Olescy uczniowie posadzili szkolny sad

Olescy uczniowie posadzili szkolny sad

Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Lotników Polskich w Oleśnie uczestniczyli w projekcie “Tradycyjny Sad”, którego finalną częścią było sadzenie drzew owocowych na terenie szkoły. Udział w konkursie jest tylko elementem szerszej działalności, pozwalającej na stworzenie rekreacyjnego ogrodu dla uczniów.

Konkurs “Tradycyjny Sad” był podzielony na dwa etapy. W pierwszym uczniowie zdobyli wiedzę potrzebną do założenia minisadu, a w drugim wykorzystali ją w praktyce.

– W szkole mamy już stworzoną pasiekę, dlatego postanowiliśmy wziąć udział w konkursie, aby móc posadzić szkolny sad i jeszcze mocniej uatrakcyjnić to miejsce – mówi Martyna Zalewska, jedna z uczennic, która wzięła udział w projekcie. – Na początku trzeba było zebrać zespół, zaplanować projekt sadu oraz wypromować pomysł wśród uczniów. Dowiedzieliśmy się, jak sadzić drzewka i jak je pielęgnować. Następnie założyliśmy księgę sadu, stworzyliśmy plan, z każdego zadania sporządzaliśmy raport, który wysłaliśmy komisji konkursowej, dzięki czemu zostaliśmy wybrani jako zespół, który otrzymał grant na założenie szkolnego sadu.

Drugim etapem było stworzenie szkolnego sadu. Uczniowie posadzili pięć drzew owocowych (wiśnie i czereśnie).

– Dzięki projektowi mamy sporo wiedzy na temat starych odmian drzew owocowych – mówi Martyna Zalewska. – Znamy proces ich sadzenia i pielęgnacji, teraz możemy się tą wiedzą dzielić z innymi. Mamy świadomość, że posadzone drzewa, będą służyły kolejnym pokoleniom uczniów. Już jako absolwenci tej szkoły będziemy mogli się pochwalić, że to właśnie my posadziliśmy tutaj ten sad!

Szkoła zyskała nowe miejsce, które, mówiąc dosłownie, coraz mocniej rozkwita.

– To miejsce ma spory potencjał, dlatego cały czas staramy się je rozwijać – mówi Marzena Zug, dyrektor I LO w Oleśnie. – Są tu posadzone różne krzewy ozdobne, zioła – to raj dla owadów. W drugiej części szkoły hodujemy pszczoły, stąd zrodził się pomysł, aby posadzić tu rośliny miododajne. Docelowo, to będzie świetnie miejsce rekreacji, ale także praktycznej nauki biologii.

Oprócz walorów rekreacyjnych, szkolny ogródek ma także być ciekawym miejscem, z punktu widzenia lekcji biologii.

– Podczas zajęć biologii staramy się dbać o to miejsce, co niesie za sobą walor edukacyjny – mówią Karina Bioły i Jolanta Kaczmarczyk, nauczycielki w I LO w Oleśnie. – Wszystko zaczęło się od pszczół. To dla nich ciągle szukamy nowych odmian roślin miododajnych. W tamtym roku powstała nowa grządka, teraz powstał sad, więc musimy iść za ciosem, aby cały czas upiększać to miejsce.

Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie: Kamil Kotarski, Daniel Krupa, Małgorzata Kunicka, Patryk Kupski, Dominik Napieraj, Joanna Pietruska, Ewelina Tkacz, Mateusz Urbański, Jakub Walczak, Patryk Wąsiński, Martyna Zalewska.

Damian Pietruska

Zdjęcia: LO Olesno, ool24.pl

Podziel się