• Home »
  • Informacje »
  • To już drugi oleski las integracji lokalnej. Nadleśnictwo zaprosiło społeczność do sadzenia lasu

To już drugi oleski las integracji lokalnej. Nadleśnictwo zaprosiło społeczność do sadzenia lasu

To już drugi oleski las integracji lokalnej. Nadleśnictwo zaprosiło społeczność do sadzenia lasu

Przedstawiciele wielu instytucji uczestniczyli w akcji “Łączą nas drzewa”, zorganizowanej przez Nadleśnictwo Olesno. Już po raz drugi posadzono także “Oleski las integracji lokalnej”.

„Łączą nas drzewa” to inicjatywa zapoczątkowana w okresie pandemii, wychodząca naprzeciw społecznym potrzebom obcowania z przyrodą.

– To akcja, w ramach której lokalna społeczność zostaje zaproszona przez leśników do lasu, żeby wspólnie oderwać się od kłopotów, obcować z naturą oraz sadząc drzewa, zostawić po sobie pamiątkę – mówi Grzegorz Kimla, nadleśniczy Nadleśnictwa Olesno.

W ubiegłoroczną akcję, przeprowadzoną w dwóch edycjach: wiosennej i jesiennej, zaangażowanych było aż 712 osób! Tak liczna frekwencja była inspiracją do drugiej edycji akcji „Łączą nas drzewa” na terenie nadleśnictwa Olesno.

Tegoroczną edycję uświetnili przedstawiciele: władz samorządowych, samorządowych jednostek organizacyjnych, służb mundurowych, nauczycieli reprezentujących lokalne placówki oświatowe, organizacji pozarządowych, kół łowieckich, przedsiębiorców współpracujących z nadleśnictwem oraz ksiądz proboszcza parafii oleskiej.

Uroczystości rozpoczęto odsłonięciem tablicy upamiętniającej zeszłoroczną inicjatywę założenia „Oleskiego lasu integracji lokalnej” oraz wkopaniem kapsuły czasu upamiętniającej to wydarzenie. Mając na uwadze fakt, że w bieżącym roku zostanie otwarta obwodnica miasta Olesna w ciągu drogi S11 i korzystając z obecności przedstawicieli firmy Mirbud, będącej wykonawcą tej inwestycji, obecni mogli zapoznać się z ogromem robót, jakie zostały wykonane do tej pory.

W związku z tym, że obwodnica przebiega przez tereny leśne, przedstawiciel nadleśnictwa zreferował obecnym, jak tego typu infrastruktura może wpływać na otaczający ją las. Po krótkiej prelekcji wszyscy uczestnicy udali się na przygotowaną powierzchnię w leśnictwie Siedem Źródeł, gdzie w otoczeniu wypełnionego ptasim trelem, tryskającego zielenią lasu mogli wzorem ubiegłego roku wnieść swój wkład w nasadzenia nowego pokolenia drzew.

– Widzimy, że pomysł “chwycił”, ludziom się bardzo podoba. Otrzymaliśmy wiele pozytywnych komentarzy po ubiegłorocznej edycji, więc naturalnie postawiliśmy na jej kontynuację – mówi nadleśniczy. – Do sadzenia lasu przez społeczność lokalną, staramy się szukać wyjątkowych miejsc. Wcześniej był to las przy kościele św. Anny, teraz jesteśmy przy stawach na terenie Siedmiu Źródeł. Żeby ludzie za kilkadziesiąt lat, może nawet ze swoimi wnukami, mogli te miejsca bez problemów odnaleźć i pochwalić się swoimi dokonaniami.

Na terenie Nadleśnictwa Olesna co roku sadzi się średnio około dwustu hektarów lasu.

Damian Pietruska

Zdjęcie główne: Nadleśnictwo Olesno.

Podziel się