Praszkowskie Koziołki 2022. Przedstawiamy wyróżnionych

Praszkowskie Koziołki 2022. Przedstawiamy wyróżnionych

Przedstawiamy sylwetki nagrodzonych “Praszkowskimi Koziołkami”, czyli nagrodami burmistrza Praszki dla zasłużonych dla gminy Praszka.

Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się w piątek 6 maja w sali widowiskowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Praszce. Galę sprawnie prowadzili Barbara Adamska i Gabriel Wyględacz. Impreza odbyła się z okazji, przypadającej na 7 maja, 630. rocznicy nadania Praszce praw miejskich, dlatego na początku historię miasta w dużym skrócie przedstawiła Maria Feliks, dyrektor Muzeum w Praszce.

W części artystycznej na scenie wystąpił zespół Vechi Acum.

Oto sylwetki tegorocznych laureatów “Praszkowskich Koziołków” (opisy laureatów i nominowanych przygotowane przez zgłaszających):


Laureaci:

Waldemar Bartkowski

dsc08765

Jest jednym z założycieli i czołowym aktorem praszkowskiego „Twojego Teatru. Teatru Dorosłych”. Wystąpił w większości spektakli tej grupy, a szczególny rozgłos przynosi mu spektakl „Kluczyk”, w którym w komediowej konwencji perfekcyjnie odtworzył postać sędziwego Kazimierza – niepokornego mężczyzny, zbuntowanego wobec własnych fizycznych ograniczeń oraz upływu czasu. Po jakimś czasie Pan Kazimierz, staje się bodaj najbardziej wyrazistą postacią w dziejach praszkowskiego teatru. W dobie pandemii, gdy życie kulturalne zupełnie zamarło, Waldemar Bartkowski przenosi kreację do sieci, zyskując niemal natychmiast ogromną rzeszę fanów – nie tylko w rodzinnej Praszce.

Na profilach społecznościowych regularnie publikuje 2-5-minutowe etiudy aktorskie prezentujące perypetie Pana Kazimierza. Filmy te stanowią satyryczny i niezwykle celny komentarz do bieżącej rzeczywistości. Każde ważniejsze wydarzenie w kraju, o którym wiemy z czołówek mediów, jest natychmiast komentowane przez Waldemara Bartkowskiego vel Pana Kazimierza. Należy przy tym podkreślić, że komentarz ten nie ma charakteru prześmiewczego czy obraźliwego dla kogokolwiek, ani z racji wieku, ani poglądów.

Siłą i kluczem popularności Pana Kazimierza w sieci jest to, że nie antagonizuje, ani nie piętnuje nikogo. Rzeczywistość komentuje z właściwą sobie ironią i swadą. Warto zaznaczyć, że we wszystkich filmach pan Waldemar Bartkowski jest jedyną osobą widoczną na ekranie. Wymaga to szczególnych predyspozycji. Waldemar Bartkowski jest znakomitym przykładem artysty, który potrafi upowszechniać kulturę w sieci i adaptować ją do nowej rzeczywistości.

Sceniczna postać Pana Kazimierza stała się postacią filmową, a forma krótkich nagrań trafiła w sieci na bardzo podatny grunt, stając się wyraźnie jedną z wizytówek Praszki.

12 listopada ubiegłego roku Waldemar Bartkowski zaprezentował swoje filmy w kinie Polonez. Wszystkie dostępne wejściówki na spotkanie z Panem Kazimierzem rozeszły się jak ciepłe bułeczki, a publiczność reagowała niezwykle żywiołowo. Był to dowód ogromnej popularności Waldemara Bartkowskiego nie tylko jako internetowej kreacji Pana Kazimierza, ale człowieka z krwi i kości.


Koło Gospodyń Wiejskich „Babeczki z rodzynkami” w Kowalach

dsc08772

Koło swoją oficjalną działalność na rzecz rozwoju wsi i gminy prowadzi od października 2019 roku.

W szerokiej palecie działań można znaleźć m.in.:

  • udział w konkursach kulinarnych i programach telewizyjnych o tematyce kulinarnej, a tym samym promowanie wsi, gminy Praszka i powiatu oleskiego na terenie niemal całego kraju,

  • organizację i współorganizację wydarzeń o charakterze charytatywnym takich jak: akcja „KGW wypieka dla Kasi”, czyli zbiórka pieniędzy na rzecz Kasi Jędrysiak z woj. łódzkiego, akcja pomocy dla Tomka Lipiety z Krzyżanowic, koncert na rzecz Natalii Zielińskiej z Kowali, festyn „Uśmiech dla Natalii” w Przedmościu, akcja „Góra grosza” dla Frania Strózika z Czastar, akcja dla Antosia Dziaczuka z Wołczyna oraz zbiórka pieniędzy i organizacja pomocy dla uchodźców z Ukrainy poprzez utworzenie punktu zbiórki darów w Kowalach i czynny udział w „Pikniku gorących serc” w Szyszkowie,

  • organizację wyjazdowych akcji krwiodawstwa (zorganizowano w sumie trzy takie akcje, jedna z nich zakończyła się rekordową zbiórką ponad 20 litrów krwi, a tym cennym darem dzielili się krwiodawcy także spoza terenu gminy).

