• Home »
  • Informacje »
  • Róże Powiatu Oleskiego 2020/2021 wręczone! Przedstawiamy sylwetki nagrodzonych

Róże Powiatu Oleskiego 2020/2021 wręczone! Przedstawiamy sylwetki nagrodzonych

Róże Powiatu Oleskiego 2020/2021 wręczone! Przedstawiamy sylwetki nagrodzonych

We wtorek 14 czerwca podczas uroczystej gali wręczono Róże Powiatu 2022, czyli nagrody starosty oleskiego za osiągnięcia w dziedzinie sportu, twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury oraz wolontariatu. Uroczystość odbyła się w hali Zespołu Szkół w Oleśnie.

Róże Powiatu Oleskiego wręczano po dwóch latach przerwy spowodowanej panującą pandemią w Polsce.

Galę uświetnił swoim występem Wind Band.

Oto tegoroczni nagrodzeni:

Wyróżnienia Dyrektora Zespołu Szkół w Oleśnie

  • Helena Finke – prezes Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Oleśnie.
  • Andrzej Bensz – PPUH „ Rebe” Sp. z.o.o w Borkach Wielkich.
  • Zdzisław Kukuła – Zakład Usługowy Malarstwo – Tapeciarstwo w Oleśnie.
  • Czesław Zawierucha – Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „ OLESPOL” – Sp. z o.o. w Oleśnie.
  • Szczepan Boboń – PHU „ Elbo” w Borkach Wielkich.
  • Adam Kacała – Dachy i fasady – Bodzanowice.
  • Hubert Brodacki – Salon Fryzjersko – Salon Kosmetyczny Hubert Brodacki.

Januarki 2020/2021

(dla środowiska wolontariuszy)

dsc00526

Oliwia Biniek – uczennica Technikum Architektury Krajobrazu w Zespole Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Oleśnie. Wzorowo wypełnia obowiązki ucznia. Jest bardzo uzdolniona muzycznie, gra na flecie. Uczęszcza do Studium Muzyki Rozrywkowej, gra w Wind Bandzie i orkiestrze kościelnej. Od 2014 roku działa w harcerstwie, bierze udział w akcjach charytatywnych Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Organizuje zbiórki żywności „Caritas” i Szlachetną Paczkę. Oliwia poświęca swój wolny czas na bezinteresowną pomoc potrzebującym. Wykazuje się dużą empatią i poświeceniem.

Joanna Sońska–Auguściak – nauczyciel, pedagog, opiekun klubu Wolontariatu w Zespole Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Oleśnie. Związana ze świetlicą środowiskową w Oleśnie, w której pomaga z ogromną pasją i zaangażowaniem. Organizuje wyjazdy i spotkania z wychowankami Domu Dziecka w Sowczycach. Koordynuje i zachęca młodzież do czytania przedszkolakom w ramach akcji „Cała Polska czyta Dzieciom” . Osoba wyjątkowa, ciepła i serdeczna, uzdolniona plastycznie, pięknie wykonuje kartki okolicznościowe i zaproszenia. Jest przykładem solidności i pracy z uczniem.


January 2020/2021

za zaangażowanie i wzorową pracę społeczną

dsc00530

Krzysztof Kacała prowadzi Gminną Orkiestrę Dętą w Radłowie. Przygodę z orkiestrą rozpoczął w wieku 12 lat, jako kapelmistrz. Ukończył Akademię Muzyczną we Wrocławiu na wydziale instrumentalnym – specjalność klarnet. Prowadzona orkiestra ma wszechstronny repertuar. Obsługuje dożynki, festyny, biesiady oraz uroczystości kościelne. Orkiestra bierze udział w konkursach i przeglądach, zajmując czołowe lokaty. Pan Krzysztof to pasjonat, potrafi w jednej orkiestrze, łączyć instrumenty i muzyków. Jego maksyma życiowa, to „Muzyka łączy pokolenia…”. Organizuje wyjazdowe warsztaty muzyczne.


Krzysztof Kasprzyk to człowiek zaangażowany w biznes od młodych lat. Obok rozwijania własnych działań cały czas działa szerokotorowo w odniesieniu społecznym. Warto też wspomnieć, że jest prekursorem ścieżki rowerowej, powstałej na starej linii kolejowej. Był to pionierski pomysł, który kontynuowany przez lokalne władze, zaowocował obecnym kształtem. W najtrudniejszych czasach dla służby zdrowia wspomógł zakup ambulansów ratunkowych.


