• Home »
  • Informacje »
  • Olescy uczniowie brali udział w konkursie “Poznajemy Senat Rzeczypospolitej Polskiej”

Olescy uczniowie brali udział w konkursie “Poznajemy Senat Rzeczypospolitej Polskiej”

Olescy uczniowie brali udział w konkursie “Poznajemy Senat Rzeczypospolitej Polskiej”

Z ponad setki uczniów, która przystąpiła do etapu szkolnego konkursu “Poznajemy Senat Rzeczypospolitej Polskiej”, do drugiego okręgowego etapu zakwalifikowało się już tylko 5 uczniów z Kędzierzyna-Koźla, Olesna i Kluczborka.

Do etapu okręgowego, który odbył się w poniedziałek 3 kwietnia przystąpili:

  • Michał Mucha (II Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Kędzierzynie-Koźlu.)
  • Aleksandra Jakubczyk (II Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Kędzierzynie-Koźlu.)
  • Bartosz Moś (ZS nr1 w Kluczborku)
  • Mateusz Pluta (I Liceum Ogólnokształcące w Oleśnie)
  • Julia Wolny (I Liceum Ogólnokształcące w Oleśnie)

Największą liczbę punktów zdobył Michał Mucha i to on jako jedyny pojedzie do Senatu na finał ogólnopolski turnieju.

– W ramach podziękowania, jego wszyscy uczestnicy zwiedzą parlament, zamek królewski oraz będą mogli spotkać się z marszałkiem Senatu RP prof. Tomaszem Grodzkim – mówi Beniamin Godyla, Senator RP, który jest współorganizatorem konkursu.

Turniej, który jest organizowany z okazji 100. rocznicy pierwszego posiedzenia Senatu II RP, skierowany jest do uczniów wszystkich szkół ponadpodstawowych w Polsce. Odbywać się będzie na poziomie szkolnym, okręgowym i ogólnopolskim. Etap okręgowy odbywa się dla uczniów ze szkół z powiatów: kędzierzyńsko-kozielskiego, strzeleckiego, głubczyckiego, oleskiego, kluczborskiego i krapkowickiego.

Etap ogólnopolski turnieju odbędzie się 18 kwietnia 2023 r. w gmachu Senatu RP w Warszawie. Do etapu ogólnopolskiego przystąpi maksymalnie 100 uczniów, wyłonionych przez okręgowe komisje konkursowe.

Głównym celem turnieju jest popularyzowanie wiedzy na temat historii i funkcjonowania Senatu RP poprzez poszerzanie wiedzy o roli i znaczeniu Senatu RP w polskim systemie konstytucyjnym. W demokracji konstytucyjnej dwuizbowość ma istotne znaczenie ustrojowe. Pozwala na konsekwentne przestrzeganie zasady podziału i równowagi władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej. Jej celem jest ochrona praw jednostki przed niebezpieczeństwami wynikającymi z koncentracji władzy. Historia polskiego parlamentaryzmu pozwala dostrzec powiązanie między dwuizbowością parlamentu a suwerennością państwa w jej tradycyjnym rozumieniu, co miało wpływ na przywrócenie Senatu zarówno po odzyskaniu niepodległości przez Polskę w 1918 r., jak i w ramach reform ustrojowych zapoczątkowanych w 1989 r.

Turniej odbywa się pod honorowym patronatem Marszałka Senatu RP prof. Tomasza Grodzkiego.

Podziel się