• Home »
 • Galeria »
 • Historia dzieje się na naszych oczach! 94. Mistrzostwa Polski w Biegach Przełajowych w Leśnej

Historia dzieje się na naszych oczach! 94. Mistrzostwa Polski w Biegach Przełajowych w Leśnej

Historia dzieje się na naszych oczach! 94. Mistrzostwa Polski w Biegach Przełajowych w Leśnej

Niemal 600 biegaczy z całej Polski wystartowało w 94. Mistrzostwach Polski w Biegach Przełajowych, które odbywały się w sobotę 26 listopada w Leśnej. Organizacja tak wielkiego sportowego wydarzenia jest momentem historycznym dla powiatu oleskiego, Olesna, a co dopiero dla liczącej około 200 mieszkańców miejscowości Leśna.

Przepustka do Europy

Zawodnicy startowali w kategoriach wiekowych młodzieżowych oraz seniorskich na różnych dystansach. Stawka była ogromna, bowiem do zdobycia był nie tylko tytuł Mistrza Polski, ale także przepustka do włoskiego Turynu na Mistrzostwa Europy w biegach przełajowych.

dsc06752– Mistrzostwa Polski są bezpośrednimi kwalifikacjami do odbywających się za dwa tygodnie Mistrzostw Europy w Turynie – mówi Rafał Gniła, jeden z głównych organizatorów mistrzostw. – W zawodach w Leśnej wystąpiło 570 zawodników, prowadzonych przez 120 trenerów, więc możemy mówić o dużej liczbie biegaczy, którzy przybyli tutaj z całej Polski. To są najlepsi zawodnicy z aspiracjami do tytułów olimpijskich, którzy regularnie trenują w klubach. Możemy być świadkami tego, że ktoś kto wystartuje w Leśnej, za jakiś czas zostanie mistrzem Europy lub olimpijczykiem. Podobnie było podczas Mistrzostw Polski w maratonie, które odbywały się w Oleśnie, gdzie Aleksandra Lisowska wygrała maraton, nie zdobyła wtedy kwalifikacji na igrzyska, ale rok temu zdobyła tytuł Mistrzyni Europy w Monachium.

Organizacja i trasa

Organizatorzy podkreślali, że w przygotowaniu imprezy brało udział wiele osób i instytucji, a całość trwała kilka miesięcy.

– Przygotowania trwały kilka miesięcy i nie były łatwe, bo takie biegi organizuje się dużo trudniej niż na stadionie. W Oleśnie łatwiej się organizuje duże imprezy sportowe, bo ludzie są zaangażowani i życzliwi, jest klimat gościnności. Dlaczego Leśna? Szukaliśmy miejsca, gdzie zawodnicy mogliby wystartować szeroką ławą, a trasa musiała być w stu procentach przełajowa. Kiedy robiliśmy rekonesans, były brane różne miejsca pod uwagę, ale nie ma drugiego takiego miejsca w okolicy, które spełniałoby nasze wymagania – tłumaczy Rafał Gniła.

dsc06858Jak na biegi przełajowe przystało, trasa była trudna, a zawodnicy na mecie dosłownie padali ze zmęczenia.

– Trasa była trudna, klasycznie przełajowa, czyli taka jaka powinna być. Osiemdziesiąt procent jest po grząskiej łące, generalnie zawodnicy nie mają odcinka, gdzie mogliby “odpocząć”. Biegi przełajowe odradzają się, przechodzą renesans, ciesząc się coraz większą popularnością, szczególnie na Zachodzie, gdzie odchodzi się od ulicy i stawia na biegi przełajowe, bo z nich rodzą się mistrzowie na bieżni i na ulicy.

Wyniki

Mistrzynią Polski w najstarszej kategorii wiekowej na dystansie 6 km została Sabina Jarząbek (KKL Kielce), a na dystansie 4 km Eliza Megger (LKS Pszczyna). Wśród seniorów najlepszy był na dystansie 8 km Dariusz Boratyński (KS AZS AWF Wrocław), a na dystansie 4 km Dawid Borowski (KS Stal LA Ostrów Wlkp).

Oto podium seniorskich startów:

Kobiety – 4 km

 1. Eliza Megger –  LKS Pszczyna – 13:16
 2. Aleksandra Płocińska – SRS Kondycja Piaseczno – 13:26
 3. Natalia Bielak – KS SMS Szklarska Poręba – 13:30

Kobiety – 6 km

 1. Sabina Jarząbek – KKL Kielce – 20:15
 2. Anna Bańkowska – KS Podlasie Białystok – 20:31
 3. Julia Afelt – CWZS Zawisza Bydgoszcz SL – 20:37

Mężczyźni – 4 km

 1. Dawid Borowski – KS Stal LA Ostrów Wlkp. – 11:36
 2.  Tomasz Grycko – UKS Bliza Władysławowo – 11:42
 3. Sebastian Nowicki – OKS Oborniki – 11:48

Mężczyźni – 8 km

 1. Dariusz Boratyński – KS AZS AWF Wrocław 23:50
 2. Mikołaj Czeronek – WKS Śląsk Wrocław – 23:56
 3. Mateusz Gos – RLTL Optima Radom – 23:57

Komplet wyników można znaleźć tutaj: https://domtel-sport.pl/wyniki,zawody,5453


Oleska zawodniczka ze świetnym wynikiem

dsc07102Spośród oleskich zawodników najlepsze miejsce zajęła Alicja Kukuła, reprezentująca Victorię Olesno, która okazała się dziewiąta w Polsce w kategorii kobiet do lat 20 na dystansie 2 kilometrów.

– Moje przygotowania do mistrzostw, takie porządne, trwały dwa miesiące, bo zmagałam się z kontuzją, skręciłam kostkę, więc byłam wyłączona na trzy tygodnie z treningów. Udało mi się jednak z tym uporać i cieszę się z tego, jak poszło mi na trasie – mówi Alicja Kukuła. – Trasa była ciężka, na początku drugiego kilometra zaczęłam czuć zmęczenie, także nie było najłatwiej. Znalazłam się jednak w pierwszej dziesiątce w Polsce, więc to dobre miejsce. To mistrzostwa Polski, więc poziom był naprawdę wysoki. To mój najlepszy dotychczasowy wynik. W tamtym roku na mistrzostwach Polski w przełajach zajęłam piętnaste miejsce, więc jest duży progres. Za rok celuję w podium!

Damian Pietruska

Podziel się