Yerba mate – skąd wynika jej popularność?

Yerba mate – skąd wynika jej popularność?

Uważana jest za zdrowy substytut napojów energetycznych i kawy. Pobudza do działania i ułatwia koncentrację uwagi. Korzystnie wpływa na przemianę materii i odporność organizmu. Nic dziwnego, że jej popularność stale rośnie. Chociaż nie jest wynalazkiem współczesnych, to właśnie obecnie panuje na nią w Polsce największa moda. Dlaczego? Sprawdź.

Co to jest yerba mate?

Chociaż nazwa yerba mate znana jest większości z nas, niewiele osób wie, czym tak naprawdę jest ten napój. Yerba to napar z suszonych liści i gałązek wiecznie zielonego ostrokrzewu paragwajskiego. Pija się go tradycyjnie od wieków w Ameryce łacińskiej i Południowej – przede wszystkim w Urugwaju, Brazylii, Argentynie i Paragwaju. Jego nazwa wywodzi się prawdopodobnie od łacińskiego słowa herba oznaczające zioła oraz mati, które w indiańskim języku keczua oznacza tykwę do zaparzania naparu. Używana jest ona od momentu spopularyzowania napoju w XVII wieku. Indianie mówią na napój caá.

Jaka jest historia yerba maty?

Właściwości pobudzające i poprawiające sprawność fizyczną ostrokrzewu paragwajskiego docenili jako pierwsi Indianie z plemienia Guarani. To właśnie u nich zwyczaj ten wypatrzyli w XVII wieku jezuiccy misjonarze. Znani z przedsiębiorczości postanowili sprzedawać suszone liście oraz gałązki do Europy. Co ciekawe, liście proszkowali, aby nie ujawniać, jakie drzewo je rodzi. Tworzyli oni swoje plantacje, które przez niemal wiek przynosiły zakonowi olbrzymie dochody. Po kasacji zakonu w XVIII wieku dopływ yerby do Europy został odcięty aż do końca XIX wieku. Wtedy powstały prywatne plantacje Europejczyków emigrujących do Ameryki Południowej.

Yerba mate w Polsce – jak się zaczęło?

Właśnie w ostatnich latach XIX wieku yerba mate po raz pierwszy zawitała na ziemie polskie pod zaborami. Pierwszym człowiekiem, który zajął się jej sprowadzaniem i sprzedaż był Teofil Rudzki. Oferował yerbę na terenach zaboru rosyjskiego, gdzie produkt ten spotkał się ze sporym zainteresowaniem. Yerba zaczęła konkurować nawet z czarną herbatą z Chin, co nie przypadło do gustu Rosjanom. Zablokowali dalszą działalność Rudzkiego, narzucając na niego olbrzymie cła. Do II wojny światowej popularność yerby rosła też w dużych miastach zaborów austriackiego (Kraków, Lwów) oraz pruskiego (Katowice, Poznań). Po wyzwoleniu yerba została zapomniana i wyparta przez herbaty z krajów przyjaznych ZSRR.

Yerba – skąd jej obecna popularność?

Kilka dekad bez dostępu do yerby sprawiły, że w Polsce zupełnie zapomniano o napoju, który rozgrzewał umysły na początku XX wieku. Zmieniło się to dopiero na początku lat 90. XX wieku, kiedy z długotrwałej emigracji w Ameryce Południowej do kraju wrócił Leopoldo Buderacky. Popularyzowanie yerby trwało latami, mimo jej niepodważalnych zalet. Polacy, którzy jeszcze kilka lat wcześniej mieli dostęp tylko do podstawowych gatunków herbat czarnej i zielonej, niepewnie patrzyli na nowości zza oceanu. Gdy okazało się, że yerba jest zarówno zdrowa, jak i stosunkowo niedroga, upowszechniła się. Dziś jest chętnie wybierana przez osoby różnym wieku – zwłaszcza pary, które wybierają yerba mate zestaw dla dwojga z suszem, bombillą i naczyniem do zaparzania. Znasz osoby, które docenią pobudzające właściwości naparu? Podaruj im zestaw prezentowy yerba mate.


*- Artykuł sponsorowany.

Podziel się