Wystawę “Artystyczne Święta” można podziwiać w oleskim muzeum

Wystawę “Artystyczne Święta” można podziwiać w oleskim muzeum

W Oleskim Muzeum Regionalnym otwarta została wystawa “Artystyczne święta”, prezentująca dzieła związane ze świętami Bożego Narodzenia, wykonane przez lokalnych artystów.

Nadrzędnym celem tej prezentacji jest kultywowanie bożonarodzeniowej tradycji. Obfita w ozdoby, różnorodne w formie artystycznego wyrazu, wystawa: „Artystyczne Święta” jest kolekcją, zbiorem prac lokalnych artystów profesjonalistów jak i amatorów. Łączy je tematyka i oprawa, które uzmysławiają nam ten magiczny, niezwykły i wyczekiwany okres świąt Bożego Narodzenia.

Prezentujemy stajenkę z figurkami wykonanymi z drzewa oliwnego oraz rzeźby świętej Rodziny z Nazaretu wypożyczone przez ks. Waltera Lenarta proboszcza parafii Bożego Ciała w Oleśnie. Bardzo wyrazistym atrybutem Świąt Bożego Narodzenia są anioły, które zwiastowały dobrą nowinę o narodzeniu Dzieciątka w Betlejem, dlatego na wystawie jest mnóstwo ich przedstawień. Anioły zastygłe na płótnie trzech oleskich artystek Barbary Horteckiej, Haliny Mielczarek, Beaty Biniek, szklane anioły wykonane przez Sylwię Świtałę – Zylwa Art, anioły wykonane metodą decoupage na drewnie Justyny Górok Jury-Artystyczny Kogel-Mogel, a także podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Sowczycach i Warsztatu Terapii Zajęciowej w Oleśnie.

Swoją odmiennością zwracają uwagę trzy anioły. Jeden wykonany przez profesora rzeźby Marka Mielczarka, drugi to dzieło grupy artystycznej FRAPASTA, zaś trzeci jest kompozycją Beatę Biniek. Oryginalne, misternie, ręcznie malowane bombki z motywami oleskich kościołów, św. Anny Oleskiej i Matki Bożej wykonała artystka Barbara Hortecka.

Szydełkowe ozdoby choinkowe są dziełem Marioli Flank. Łapacze snów to prace Barbary Górok. Zwiedzający mają okazję podziwiać wykonane przez uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej w Oleśnie i Środowiskowego Domu Samopomocy w Sowczycach oryginalne dekoracje: wieńce adwentowe, stroiki, różnorodne choinki, obrazy, dzwoneczki, buty, mikołajki, bombki, kartki oraz makietę kościoła Bożego Ciała w Oleśnie.

Wyeksponowano Dzieciątko i stajenkę z Peru oraz obrazy i rzeźby rodzimych artystów ludowych, Eugeniusz Marca i Stanisława Majewskiego ze zbiorów muzeum w Oleśnie. Nadleśnictwo Olesno przekazało żywą choinkę, która jest jednym z najbardziej czytelnych symboli świątecznych Godów, jak niegdyś nazywano te święta na Śląsku.

Wystawę można podziwiać w oleskim muzeum do 20 stycznia 2023 roku.


*- Informacja: Oleskie Muzeum Regionalne, zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Oleśnie.

 

Podziel się