W grudniu 2020 roku KGW z Kowali zostało zaproszone do udziału w programie „Polska smakuje”. Jednym z akcentów udziału w wydarzeniu było nagranie w Kowalach audycji przez opolski oddział TVP i emisja materiału w jednym z odcinków Agrokuriera opolskiego.

W czerwcu 2021 roku „Babeczki z rodzynkami” uczestniczyły w Opolu w Festiwalu Kół Gospodyń Wiejskich „Polska od kuchni”. Zajęły w tym wydarzeniu trzecie miejsce w województwie opolskim i wzięły udział w programie telewizyjnym TVP 2 „Pytanie na śniadanie”.

W kolejnym miesiącu KGW zajęło drugie miejsce w województwie opolskim w konkursie „Bitwa regionów”, którego celem jest promowanie lokalnych potraw w trosce o zachowanie różnorodności i bogactwa regionalnych tradycji kulinarnych. Organizatorem konkursu był Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, a patronat nad wydarzeniem sprawowało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

W kwietniu bieżącego roku KGW „Babeczki z rodzynkami” otrzymało zaproszenie do udziału w programie „Kulinarne potyczki” realizowanego przez TVP Bydgoszcz, gdzie reprezentowało nie tylko gminę Praszka, ale całe województwo opolskie. Kampania realizowana była przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Jednym z najcenniejszych wyróżnień było zajęcie pierwszego miejsca w powiecie oleskim i drugiego w województwie opolskim w plebiscycie organizowanym przez Nową Trybunę Opolską pt. „Mistrzowie Agro 2020” w kategorii Koło Gospodyń Wiejskich.


 Monika Sikora

dsc08784
Monika Sikora to osoba podejmująca od wielu lat różnorodne działania na rzecz swojej miejscowości, czyli Brzezin, i gminy Praszka. Od dwudziestu lat aktywnie uczestniczy w działalności Kola Gospodyń Wiejskich w Brzezinach.

Dzięki jej zaangażowaniu KGW wielokrotnie zdobywało wyróżnienia:

  • nagrody na szczeblu wojewódzkim – za koronę dożynkową,
  • II miejsce w Opolskim Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich w Pruszkowie,
  • I i III miejsce w Wojewódzkim Konkursie Kulinarnym w Brzegu
  •  udział w wojewódzkich biesiadach bożonarodzeniowych i wielkanocnych
  •  w 2018 r. Nagroda Ministra Obrony Narodowej za wykonanie ozdoby bożonarodzeniowej upamiętniającej setną rocznicę odzyskania niepodległości w konkursie zorganizowanym przez jednostkę wojskową w Brzegu
  •  w tym samym 2018 r.- tytuł Najaktywniejszy Lider Społeczności Wiejskiej w konkursie zorganizowanym przez Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Łosiowie.

Od kilkunastu lat jest członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Brzezinach. Jako członkini Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Brzeziny pozyskuje wraz ze stowarzyszeniem środki na modernizację budynku strażnicy.

Pani Monika aktywnie uczestniczy w pracach remontowo-gospodarczych w sali OSP. Przez cztery lata była członkiem Rady Sołeckiej. Jako instruktor świetlicy wiejskiej organizuje liczne imprezy kulturalno-sportowe, festyny, jubileusze, spotkania wigilijne mieszkańców Brzezin i Prosny, Świetlicjadę i „Wakacje na 5”.

Uczestniczy w akcjach charytatywnych, współpracuje z wieloma instytucjami i organizacjami z terenu Praszki, powiatu oleskiego i województwa opolskiego, promując wieś Brzeziny i całą naszą gminę.


Kazimierz Polak

dsc08738

W Zarządzie Polskiego Związku Wędkarskiego w Praszce zasiada od 14 lat – 10 lat jako wiceprezes, a ostatnie cztery jako prezes.

Od 10 lat organizuje festyn pn. „Z wędką nad wodą” na zbiorniku w Młynach. Wydarzenie obfituje w liczne atrakcje i konkursy z nagrodami dla wszystkich dzieci biorących w nim udział. W ostatnich latach w festynie uczestniczy ponad setka dzieci.

Pod przewodnictwem Kazimierza Polaka praszkowskie koło znacznie się rozrasta. Obecnie liczy ponad 600 członków. Są to osoby nie tylko z najbliższych okolic Praszki, ale także sąsiednich powiatów.

Dzięki działalności pana Kazimierza co roku udaje się pozyskać wielu sponsorów na organizację zawodów wędkarskich. Organizowanych jest ich około dziesięciu. Pozyskuje sponsorów i pieniądze na organizację festynu z okazji Dnia Dziecka oraz remont dwóch domków w stanicy wędkarskiej w Sarnowicach nad Jeziorem Otmuchowskim.

