Legendarna stajenka w Borkach Wielkich stanęła już po raz 110

Legendarna stajenka w Borkach Wielkich stanęła już po raz 110

Już po raz 110. w kościele pw. Św. Franciszka z Asyżu w Borkach Wielkich, parafii, której duszpasterzami są Ojcowie Franciszkanie (Zakon Braci Mniejszych/OFM), wybudowana została monumentalna, zajmująca 70 metrów kwadratowych i wysoka na 14 metrów stajenka.

Stajenka powstała mimo pandemii koronawirusa. Co prawda jesienią rozważano dwie znacznie mniejsze inscenizacje, które jednak spotkały się ze zdecydowanym sprzeciwem mieszkańców Borek. Po prostu nikt sobie nie wyobrażał Świąt Bożego Narodzenia bez stajenki. Wyjątkowa była też mobilizacja parafian przy jej tworzeniu.

Tegoroczny wystrój stajenki jest sielankowy. Święta Rodzina znalazła schronienie w drewnianej chacie. Do niej zmierzają pastuszkowie i królowie. Anioł zwiastując dobrą nowinę tym razem przystanął na pniu drzewa. W tle wysokie góry na tle wschodzącego słońca. W scenografii użyto też ponad trzydzieści choinek, wysokie trawy, mech, kamienie. Poniżej szczytów gór domki, w których palą się światełka, kręci się wiatrak. Przy szopce studnia z kołowrotkiem, pali się ognisko. Pastuszkowie w darze składają koszyki jabłek i ziemniaków. Zwierzęta (samych owieczek jest trzydzieści) mają do dyspozycji siano. Gdzieniegdzie przysiadły sobie ptaszki.

By ograniczyć czas budowy, zrezygnowano w bieżącym roku z dekoracji bocznej, powstającej od 2009 roku, a nawiązującej każdego roku do wydarzeń związanych z życiem Kościoła, parafii, zakonu Franciszkanów. Zrezygnowano, ale tak nie do końca, ponieważ przed stajenką, w otoczeniu choinek umieszona została figura św. Rocha, szczególnie czczonego na Ziemi Oleskiej świętego od chorób zakaźnych. Dodatkowo sprowadzone zostały do Borek relikwie tego świętego.

Niestety, w tym roku na dzieci, ze względów higienicznych, nie będą czekać osiołek i wielbłąd.

Pierwsza prezentacja stajenki miała miejsce tradycyjnie podczas pasterki. Po północy, w harmonii z poszczególnymi wersami kolędy „Cicha noc”, z mrocznego wnętrza świątyni wyłoniły się stopniowo rozświetlane fragmenty dekoracji. Tym razem, ze względu na pandemię, pasterka była dodatkowo transmitowana przez media społecznościowe. Dzięki temu mogli w niej uczestniczyć także byli mieszkańcy Borek rozsiani po świecie.

Przez cały styczeń odbywały się zawsze nabożeństwa i koncerty kolęd, spotkania opłatkowe. W 2021 roku będą one miały wyłącznie charakter parafialny, z zachowaniem ograniczeń epidemiologicznych.

Niezmiennie jednak oświetloną stajenkę można podziwiać codziennie, od świtu do wieczora, od 25 grudnia 2020 roku do Święta Matki Boskiej Gromnicznej, 2 lutego 2021 roku włącznie.

Dla tych co nie mogą obejrzeć stajenki na żywo polecam program „Oblicza wiary” TVP3 Opole poświęcony boreckiej stajence franciszkańskiej oraz tradycji budowy stajenek, którą zawdzięczamy św. Franciszkowi z Asyżu. Premiera programu miała miejsce w pierwszym dniu Świat Bożego Narodzenia, 25 grudnia 2020 roku.

Tekst i zdjęcia

Hubert Imiołczyk

Podziel się