Pogrzeb w erze cyfrowej: jak technologia zmienia tradycję?

Pogrzeb w erze cyfrowej: jak technologia zmienia tradycję?

Internet oraz nowe technologie odgrywają coraz większą rolę w naszym życiu, a ich wpływ jest też widoczny po śmierci. Wiele tradycji funeralnych przeniosło się do świata cyfrowego, a technologia może stać się użytecznym narzędziem zarówno podczas organizacji pochówku, jak i przy upamiętnieniu osoby zmarłej. Jak wygląda pogrzeb w erze cyfrowej?

Jak poinformować o śmierci i dacie pogrzebu?

Internet oraz media społecznościowe to najskuteczniejszy sposób na dotarcie do wszystkich żałobników, ale warto korzystać z nich z wyczuciem. Informacje o śmierci należy podać z pewnym opóźnieniem i pozwolić ludziom opublikować kondolencje w komentarzach.

Co więcej, dobrym pomysłem jest ogłoszenie w internecie daty ceremonii pogrzebowej. W ten sposób żałobnicy nie muszą zastanawiać się nad tym, jak sprawdzić datę pogrzebu – wystarczy, że zajrzą do sieci, gdzie znajdą szczegółowe informacje na temat wydarzenia. Wyjątkiem od tej reguły jest sytuacja, w której pogrzeb ma prywatny charakter. Wówczas warto zaznaczyć to w poście informującym o śmierci i rozesłać zaproszenia wśród najbliższych żałobników.

Internetowe zaproszenie na pogrzeb

Jedną z popularnych tradycji pogrzebowych są klepsydry rozwieszane w okolicy miejsca zamieszkania zmarłego. To niewielkie, czarno-białe kartki z informacją o dacie śmierci i pogrzebu, które zazwyczaj trafiają na tablice oraz słupy ogłoszeniowe. Wiele osób decyduje się na przeniesienie tej tradycji do internetu, wysyłając elektroniczne zaproszenie na pogrzeb. To świetne rozwiązanie, choć zanim się na niego zdecydujemy, należy przygotować treść zaproszenia, a także zadbać o jego wygląd. Warto sprawdzić Wiadomości Olsztyn i poszukać dodatkowych informacji na temat organizacji pogrzebu!

Interaktywne wyszukiwarki grobów

W internecie znajdziemy liczne wyszukiwarki grobów. Coraz więcej cmentarzy udostępnia publicznie informacje na temat osób, które zostały na nich pochowane. To nie tylko imię, nazwisko oraz data śmierci, ale też dokładna lokalizacja grobu, a nawet jego zdjęcie. Skorzystanie z internetowych wyszukiwarek jest bezpłatne, a w katalogu często znajdują się starsze groby.

Cmentarze online, czyli wirtualne znicze

Zupełnie nowym, ciekawym trendem są tzw. cmentarze online. To dodatkowy sposób na upamiętnienie osoby zmarłej, przystosowany do wymagań zmieniającego się świata. Cmentarz online to po prostu wirtualny odpowiednik zwykłej nekropolii. Należy wykupić na nim miejsce, a następnie uzupełnić podstawowe informacje na temat osoby zmarłej, dodając jej imię, nazwisko, datę urodzenia i śmierci oraz pozostałe, opcjonalne dane.

W sieci nic nie ginie, a wpis na e-cmentarzu pozostanie na długie dekady. Co istotne, użytkownicy internetu zazwyczaj mogą wykupić wirtualny znicz, który pali się przez określony czas. Nie każdy skorzysta z takiej opcji, ale nie wolno zapominać o tym, że znicze na cmentarzach stanowią przede wszystkim symbol pamięci o zmarłym. Wiele osób mieszka daleko od miejsca pochówku, co uniemożliwia regularne odwiedzanie grobu. Elektroniczny cmentarz oraz wirtualne znicze pozwolą im zachować pamięć o osobie zmarłej!

Strona internetowa upamiętniająca zmarłego

Czasami bliscy decydują się na stworzenie całej strony internetowej, której zadaniem jest upamiętnienie zmarłego. Dotyczy to szczególnie osób, które zmarły w wyniku wypadku, nagłej choroby lub w innych, równie tragicznych okolicznościach. Taką formę upamiętnienia często wybiera się również w przypadku znanych osobistości.

Strona internetowa najczęściej przybiera formę zwykłego nekrologu można na niej zamieścić zdjęcia wykonane za życia, relację z pogrzebu, nagrane lub spisane wspomnienia najbliższych, a także dodać księgę gości. Ta ostatnia stanowi świetny sposób na zachowanie pamięci o osobie zmarłej. Mogą się w niej wpisywać osoby najbliższe, ale też dalsza rodzina czy znajomi.

Co istotne, koszt prowadzenia strony internetowej nie jest wysoki – to nie więcej, niż kilkaset złotych rocznie, a więc nieco więcej, niż w przypadku wpisu na cmentarzu online. Warto rozważyć skorzystanie z tej opcji, żeby zachować i uczcić pamięć o zmarłym zgodnie z wymaganiami stawianymi przez współczesny, cyfrowy świat.

Pogrzeb


*- Artykuł sponsorowany.

Podziel się