Henryk Mrozek – przedsiębiorca, założyciel i prezes zarządu spółki Remost, prowadzi działalność gospodarczą od 30 lat. Firma działa w branży drogowej, zajmuje się budową i remontem dróg i mostów na terenie województwa opolskiego i województw ościennych, obecnie firmą zarządza wspólnie z synem. Współzałożyciel Wytwórni Mas Bitumicznych Asfalt w Oleśnie, zajmującej się produkcją masy bitumicznej, pracodawca dla ponad 120 osób. Wspiera organizacje pożytku publicznego, działa w naszym mieście, bierze udział w charytatywnych zbiórkach. Działa na rzecz rozwoju i promocji powiatu oleskiego.


Stanisław Pokorski – artysta, malarz, absolwent wydziału grafiki warsztatowej na Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, od wielu lat mieszka i pracuje w Oleśnie. Swoją działalność artystyczną rozwija uczestnicząc w licznych plenerach malarskich organizowanych przez stowarzyszenia i kluby twórców. Od 1996 r. jest członkiem Klubu Artystów Nieprofesjonalnych przy oleskim domu kultury.

W 2015 r. został członkiem Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich. To właśnie pan Stanisław, od lat, jest autorem nagród wręczanych przez Starostę Oleskiego na uroczystości „Róże Powiatu”.


Michał Sekuła – strażak ochotnik, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Radłowie, społecznik, bardzo zaangażowany w pracę na rzecz gminy. Jako prezes jednostki od 2016r. zabiega o jej stały rozwój. W 2019 r. jednostka zakupiła dwa wozy bojowe i świetnie sobie radzi. Aplikuje o wsparcie finansowe na szczeblu województwa i kraju z dużym powodzeniem. Pozyskane środki pozwoliły na doposażenie w specjalistyczny sprzęt strażacki, zakup sprzętu elektronicznego i remont pomieszczenia socjalnego. Pan Michał jest bardzo zapobiegliwy i wytrwały w dążeniu do celu.


Jarosław Zalewski – starszy brygadier w stanie spoczynku, służbę w pożarnictwie rozpoczął w 1992 roku. W 1999 r. przeniesiony służbowo do Komendy Powiatowej PSP w Oleśnie, gdzie rozwijał swoją drogę zawodową: dowódca zmiany, zastępca dowódcy jednostki ratowniczo-gaśniczej, dowódca jednostki ratowniczo-gaśniczej oraz pełniącego obowiązki Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Oleśnie, a następnie stanowisko Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Oleśnie.
Za udział w działaniach ratowniczo-gaśniczych, odpowiedzialne, rzetelne i sumienne wykonywanie obowiązków służbowych wielokrotnie nagrodzony oraz odznaczony.


Wyróżnienia Róże Powiatu 2020/2021

dsc00532

Sabrina Abtouche – mieszkanka Olesna, na stałe wpisała się w krajobraz artystyczny miasta i regionu. Urodzona we Francji, gdzie ukończyła szkolę podstawową i liceum. Po przyjeździe do Olesna rozpoczęła studia w Wyższej Szkole Sztuki Stosowanej w Poznaniu, a następnie na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Sabrina Abtouche jest nauczycielką języka francuskiego i plastyki w Zespole Szkół w Oleśnie. Ostatnio przygotowała elementy stałej wystawy historycznej w szkole. Z pasją realizuje zadania nauczyciela. Swoje prace z powodzeniem prezentuje na wystawach w Polsce i Francji. Nagradzana zarówno przez Związek Polskich Artystów Plastyków i Akademię Francuską, pod patronatem Prezydenta Republiki Francuskiej. Przygotowuje także tematyczne wystawy w Opolu i w Oleśnie.

Ulubioną formą pracy artystycznej Pani Sabriny są witraże, które zdobią instytucje państwowe, muzea i kościoły. Z pasją wykonuje malarstwo wielkoformatowe.


Daniel Baros – sportowiec, od dziecka grał w piłkę nożną. Obecnie postawił na indywidualny sport, a jest to bieganie. Rozpoczynał od Pętli Rudnickiej, potem założył sekcję biegową i przyszła kolej na długie dystanse – 50 i 80 km i 24h. „To niepowtarzalne uczucie móc poznawać swoje granice i je przekraczać” – mówi Daniel. Jako młody człowiek założył Stowarzyszenie Klub Biegacza FALSTRAT Rudniki. Pokonuje z powodzeniem długie dystanse, świetnie organizuje imprezy biegowe, zawsze opatrzone szczytnym hasłem, zaraża młode pokolenie lekkoatletyką i zachęca do aktywnego spędzania czasu. Organizuje zbiórki pieniędzy z przeznaczeniem na pomoc dzieciom. Jest komentatorem imprez biegowych, swoim głosem uświetnia imprezy w Polsce i czuje się w tym jak ryba w wodzie.


