak nasi przodkowie potrafili wykorzystać naturę i prawa fizyki.

Wakacyjne wyjazdy były bardzo udane. Dzieci otrzymały ciekawą lekcję historii połączoną z zabawą i aktywnym wypoczynkiem. Wszyscy zmęczeni, ale szczęśliwi, pełni wrażeń i przeżyć wrócili do domów.


*- Informacja i zdjęcia: PSP Borki Wielkie.

Podziel się