• Home »
  • Informacje »
  • Transformacja energetyczna Oleskiej Laguny. Inwestycja, która ma zmniejszyć koszty

Transformacja energetyczna Oleskiej Laguny. Inwestycja, która ma zmniejszyć koszty

Transformacja energetyczna Oleskiej Laguny. Inwestycja, która ma zmniejszyć koszty

W środę 5 kwietnia została podpisana umowa pomiędzy Sylwesterem Lewickim, burmistrzem Olesna a Aleksandrą Drescher, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu na dofinansowanie inwestycji „Poprawa efektywności energetycznej basenu Oleska Laguna w Oleśnie”.

– Wszyscy wiemy, że od dłuższego czasu przeżywamy problemy energetyczne, dlatego wspólnie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej znaleźliśmy rozwiązanie, które pozwoli na zmniejszyć koszty energii i ciepła. Według fachowców, ten projekt warty 1,5 miliona złotych, powinien się finansowo zwrócić w ciągu dwóch i pół roku, przy obecnych cenach energii. To znaczy, że Oleska Laguna w najbliższej przyszłości będzie miała się dobrze – mówi Sylwester Lewicki, burmistrz Olesna.

W ramach zadania przewiduje się zmianę źródła ciepła na cele grzewcze, przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz przygotowania wody basenowej na pompę ciepła powietrze-woda o mocy 200 kW. Ulepszenie przewiduje zastosowanie bufora ciepła, montaż automatyki, pomp obiegowych. Dodatkowo przewiduje się zastosowanie modułu kogeneracyjny o mocy elektrycznej 20 kWe oraz mocy cieplnej 39 kWt, do produkcji ciepła na cele podgrzania wody basenowej. Jako szczytowe źródło ciepła przewiduje się zastosowanie istniejącej kotłowni na gaz ziemny. Ulepszenie przewiduje także zastosowanie instalacji fotowoltaicznej PV 125 szt. paneli o łącznej mocy 50 kWp i powierzchni 245 m2.

Dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu wynosi ponad 770 tys. zł.

– Cieszę się, że fundusz mógł wesprzeć gminę Olesno dotacją na transformację energetyczną. Ukłon w stronę burmistrza i całej gminy, że starają się Państwo zaoszczędzić i produkować energię z własnych zasobów. Woda i prąd, to niestety, w dzisiejszych czasach, drogie media, które są opłatami stałymi. Mam nadzieję, że inwestycja szybko się dokona i jeszcze szybciej się zwróci – mówi Aleksandra Drescher, prezes wojewódzkiego funduszu.

Oleska Laguna przetrwała zimę

Przed tegoroczną zimą baseny w kilku miejscowościach były zamykane, z uwagi na rosnące koszty mediów. Oleska Laguna funkcjonowała bez żadnej przerwy.

– Mieszkańcy, szczególnie ci, którzy traktują korzystanie z basenu jako ratowanie zdrowia i rozwijanie kultury fizycznej, pytali, czy Oleska Laguna nie zostanie zamknięta. Wszyscy zdawali sobie sprawę, że koszty znacząco wzrosły. Jednak działamy w ramach Związku Gmin Śląska Opolskiego i mamy wynegocjowane dosyć przyzwoite ceny energii. Także prezes Miejskiego Centrum Sportu i Rekreacji w Oleśnie był zapobiegliwy i miał podpisaną umowę z PGNiG na okres dłuższy niż ten okres perturbacji. Nie powiem, że przeszliśmy ten trudny czas suchą stopą, ale w naszym przypadku, koszty nie były tak drastyczne, jak w niektórych sąsiednich miastach – ocenia Sylwester Lewicki.

Inwestycja ma być zrealizowana w bieżącym roku.

Damian Pietruska

*- Zdjęcia: Fotodedyk.

Podziel się