• Home »
  • Informacje »
  • Stumilionowy budżet, czterdzieści milionów na inwestycje. Analiza budżetu z burmistrzem Olesna

Stumilionowy budżet, czterdzieści milionów na inwestycje. Analiza budżetu z burmistrzem Olesna

Stumilionowy budżet, czterdzieści milionów na inwestycje. Analiza budżetu z burmistrzem Olesna

To będzie historyczny rok dla gminy Olesno. Oficjalnie otwarta ma zostać obwodnica Olesna, a jak twierdzi burmistrz, wydatki na inwestycje wynoszące około 40 mln zł, jeszcze nigdy nie były tak wysokie. Oto, co znalazło się w inwestycyjnym budżecie gminy Olesno na 2023 rok.

O planowanym budżecie porozmawialiśmy z Sylwestrem Lewickim, burmistrzem Olesna.

– Skonstruowanie budżetu w dzisiejszych czasach było sporym wysiłkiem, ale udało się go dopiąć. Jestem burmistrzem od szesnastu lat i nigdy nie mierzyliśmy się z tak wysoką inflacją. Do tego trzeba brać pod uwagę wojnę za wschodnią granicą i wzrost cen wszystkich usług publicznych świadczonych przez nas na rzecz mieszkańców. Zawsze jednak powtarzałem, że w sytuacjach trudnych, ci najbardziej odważni, podejmujący ryzyko, mają szanse na zrobienie czegoś więcej niż w stabilnym układzie – ocenia burmistrz Olesna.

Dochody gminy mają w tym roku wynieść niemal 100 milionów złotych!

– Ze względu na zewnętrzne środki, które udało nam się uzyskać, skonstruowaliśmy prawie stumilionowy budżet, z czego na inwestycje zamierzamy przeznaczyć prawie czterdzieści milionów złotych! Takiego budżetu inwestycyjnego nie mieliśmy nigdy, bo największy oscylował wokół dwudziestu milionów. Co warte podkreślenia, z tych czterdziestu milionów na inwestycje, trzydzieści dwa miliony pochodzą ze środków zewnętrznych, a tylko ponad siedem milionów to pieniądze gminy.

Oświata, kultura i sport

Spoglądając do budżetu, aż 21 mln zł ma zostać przeznaczone na szeroko rozumiany dział kultury fizycznej. Co to oznacza? W tym roku ma się rozpocząć między innymi budowa kompleksu basenów w Oleśnie.

– Rozpisujemy kolejny przetarg, sporo ich już było, ale mamy nadzieję, że tym razem zakończy się sukcesem i w tym roku uda się wykonać dużą część tej inwestycji. Gdyby znalazła się firma, która byłaby w stanie wybudować ten obiekt w trakcie tego roku, byłoby jeszcze lepiej. Budżetowo jesteśmy na to przygotowani.

Jeszcze tej zimy, oleśnianie mają skorzystać z nowego lodowiska przy ul. Kościuszki w Oleśnie, a wkrótce ma ruszyć także budowa krytego kortu tenisowego.

lodowisko– Mamy nadzieję, że już wkrótce uda nam się oficjalnie otworzyć praktycznie nowe lodowisko. Do tej pory nie mieliśmy do tego warunków pogodowych. Już niedługo ruszamy także z budową krytego kortu tenisowego, co ma wzmocnić całe Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji, które zyska kolejny, olbrzymi atut. Na terenie naszej gminy będziemy mieć pięć kortów tenisowych! Jak na gminę kilkunastotysięczną, ta liczba robi wrażenie, ale zainteresowanie tenisem jest spore – komentuje Sylwester Lewicki.

Inwestycje mają dotyczyć także Miejskiego Domu Kultury i oleskiego ratusza.

dsc03042– Złożyliśmy szereg wniosków o dofinansowanie związane z szeroką pojętą kulturą, między innymi na przebudowę Miejskiego Domu Kultury pod kątem osób niepełnosprawnych. Mamy nadzieję, że do wiosny uda się dokończyć przebudowę ratusza. Jako gmina pomagamy w temacie rewitalizacji zabytków, których właścicielami nie jesteśmy, czyli kościoła św. Anny w Oleśnie czy kościoła w Borkach Wielkich.

Na termomodernizację czekają dwie największe szkoły w Oleśnie.

– W planach jest termomodernizacja oleskiej “Dwójki”, ale w tym przypadku szukamy jeszcze dodatkowych środków, w tej chwili mamy już prawie 10 milionów złotych dotacji. Pracujemy również nad projektem wykonania konserwacji zabytkowej części PSP nr 1.W pierwszej kolejności czeka remont dachu.

Drogi, wodociągi, kanalizacje

4-10-1024x576Jak już wspomnieliśmy, w tym roku ma zostać oddana do użytku obwodnica Olesna. Jej węzeł zlokalizowany jest na drodze wojewódzkiej nr 487, a dokładniej na końcu ul. Gorzowskiej w Oleśnie. W związku z otwarciem obwodnicy, znacząco zmienić się ma dojazd do węzła drogi ekspresowej. Przebudowana ma zostać ul. Gorzowska, Sienkiewicza i Chopina. Zmieni się więc układ dróg od węzła aż do ul. Częstochowskiej. W tym samym obszarze wyremontowana może zostać dodatkowo ul. Paulinki.

– Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, na początku drugiej połowy roku, będziemy otwierać obwodnicę Olesna. Cały czas w tym temacie rozmawiamy z GDDKiA i omawiamy końcowe ustalenia. Liczymy, że latem będziemy tę inwestycję finalizować. Jesteśmy także na końcowym etapie uzgodnień w sprawie przebudowy ul. Sienkiewicza i ul. Gorzowskiej w Oleśnie. To będzie ogromna inwestycja, kilkunastomilionowa, wykonywana przez Zarząd Dróg Wojewódzkich. Mamy nadzieję, że do otwarcia obwodnicy, połączenie z węzłem drogi ekspresowej będzie zupełnie inaczej wyglądało. Droga ma zostać wyprostowana i przedłużona przez ul. Chopina aż do ulicy Częstochowskiej. Ogromna część miasta będzie więc całkowicie inaczej sprofilowana zarówno drogi, jak i chodniki. Czekamy na wynik złożonego wniosku do Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na remont ul. Paulinki w Oleśnie. To koszt około 1,5 mln zł i w ciągu dwóch miesięcy będziemy wiedzieli czy otrzymaliśmy dofinansowanie na budowę tej drogi.

W planach jest także przebudowa ul. Pieloka w Oleśnie.

– Będziemy obserwować, jaki będzie wynik przetargu, który został niedawno ogłoszony, ponieważ kosztorys przebudowy ul. Pieloka jest bardzo wysoki. Projekt jest bardzo ciekawy, ta ulica może nie będzie wyglądać jak nasza promenada, ale jest w nim ujętych wiele nowych nasadzeń i elementów małej architektury, w tym rozwiązania dla rowerzystów. To duży koszt, ale to główna droga w mieście, więc chcielibyśmy, żeby ten ciąg aż do rynku był wykonany na naprawdę dobrym poziomie.

Gmina uzyskała dofinansowania na przebudowę dróg z Rządowego Funduszu Polski Ład.

– Z Rządowego Funduszu Polski Ład otrzymaliśmy blisko 6,5 mln zł na przebudowę i budowę dróg. Sporo pieniędzy otrzymaliśmy także z tego funduszu dla gmin popegeerowskich. W ramach tych środków wyremontowane zostaną drogi w Sowczycach, ulice: Polna, Kanii, Lubliniecka, Nowa czy droga boczna od Oleskiej. Przebudowana zostanie także droga na terenie osiedla w Sowczycach. W Oleśnie przebudowane zostaną między innymi ulice: Budowlanych, Nad Łąkami, droga boczna od ul. Biskupicka do ul. Rolniczej. Przebudowana zostanie także droga gminna w Borkach Wielkich, ul. Młyńska. Złożyliśmy również wniosek o dofinansowanie z PROW na przebudowę drogi gminnej z Brońca do Kolonii Świercze.

Spore zmiany czekają także miejscowość Łowoszów.

lowoszow– Bardzo nam zależy, na dokończeniu przez Zarząd Dróg Wojewódzkich inwestycji drogowej w Łowoszowie. Tym bardziej, że w obecnym budżecie mamy przeznaczone sześć milionów złotych na budowę kanalizacji w tej miejscowości. Jesienią odebraliśmy nowoczesną oczyszczalnię ścieków i tak jak obiecywaliśmy, systematycznie będziemy do niej podłączać kolejne miejscowości. W budżecie mamy zaplanowane także środki na przygotowanie dokumentacji budowy kanalizacji w Borkach Małych i Grodzisku. W tematyce ekologii, kończymy także od trzech lat prowadzony projekt na wymianę źródeł ciepła na ekologiczne.

Oleska Laguna i Krajowe Centrum Szkolenia Służb Ratowniczych

Mimo wzrastających kosztów cen energii, Oleska Laguna nie została zamknięta, ale gmina szuka sposobów na oszczędności.

basen– W związku z dużymi kosztami związanymi z energią elektryczną, chcemy zmodernizować Oleską Lagunę pod względem energetycznym. Fotowoltaika, pompy ciepła, kogeneracja – to elementy, które pozwolą nam na duże oszczędności zużycia energii w tym obiekcie. Mamy już zapewnione na ten cel pięćdziesięcioprocentowe dofinansowanie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

A skoro jesteśmy w pobliżu Oleskiej Laguny, tuż obok ma powstać Krajowe Centrum Szkolenia Służb Ratowniczych.

– Do marca chcemy ogłosić przetarg w formule “zaprojektuj i wybuduj” na budowę Krajowego Centrum Szkolenia Służb Ratowniczych. Liczę, że dokumentacja będzie wykonana do końca roku, a budowa rozpocznie się w przyszłym roku. Zabezpieczenie finansowe w dużej mierze posiadamy, bo promesa z Polskiego Ładu opiewa na 16,5 mln zł – kończy burmistrz.


Budżet gminy Olesna na 2023 r. w liczbach:

  • Dochody: 99,1 mln zł
  • Wydatki: 112,7 mln zł
  • Deficyt: 13,5 mln zł

Damian Pietruska

Podziel się