Waldemar Bartkowski – założyciel i aktor „Teatru Dorosłych” w Praszce. Szczególny rozgłos przyniósł mu spektakl „ Kluczyk” i rola komediowa Pana Kazimierza. W dobie pandemii teatr działał zyskując co raz większe grono fanów. Satyryczna postać Pana Kazimierza, to właśnie Pan Waldemar, który w roli aktora komentuje i parodiuje różne wydarzenia z życia. Niezwykłą popularność potwierdza brak wejściówek w listopadzie 2021 roku do kina Polonez, gdzie Pan zaprezentował swoje filmy.


Irena Olejnik – animatorka kultury, społecznik, emerytowana nauczycielka i dyrektorka Przedszkola Publicznego w Gorzowie Śląskim. Organizując wiele imprez i uroczystości środowiskowych, promowała kierowaną placówkę. Bardzo dobrze wywiązywała się z reprezentowania przedszkola na zewnątrz np. organizując Festiwal Piosenki, a jego laureaci brali udział w eliminacjach gminnych, powiatowych oraz wojewódzkich. Wprowadziła do placówki autorski program wychowawczy „Tradycja uczy i wychowuje”, którego głównym przesłaniem było rozbudzenie wśród najmłodszych zainteresowań kulturą, tradycją i bogactwem własnego regionu, poczucia przynależności do regionu, dumy z jego tradycji i kultury. Opracowała zbiór śląskich wierszy , inscenizacji, piosenek pt.: „Nasze śląskie beranie i pieśniczek śpiewanie”. Była organizatorem wielu pięknych inicjatyw, które doczekały się swoich tradycji, m.in. przedstawienia teatralne w wykonaniu rodziców, listopadowe wieczory poezji. Dużym sukcesem stała się partnerska współpraca z przedszkolem z Landsberga w Niemczech. Stale współpracowała z Miejsko–Gminnym Ośrodkiem Kultury w Gorzowie Śl. przy organizacji takich imprez, jak: „Dni Gorzowa”, „Gwara Śląska”, Jarmarki Bożonarodzeniowe i Wielkanocne, spotkania okolicznościowe Seniorów. Pani Irena jest autorem książeczki „40 lat z historii naszego przedszkola”. Przechodząc na emeryturę, wydała tomik wierszy, pt. „ Jestem blisko…”, którym ujęła wszystkich bliskich jej sercu. Jest osobą o wysokiej kulturze osobistej, przyjazną, życzliwą i sumienną, cieszącą się dużym autorytetem i zaufaniem społecznym.


Mateusz Pawełczyk – inicjator oraz prezes zarządu Stowarzyszenia Opowiadamy. Magister sztuki i absolwent studiów społecznych. Obecnie pracownik Wyższej Szkoły Kształcenia Zawodowego. Członek rady Światowego Kongresu Ślązaków. Swoją działalnością rozwija społeczeństwo obywatelskie, edukuje oraz tworzy. Realizator projektów społecznych: „Suchy Utopek”, „Opowiadane Dziedzictwo” – który został uznany przez Narodowe Centrum Kultury za jedno z dziesięciu najlepszych w kraju. Przygotował publikację będącą zbiorem legend z Ziemi Oleskiej. Autor tablic i folderów o historii Świercza. Rzecznik używania języka śląskiego. Autor filmów, w tym krótkometrażowych, będących na licznych pokazach i festiwalach m.in.: „Miejsce Spotkań”, „Rytm Małej Ojczyzny 1 i 2”, „Konflikt Oleski”, „Kim byłem, jestem i będę”. W swoich filmach prawie zawsze umieszcza lokalne wątki i promuje małą ojczyznę.


Aleksandra Wierszak – mieszkanka Zębowic, wspólnie z mężem powadzi gospodarstwo rolne. Uwielbia zwierzęta, a związek z przyrodą towarzyszy jej na co dzień . Jako pasjonatka koni założyła stajnię rekreacyjną, prowadziła jazdę konną i hipoterapię dla dzieci z dysfunkcjami. Obecnie zajmuje się hodowlą kóz i wyrobem serów zagrodowych. Sery posiadają certyfikat Dziedzictwa Kulturowego Województwa Opolskiego. Prowadzą wspólnie z mężem gospodarstwo agroturystyczne „Lawendowa zagroda”. Pani Aleksandra pełni także funkcje społeczne, jest sołtysem wsi i bardzo aktywnie działa na rzecz społeczności zębowickiej. Pielęgnuje tradycje i zwyczaje ludowe, organizując „Noc świętojańską”.


