Wyniki przetargów. Skąd je wziąć i do czego mogą nam się przydać?

Wyniki przetargów. Skąd je wziąć i do czego mogą nam się przydać?

Coraz więcej firm z sektora MŚP interesuje się przetargami. To stabilne źródło zleceń, które w dobie wyhamowania wielu branż, stanowi optymalne rozwiązanie na zwiększenie rentowności podejmowanych działań. Korzyści z uczestnictwa w rynku zamówień publicznych zależą w dużej mierze od przygotowania wykonawcy. Skuteczne składanie ofert i bezproblemowa realizacja nie są możliwe bez dokładnej analizy konkurencji. Podstawą do jej sporządzenia są wyniki przetargów. Gdzie ich szukać? Jakie informacje zawierają? Do czego mogą nam się przydać?

Wyniki przetargów – gdzie ich szukać?

Wyników przetargów należy szukać tam, gdzie znajdują się same przetargi, czyli na stronach internetowych zamawiających. W związku z tym, że tych mamy w Polsce nieograniczoną ilość, dużo lepszym rozwiązaniem, optymalizującym dostępne zasoby, jest skorzystanie z usług serwisu oferent.com.pl. Na intuicyjnej platformie zamieszczone są wszystkie aktualnie prowadzone postępowania z rynku zamówień publicznych. Użytkownicy otrzymują także wiedzę dotyczącą:

  • Wyników przetargów.

  • Zleceń.

  • Licytacji komorniczych.

  • Planowanych zamówień.

Co ważne dla małych i średnich firm, oprócz bieżących informacji, znaleźć można także dane historyczne.

Przetargi BIP – co zawierają informacje z wynikami postępowania?

Wyniki przetargów do dokumenty, w których określa się najważniejsze dane dotyczące konkretnego postępowania. Znajdziemy tam:

  • Dane zamawiającego.

  • Krótki opis przedmiotu zamówienia.

  • Wartość szacunkową.

  • Kody CPV.

  • Liczbę złożonych ofert, w tym liczbę propozycji odrzuconych.

  • Wartość umowy.

  • Dane wybranego wykonawcy.

  • Datę podpisania kontraktu.

W samym dokumencie z wynikami przetargów nie ma więc kluczowych informacji na temat konkurencji. Te znajdziemy w innych dokumentach dołączonych do postępowania, tj. informacji z otwarcia ofert oraz informacji o wyborze oferty najkorzystniejszej. To tam ujawnia się nazwy wykonawców i warunki jakie zaproponowali, w tym cenę, gwarancję oraz inne kryteria punktowe. Adresy prowadzonych procedur są również dostępne na platformie https://www.oferent.com.pl.

Przetargi BIP – do czego przydają się wyniki postępowań?

Wyniki przetargów można wykorzystać do dwóch głównych celów:

  • Do analizy zachowań konkurencji.

  • Do odpowiedzi na wezwanie o wyjaśnienie rażąco niskiej ceny.

Przetargi BIP – konkurencja

W pierwszym z zastosowań niezbędna jest większa próba badawcza. Nie można opierać się też wyłącznie na podanych kwotach, bo one wynikają wprost z kształtu przedmiotu zamówienia. Dobrą praktyką jest zatem wybranie od kilku do kilkunastu przetargów z ostatniego kwartału, przeczytanie ich specyfikacji i dopiero w dalszym kroku analiza zachowań firm składających oferty. W szczególności warto zwrócić uwagę na zależność obecności danej marki na liście rankingowej i zaproponowaną przez nią cenę od:

  • Lokalizacji – niektóre firmy ofertują wyłącznie konkretne województwa czy powiaty.

  • Gwarancji – długość gwarancji ma wpływ na cenę.

  • Wadium – zazwyczaj im większe zabezpieczenie jest wymagane, tym mniej propozycji spływa na zamówienie.

  • Wielkości projektu – prawdopodobnie inni konkurenci będą groźni w przetargach o wartości szacunkowej poniżej 1 miliona złotych i w tych o znacznie większym kalibrze.

Na podstawie tak sporządzonej próby badawczej, można z duża dozą prawdopodobieństwa przewidzieć nie tylko ‘obecność’ poszczególnych spółek w kolejnych zamówieniach z branży, ale też zaproponowane ceny.

Przetargi BIP – rażąco niska cena

Rażąco niska cena to cena niewiarygodna, niegwarantująca (zdaniem zamawiającego) należytego wykonania przedmiotu zamówienia. Gdy więc podmiot prowadzący postępowania odnotowuje taką na liście rankingowej, zwraca się do wykonawcy z wnioskiem o wyjaśnienie. Ten z kolei przygotowuje pismo, w którym podaje wartości surowców i materiałów wykorzystanych do realizacji przetargów. Prezentuje także koszty pracownicze, magazynowe, transportowe i wszelkie inne, które ostatecznie zostały uwzględnione w zaproponowanej cenie. Na potwierdzenie swoich racji przedkłada dowody, w tym te pokazujące, że podobne kwoty padały już wcześniej w analogicznych zamówieniach. I tu właśnie idealnie sprawdzają się wyniki przetargów. To właśnie one mogą ostatecznie przekonać zamawiającego, że warto powierzyć projekt temu wykonawcy.

Czy można wygrywać przetargi bez wnikliwego przygotowania?

Czy analiza wyników przetargów jest konieczna do złożenia oferty? Absolutnie nie. Wiele wykonawców polega wyłącznie na swojej intuicji i także radzą sobie na rynku. Liczba zamówień jest tak duża, że prędzej czy później każdy podmiot podpisze jakiś kontrakt. Znajomość rynku pomaga jednak podejmować racjonalne działania. Doświadczeni gracze wiedzą, gdzie warto złożyć ofertę, a gdzie lepiej tego nie robić. W ten sposób unikają marnotrawienia czasu i środków (np. na wpłatę wadium). Dodatkowo zyskują na tym, ponieważ mogą zaproponować większe marże tam, gdzie prawdopodobnie wpłynie mniej konkurencyjnych propozycji. Analiza wyników przetargów to zatem inwestycja, która bardzo szybko się zwraca.


*- Artykuł sponsorowany.

Podziel się