Jazz z najwyższej półki w Oleśnie, czyli 21. Festiwal Jazzobranie

Jazz z najwyższej półki w Oleśnie, czyli 21. Festiwal Jazzobranie

Amerykańska grupa Ghost Note, prowadzona przez wielokrotnego zdobywcę Grammy, porwała publiczność podczas XXI Festiwalu Jazzobranie. Festiwalu kultowego, który już od ponad 21 lat przyciąga na deski sceny Miejskiego Domu Kultury w Oleśnie światowe gwiazdy oraz stałych bywalców, fanów jazzu i nie tylko.

dsc05590Tegoroczna, dwudziesta pierwsza już edycja festiwalu była utrzymana w stylistyce Soul & Funk. Gwiazdą wieczoru była amerykańska grupa Ghost Note, prowadzona przez wybitnego perkusistę Roberta Sput Searight znanego ze współpracy m.in. ze Snarky Puppy, Toto, Herbie Hancock’iem, Kendrick’iem Lamar’em).

– Od wielu lat pracujemy na to, aby zbudować markę festiwalu Jazzobranie. Doskonale pamiętamy pierwsze edycje, czyli jazz w restauracji, gdzie było piwko i bigos. Z każdym rokiem, kolejna edycja stawała się bardziej wykwintna i renomowana. Dowodem jest to, że zapraszamy gwiazdy z coraz wyższej półki, tym razem ze Stanów Zjednoczonych, czyli kolebki jazzu – mówi Korneliusz Wiatr, dyrektor artystyczny festiwalu. – Tegoroczna edycja poświęcona jest źródłom czarnej muzy, gramy kawałki w stylistyce gospel, soul, R&B i funk.

Maleńką próbkę koncertu Ghost Note prezentujemy poniżej:

– To fenomenalny zespół, genialni artyści, którzy grali z największymi, współczesnymi jazzmanami. Jak udaje nam się ściągać do Olesna gwiazdy tego kalibru? Pomaga to, że możemy pochwalić się listą gwiazd, która już nas odwiedziła, co ostatecznie przekonuje artystów, że nasz festiwal jest wyjątkowy – tłumaczy Korneliusz Wiatr. – Jesteśmy w środku europejskiej trasy koncertowej zespołu Ghost Note, którzy zaczęli w Czechach, później pojechali do Gruzji, teraz są w Polsce, gdzie jedyny koncert zagrali właśnie w Oleśnie, następnie wystąpią w Holandii, Francji, Anglii i Szwecji. Fenomenem jest to, że w tych krajach zespół zagra w stolicach, Olesno jest tu wyjątkiem. Imponuje to, że oni bawią się muzyką, nie muszą się zmuszać na przykład do warsztatów z naszą młodzieżą, która była absolutnie zachwycona ich poziomem. Kochają, to co robią, co od razu czuje się na scenie.

dsc05532W pierwszej części wieczoru przygotowany został specjalny program w 80-tą rocznicę urodzin królowej soul Arethy Franklin – Tribute To Ree (wyk. Wind Band, MSMR, Gospelsi).

Wyjątkowość Jazzobrania polega między innymi na tym, że gwiazdy festiwalu wykonują część programu według specjalnie na ten wieczór przygotowanych aranżacji, wspólnie z gospodarzami, młodzieżowym Wind Band-em pod kierunkiem Korneliusza Wiatra.

Damian Pietruska

Podziel się