Pod jego zarządem praszkowskie koło tętni życiem. Działa sekcja młodzieżowa skupiająca około 40 młodych pasjonatów wędkarstwa.
Posiada srebrną i złotą odznakę Zasłużony dla Polskiego Związku Wędkarskiego.


Pozostali nominowani:

Koło Gospodyń Wiejskich w Strojcu

dsc08726

Swoją działalność zaczęło w 1948 roku z inicjatywy Jadwigi Godziszewskiej i Henryki Bogus.

Tym, co wyróżniało strojecką inicjatywę było entuzjastyczne poparcie lokalnej społeczności. W kolejnych latach działalności KGW w Strojcu ewaluowało, przy czym wartości kulturalne i lokalność zawsze stały na pierwszym miejscu.

W latach 60. ubiegłego wieku powstała wypożyczalnia sprzętu kuchennego, naczyń. Działalność ta prowadzona jest do dziś.

W 2019 roku Koło Gospodyń Wiejskich w Strojcu zostało zarejestrowane w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, co pozwala organizacji rozwinąć skrzydła. Liczne dotacje i granty pozwalają powiększać majątek KGW, a udział w konkursach i wysokie, często czołowe lokaty pozwalają wypromować Strojec i gminę Praszka.

Ludowe stroje wieluńskie oraz logo strojeckiego KGW są rozpoznawalne na terenie niemal całej Polski.

Jako laureat pierwszego miejsca w finale wojewódzkim Festiwalu „Polska od kuchni” strojeckie Koło Gospodyń Wiejskich reprezentuje województwo opolskie w finale krajowym festiwalu, który odbywa się na Stadionie Narodowym w Warszawie.

KGW w Strojcu jest organizatorem i inicjatorem wielu akcji charytatywnych, imprez integracyjnych i promujących zdrowy styl życia, m.in. piknik szczepienny w 2021 r., aktywnie współpracując z innymi organizacjami.

Swoją wiedzą, fachowością i doświadczeniem członkinie KGW chętnie dzielą się z innymi. Zabezpieczają zaplecze kuchenne niemal każdego strojeckiego wydarzenia.

Strojeckie przepisy kulinarne, opracowane i przekazywane z pokolenia na pokolenie przez panie z KGW w Strojcu, pojawiły się w kilku publikacjach.


Marianna Kostek

dsc08729

Marianna Kostek od ponad 40 lat piastuje stanowisko przewodniczącej Koła Gospodyń Wiejskich w Skotnicy. Koło Gospodyń w Skotnicy, choć nie ma osobowości prawnej, działa prężnie dla środowiska wiejskiego, często to środowisko animuje do działań dla dobra wspólnego. Przykładem jest np. Dzień Kobiet, Dzień Dziecka, Dożynki Wiejskie.

Na pomoc KGW, z panią Marianną na czele, mogą liczyć strażacy z OSP Skotnica – koło zawsze chętnie zadba o to, by mieli coś do przekąski w czasie zebrań czy świętowania Dnia Strażaka. Marianna Kostek wraz z KGW często uczestniczy w szkoleniach organizowanych przez LGD Góra Prosna, reprezentuje KGW na szczeblu wojewódzkim w imprezach organizowanych przez samorząd województwa czy Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Łosiowie.

Pani Marianna posiada również talenty rękodzielnictwa w różnej postaci – m.in. haftowania, szydełkowania i szycia. To ona uszyła stroje ludowe dla członkiń KGW. Pani Marianna dzieli się również swoimi talentami z młodszymi mieszkańcami miejscowości, pokazując im, jak szydełkować. Ma zawsze duży wkład w przygotowanie korony dożynkowej na parafialne i gminne święto plonów. W gminnym konkursie na dożynkowego stracha na wróble jej strach zajął drugie miejsce. Czynnie uczestniczy w życiu parafii.

Maria Zenona Morawiak

dsc08733

Debiut literacki Marii Zenony Morawiak miał miejsce w 1970 roku. Z zawodu pielęgniarka, pisze opowiadania, felietony i pieśni religijne. Bierze udział w wieczorach poetyckich, spotkaniach z młodzieżą, a także dziećmi.

W 2005 roku została członkiem Koła Literatów Polskich im. Zbigniewa Herberta w Lublinie.

Jej wiersze ukazują się w antologiach i almanachach. Ostatnio m.in. w antologii „Godzina dwudziesta pierwsza trzydzieści siedem – Głos poetów po śmierci papieża Polaka”, w zbiorze pokonkursowym ks. Józefa Tischnera, w antologii po śmierci ks. Jana Twardowskiego zatytułowanej „Żegnamy Jana od biedronki”. Wydała tomik wierszy pt. „Początek jest darem Nieba”. Jej pieśni religijne ukazały się w śpiewniku kalwaryjskim „Oto Matka Twoja”.

Pod koniec ubiegłego roku Maria Zenona Morawiak spotkała się na wieczorku poetyckim z personelem medycznym w Pałacu w Zdziechowicach.

Po śmierci Jana Pawła II autorka koresponduje z sekretarzem stanu kolejnych papieży.


Podziel się