260 uczniów posadziło piętnaście tysięcy drzew w Oleśnie!

260 uczniów posadziło piętnaście tysięcy drzew w Oleśnie!

260 osób, głównie uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, posadziło podczas jesiennej akcji, zorganizowanej przez Nadleśnictwo Olesno, około 15 tysiące drzew na powierzchni około 2,5 hektara.

310980732_632956821565468_5388169615843137512_nDzięki akcji zorganizowanej przez Nadleśnictwo Olesno, powstał Oleski Las Integracji Lokalnej. Wiosną do sadzenia lasu zaproszono starostów, burmistrzów, przedstawicieli służb mundurowych, księdza, przedsiębiorców, myśliwych oraz reprezentantów przeróżnych organizacji, współpracujących z nadleśnictwem. Jesienią do akcji włączono uczniów i przedstawicieli zaprzyjaźnionych instytucji.

– Spinamy klamrą to, co rozpoczęliśmy wiosną tego roku, czyli utworzenie Oleskiego Lasu Integracji Lokalnej – mówi Grzegorz Kimla, nadleśniczy Nadleśnictwa Olesno. – Inspiracją takich działań były wypowiedzi ludzi, którzy w luźnych rozmowach chwalili się, że kiedyś w dzieciństwie sadzili las, ale to było tak dawno, że nie są w stanie właściwie wskazać miejsca, gdzie to się odbywało. W tym czasie nieopodal kościoła św. Anny musiała nastąpić wymiana pokoleniowa drzewostanów, dlatego idąc za tą inspiracją, uznaliśmy, że to świetne miejsce, aby ludzie przypomnieli sobie to, co robili w dzieciństwie. Uczniowie, którzy sadzili las, będą mogli obserwować rozwój tego drzewostanu już jako dorośli ludzie, a nawet może przyprowadzą do “swojego” lasu potomków, żeby pokazać: “ten las sadziłem w dzieciństwie”. To była również dobra lekcja dla młodszych, bowiem młodzież mogła w praktyce zobaczyć, jak wygląda praca w lesie. Każda grupa była prowadzona przez edukatorów z naszego nadleśnictwa, więc obsługa edukacyjna z naszej strony była profesjonalna i ciekawa. W całej akcji wiosną i jesienią wzięło udział około 350 mieszkańców Olesna i okolic.

310612984_632954521565698_7002261621168466020_nAkcję chwalił Sylwester Lewicki, burmistrz Olesna, który brał udział w wiosennej edycji sadzenia lasu.

– Dla mnie to świetna inicjatywa i gratulacje dla nadleśniczego, że wyszedł z takim pomysłem. Wiemy, że drzewa to wspaniała inwestycja, z której czerpać będą pokolenia. Idea uczenia dzieci sadzenia i pokazywania im, jak to drzewo będzie wyglądało za kilka i kilkadziesiąt lat, ma symboliczne znaczenie. Cieszymy się, że oleśnianie i nie tylko będą mogli za jakiś czas tutaj przychodząc, mówić – tu był ugór, a obecnie mamy tu piękny las – mówi burmistrz Olesna.

W jesiennej akcji sadzenia drzew uczestniczyli przedstawiciele: PSP nr 1 w Oleśnie, PSP nr 2 Olesno, PSP nr 3 Olesno, PSP Kozłowice, ZS Olesno,  ZSEiO Olesno, ŚDS Sowczyce, WTZ Olesno oraz olescy harcerze.

Jesienna akcja była kontynuacją wiosennego sadzenia Oleskiego Lasu Integracji Lokalnej, o którym pisaliśmy tutaj:

W Oleśnie został posadzony las integracji lokalnej. Drzewa sadzili burmistrzowie, starosta, ksiądz i przedsiębiorcy!

Tylko na terenie Nadleśnictwa Olesno sadzi się rocznie około miliona nowych drzew.

Damian Pietruska

Zdjęcia: Nadleśnictwo Olesno

Podziel się