Róże Powiatu 2020/2021

Ewa Cichoń i Mirosław Dedyk – autorzy wielu książek o historii Olesna i Ziemi Oleskiej. Są jednymi z najbardziej rozpoznawalnych mieszkańców powiatu oleskiego.

dsc00548

Ewa Cichoń jest rdzenną mieszkanką Olesna, nauczycielem, historykiem z wykształcenia i pasji, społecznikiem i samorządowcem. Jest dyrektorem Oleskiego Muzeum Regionalnego. Jej społeczna działalność to profesjonalna popularyzacja historii Olesna oraz Opolszczyzny. Jest autorką scenariusza wystawy dotyczącej historii miasta, pt. „Dzieje miasta Olesna”, eksponowanej w Oleskim Muzeum Regionalnym. Wystawa chętnie oglądana jest przez turystów odwiedzających miasto, jak i jego stałych mieszkańców, o czym świadczą wpisy w księdze gości. Nowatorskim podejściem do tematu oraz bogactwem zgromadzonych na wystawie informacji, potrafi zainteresować młodzież historią, nie tylko w ramach zajęć szkolnych, ale także podczas wizyt muzealnych. Oprócz tego jest współautorką wystaw: „Jak u oleskich starzyków bywało”, „Oleskie jubileusze” i „Oleśnianie u Jana Pawła II”, które także w znaczny sposób rozszerzają ofertę Oleskiego Muzeum. Wraz z Mirosławem Dedykiem wydała do tej pory 7 książek m.in. pt. „Olesno – róża wśród lasów”, „Pawłowice. Dzieje wsi i pałacu”, „Wielka Księga Ziemi Zębowickiej”, „Olescy święci”. Pozycje te stały się lokalnymi bestsellerami. To profesjonalnie, a zarazem przystępnie, napisane książki o Ziemi Oleskiej, z fotografiami miejsc, wszystkim dobrze znanych, a także takich, o których wcześniej niewiele wiedzieliśmy. Laureatka wielu wyróżnień, a wśród nich – nagrody Marszałka Województwa dla Animatorów i Twórców Kultury.

dsc00577

Mirosław Dedyk – jest nie tylko fotografem, współorganizatorem Oleskiego Konkursu Fotograficznego, ale i od ponad 30 lat zapalonym himalaistą. Pierwszy raz wyruszył do Nepalu w 1988 roku. Był też na wyprawie w Chile, gdzie na pograniczu z Argentyną zdobył najwyższy szczyt Andów Aconcaguę (6963 m), nazwaną Dachem Ameryk. Na zdobytych szczytach rozwija flagę Olesna, a wykonane zdjęcia pokazuje po powrocie na spotkaniach z młodzieżą oleskich szkół udowadniając, że niemożliwe nie istnieje. W przypadku pana Mirosława nagroda z zakresu kultury, obejmuje także alpinizm, który jest dziedziną sportu. Ewa Cichoń i Mirosław Dedyk, to twórczy tandem Ziemi Oleskiej. Duet znany i lubiany, dla których praca stała się życiową pasją, którą z przyjemnością dzielą się z innymi.


dsc00556

Agnieszka Hurnik – animator kultury, nauczyciel, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Biblioteki Publicznej w Dobrodzieniu.

Agnieszka Hurnik, pełniąc funkcję dyrektora stara się zmienić charakter jednostki i stworzyć centrum animacji społecznej dla mieszkańców Gminy Dobrodzień. W tym celu podejmuje bardzo wiele działań. Zgromadziła wokół siebie zespół animatorów, których stale zachęca do szkolenia się i rozwoju. Sama również stale rozwija swoje kompetencje. Wspólnie z zespołem realizują wiele projektów kulturalnych, edukacyjnych oraz inwestycyjnych.

W ciągu roku, organizuje około 80 imprez. W domu kultury działają 24 sekcje tematyczne. Od 2017 roku Agnieszka Hurnik prowadzi muzeum, w powstaniu, którego czynnie uczestniczyła. Duży nacisk kładzie na odkrywanie i propagowanie dziedzictwa kulturowego Gminy Dobrodzień. Rozpoczęła wydawanie „Zeszytów Dobrodzieńskich”. Prowadzi lekcje muzealne i oprowadza po Dobrodzieniu w stroju historycznym królowej Caroli, ważnej postaci dla historii Dobrodzienia. Propaguje również postać autora kroniki dobrodzieńskiej z XIX wieku Augustyna Weltzla, za co otrzymała Nagrodę Marszałka Województwa Opolskiego.

