Czym jest pracownia terminalowa i jakie ma zalety?

Czym jest pracownia terminalowa i jakie ma zalety?

Dzisiejsze szkoły podstawowe, a także licea różnią się od tych sprzed kilkunastu lat. Osoba, która edukację ma już dawno za sobą, złapałaby się za głowę, wchodząc za mury dawnej placówki. Nie chodzi tylko o zdziwienie na widok okien, drzwi czy odnowionych ścian. Większe wrażenie zrobiłby fakt, że nie ma już tablicy z kredą, a w jednej z klas jest zbudowana pracownia terminalowa, którą opiszemy w niniejszym tekście.

Wymarzona sala komputerowa

Terminal – to słowo bardziej kojarzy się z lotniskiem. Jednak okazuje się, że istnieje także w świecie informatyki i oznacza nic innego jak urządzenie, które pozwala człowiekowi na bezpośrednią pracę z systemem komputerowym.

Samych komputerów stacjonarnych albo laptopów w szkołach nie brakuje. Niestety, nie wszystkie są nowoczesne, przeznaczone do nauki, całkiem bezawaryjne i ułatwiające zarządzenie plus konserwację. Właśnie dlatego pojawiło się pewne profesjonalne rozwiązanie.

Źródło: https://pracowniaterminalowa.pl/

Jest nim pracownia informatyczna. To miejsce wyposażone w sprzęty najwyższej jakości. Ale nie tylko to przemawia na jego korzyść. Wyróżnia się jeszcze tym, że uczeń nie musi siedzieć przy własnym komputerze! Skoro tak, to wydaje się, że to wadą, a nie zaletą. Nic bardzie mylnego. Uczniowie mają bowiem dostęp do stanowisk złożonych z monitora, klawiatury i myszki. Tyle wystarczy, gdyż całością zarządza specjalny terminal – urządzenie, które odpowiada na współdzielenie zasobów serwera. To spory komfort dla nauczyciela informatyki. Rozwiązanie przyśpieszające naukę i dające oszczędność czasu przeznaczonego na konfigurowanie każdego stanowiska z osobna.

Co z kosztem utrzymania?

Część dyrektorów może obawiać się, że po zakupie niezbędnych urządzeń, pracownia terminalowa okaże się zbyt kosztowana w utrzymaniu. Niepotrzebnie, gdyż – jak pokazują liczne już przykłady – pracownia tego typu przynosi ciekawe oszczędności. Nie stanowi dużego wydatku, bo cena jest prawie o 1/3 niższa, porównując ją do wyposażenia zwykłej sali informatycznej.

Nowoczesna pracownia informatyczna to całkiem inna para kaloszy. Nie potrzebuje sporego zapotrzebowania na prąd, ponieważ cały terminal pobiera blisko 90% mniej prądu niż jednostka centralna komputera. W takiej pracowni jest tak cicho, że można usłyszeć komara, który ukrył się na suficie. Uczeń maksymalnie skupi się na konkretnym zadaniu zleconym przez nauczyciela. Nie będzie go rozpraszał dźwięk wielu wiatraków komputerowych.

Pracownia terminalowa – podsumowanie

Coraz więcej szkół decyduje się przeobrazić jedną z sal na pracownię informatyczną. Oczywiście na ostateczną cenę takiej „metamorfozy” wpływa ilość poszczególnych stanowisk czy ewentualnie dodatkowe sprzęty.

Po zaprojektowaniu owej pracowni będzie można liczyć na prostą obsługę i zarządzanie, niski koszt utrzymania i pobór energii elektrycznej. Mało tego, lepsza okaże się sama ergonomia pracy. Nie są przecież potrzebne, zajmujące sporo miejsca komputery osobiste (zwane potocznie pecetami). Wystarczy jeden serwer, by nad wszystkim mieć kontrolę. Z jego poziomu następuje konfiguracja, instalacja, administracja, a także czuwanie nad bezpieczeństwem danych!


*- Artykuł sponsorowany.

Podziel się