Niższy rachunek za materiały budowlane – czy to możliwe?

Niższy rachunek za materiały budowlane – czy to możliwe?

Budowa domu to z pewnością duża inwestycja, dla większości największa i najważniejsza w życiu. Zakup najwyższej jakości materiałów budowlanych wiąże się z większym wydatkiem, ale i przekłada się na energochłonność budynku. Warto jednak porównywać oferty różnych hurtowni budowlanych, aby wybrać najkorzystniejszą i dzięki temu zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych. Warto również zapoznać się z obowiązującymi przepisami podatkowymi, które nakładają na nas nie tylko obowiązki, ale i pozwalają na korzystanie z pewnych ulg oraz lawirowanie pomiędzy różnymi ustępami litery prawa, oczywiście wyłącznie w jego granicach.

Co zawiera koszt zakupu materiałów budowlanych?

Cena poszczególnych materiałów budowlanych nie tylko pokrywa koszt ich wyprodukowania, ale również transportu i marżę sklepu, w którym je kupujemy. W skład ceny zakupu brutto, czyli ceny faktycznej dla kupującego, wchodzi też podatek VAT, obciążający wszelkie materiały i usługi, za które płacimy ekipie budowlanej.  W Polsce obowiązuje powszechnie przyjęta podstawowa stawka VAT w wysokości 23%, którą objęte są zarówno grunty, jak i materiały dociepleniowe oraz wspomniane już usługi. To koszt, który ponosimy my jako kupujący i usługodawcy jako podatnicy VAT. Wysokość kwoty brutto oraz netto podane są zwykle w cenniku sklepu, a nieraz również na etykiecie produktu. 

23% czy 8% VAT na materiały budowlane?

Oprócz podstawowej stawki VAT istnieje również tak zwana stawka preferencyjna, z której mogą korzystać osoby planujące budowę lub remont konkretnego budynku, objętego społecznym programem mieszkaniowym. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, obiekt ten powinien być miejscem stałego zamieszkania ubiegającej się osoby, a jego powierzchnia nie może przewyższać 300 m2 w przypadku budynku jednorodzinnego i 150 m2 w przypadku mieszkania. Budynki o innym przeznaczeniu niż mieszkalne, nawet tylko w części, nie mogą zostać objęte stawką preferencyjną, zatem materiały dociepleniowe i budowlane kupowane na ich wykończenie będą droższe o 15%. Ze względu na to, że wszelkie usługi, również budowlane, są podobnie jak towary opodatkowane, w tym przypadku też możemy liczyć na zastosowanie stawki preferencyjnej. Należy jednak pamiętać, że z takiej możliwości nie mogą skorzystać właściciele budynków, wykonujący prace poza bryłą budynku. Chodzi tu na przykład o wykańczanie garażu wolnostojącego, ogrodzenia czy podjazdu, a także o takie usługi, jak przygotowanie projektu budynku czy zlecenie prac geodezyjnych.

Jak uzyskać zwrot podatku?

W pewnych sytuacjach osoba fizyczna może liczyć na zwrot podatku VAT za materiały budowlane, styropian, wełnę mineralną czy zlecone usługi budowlane. Ich okoliczności zostały opisane wyżej, jednak nie zawsze spełnienie wszystkich warunków jest możliwe. Nie oznacza to jednak, że w takiej sytuacji inwestor musi zapłacić więcej – istnieje możliwość uniknięcia płacenia wyższej stawki, jeżeli zakup jest wystawiany na dane firmy budowlanej, która jako przedsiębiorca i płatnik VAT może liczyć na stawkę preferencyjną. To bardzo dobre rozwiązanie, tym bardziej że wszystkie zakupy możemy zlecić bezpośrednio wykonawcy, zyskując przy tym czas i często również nerwy. Dodatkowo, hurtownie budowlane oferują stałym klientom bardzo atrakcyjny rabat lub zniżkę na całe zakupy, dzięki czemu wykonawca może zaoszczędzić dużo więcej.


*- Artykuł sponsorowany.

Podziel się