Agnieszka Hurnik, to animatorka działająca wielopłaszczyznowo, tak w pracy, jak i „po godzinach”, dla której najważniejsi są ludzie. Dom kultury jest otwarty dla wszystkich mieszkańców.


dsc00540

Jan Kus – nauczyciel, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego, kierownik Biura Cechu Rzemiosł Różnych, Inspektor Oświaty i Wychowania, Kierownik Urzędu Rejonowego Administracji Rządowej – to wszystko w Oleśnie. Od 1994 r. samorządowiec, przez 4 kadencje pełniący funkcję starosty oleskiego. Od zawsze zaangażowany w problemy lokalne, do działania na rzecz rozwoju edukacji i kultury. Jako starosta powiatu oleskiego zainicjował w 1999 roku cykl spotkań o nazwie: „Historia lokalna w powiecie oleskim”.

Spotkania w ramach tego cyklu miały wyraźną wymowę, czyli kontunuowanie tradycji lokalnych w różnych dziedzinach, poruszanie tematów trudnych, które nigdy wcześniej nie były przedmiotem dyskusji i rozważań, a przedstawiały żywą historię.

W okresie pełnienia funkcji starosty, odbyło się około 140 spotkań z tego cyklu. Faktem dokumentującym te wydarzenia były wydane publikacje (łącznie 20). W okresie 16 lat pełnienia funkcji starosty miał zawsze na uwadze rozwój dobrych relacji z zaprzyjaźnionymi powiatami: Kaiserslautern, Hochsauerland, Bogorodczany. Jan Kus, za swoje liczne zasługi otrzymał wiele odznaczeń. Posiada dar skupiania wokół siebie ludzi życzliwych i otwartych. Jest autorytetem Ziemi Oleskiej, rozpoznawanym i szanowanym. Nie ma wątpliwości, że to główny architekt kształtu dzisiejszego powiatu oleskiego i jego obecności w województwie opolskim.


dsc00567

Ks. Walter Lenart – absolwent Wyższego Seminarium Duchownego w Nysie, święcenia kapłańskiej przyjął w 1989 r. Od tej pory pełnił wiele ważnych funkcji, m.in. dyrektora ds. ekonomicznych w Wyższym Seminarium Duchownym w Opolu, dyrektora Zespołu Turystyczno–Wypoczynkowo–Rehabilitacyjnego Caritas Diecezji Opolskiej „Sebastianeum Silesiacum” w Kamieniu Śląskim.

W 2010 roku został proboszczem parafii Bożego Ciała w Oleśnie, a następnie dziekanem dekanatu oleskiego. Podejmuje wiele inicjatyw, mających na celu rozwój parafii. Jako gospodarz w sposób wyjątkowy dba o nasze oleskie świątynie. Umiejętnie pozyskuje wsparcie parafian oraz współpracuje z instytucjami przy pozyskiwaniu zewnętrznych środków finansowych. Przeprowadził gruntowny remont w kościele Bożego Ciała oraz w kościele Św. Anny, miejscu wyjątkowym – perle Opolszczyzny, który w 2018 r. otrzymał zaszczytny tytuł Pomnika Historii.

Ks. Walter Lenart ma dar skupiania wokół siebie ludzi, w tym również ludzi młodych. Świadczą o tym organizowane przy współpracy księża wikariuszy festyny, rowerowe rajdy rodzinne, liczne pielgrzymki parafialne. Pokochał naszą ziemię. Jest rzutkim organizatorem, restauratorem zabytkowej substancji materialnej parafii, animatorem aktywności świeckich w życiu parafii – kapłanem na miarę potrzeb pastoralnych XXI stulecia.


Siegmund Pchalek – jest pasjonatem muzyki, na jego zaproszenie w Steinfeld, koncertował Wind Band z oleskiego Studium Muzyki Rozrywkowej. Prowadzi chór, który cyklicznie koncertuje w Polsce, podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Chóralnej im. Ignaza Reimanna w Wambierzycach. Warto nadmienić, że zbierał w Polsce materiały do swojej rozprawy doktorskiej na temat biografii tegoż kompozytora. Szeroko promuje Powiat Oleski, pisząc artykuły o wymianie młodzieży. Reasumując, Siegmund Pchałek to człowiek dialogu pomiędzy Polakami, a Niemcami – miły, serdeczny, ceniący przyjaźń, dbający o dobre stosunki międzyludzkie, uwielbiany przez młodzież. Doskonały muzyk, sportowiec – fair play, który potrafi zjednać ludzi, zachęcić ich do współpracy i realizacji wspólnych zadań.


*- Opisy nagrodzonych: Starostwo Powiatowe w Oleśnie.

Podziel się