• Home »
  • Sport »
  • Dwudziestolatkowie założyli klub! W B klasie zagra LZS Sahara Wojciechów

Dwudziestolatkowie założyli klub! W B klasie zagra LZS Sahara Wojciechów

Dwudziestolatkowie założyli klub! W B klasie zagra LZS Sahara Wojciechów

Czterech dwudziestolatków podjęło się wyzwania reaktywowania klubu piłkarskiego w Wojciechowie. Ambitne zadanie zmierza w dobrym kierunku i wszystko wskazuje na to, że w przyszłym sezonie w oleskiej B klasy wystartuje LZS Sahara Wojciechów. Będzie to najprawdopodobniej najmłodsza kadra w lidze!

To projekt, który ma tak sympatyczną historię, że trudno mu nie kibicować. Dawid Kubas, Patryk Kazior, Bartłomiej Kalinowski i Mateusz Drynda, jako uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych w Oleśnie, przygotowywali się do matury, a jednocześnie snuli plany stworzenia klubu piłkarskiego.

– Jesteśmy kolegami ze szkolnych ławek. Pomysł stworzenia klubu krążył między nami po prostu podczas szkolnych rozmów – mówią założyciele Sahary Wojciechów. – Postawiliśmy na reaktywację LZS-u Wojciechów. Boisko w Wojciechowie w słoneczne dni to prawdziwa rozgrzana pustynia, dlatego nowa nazwa to LZS Sahara Wojciechów.

Dwudziestolatków nie odstraszyła nawet żmudna biurokracja, którą trzeba przejść, zakładając klub piłkarski. W tym celu trzeba udać się do kilku instytucji i załatwić szereg spraw. Nie wszystko jednak poszło po myśli założycieli.

– Spóźniliśmy się ze złożeniem odpowiedniego wniosku o dofinansowanie na bieżącą działalność klubu, jaką otrzymują pozostałe kluby z gminy, dlatego nie otrzymamy tych pieniędzy na rozpoczynający się sezon. Musimy zdobyć środki sami, od darczyńców i sponsorów. Największe koszty to opłaty do związku, za sędziów czy sprawy związane z wyjazdami na mecze.

Założyciele wzięli sprawy w swoje ręce. Boisko nie było użytkowane od pięciu lat, dlatego jego dostosowanie wiązało się z ogromem prac.

– Trawę kosimy własnymi, zwykłymi kosiarkami, co zajmuje sporo czasu, dlatego przydałby się traktorek do koszenia murawy. Trzeba było także wyczyścić krzesełka dla kibiców. Co cieszy, możemy liczyć na duże wsparcie mieszkańców Wojciechowa! – mówią założyciele.

Klub uzyskał dofinasowanie od gminy Olesno w wysokości prawie 8,5 tys. zł na remont szatni. Drużyna ma także już swoje pierwsze koszulki!

Na koniec, zespół musi wyjść na boisko. Jak swoje szanse oceniają założyciele klubu?

– Cały czas poszukujemy chętnych i zaangażowanych osób do gry. Mamy obecnie zebraną kadrę mniej więcej piętnastu zawodników. To za mało, dlatego mocno zachęcamy do zgłoszenia się do naszej drużyny! Będziemy mieli młodziutką kadrę, w przedziale od szesnastu do dwudziestu jeden lat! Obecnie tylko jeden zawodnik jest “starszy”, bo ma około “trzydziestki”. Większość tych zawodników ma już jednak doświadczenie ligowe. Graliśmy też między innymi w młodzieżowych drużynach OKS-u Olesno. Trudno ocenić własny potencjał, ale jeśli zbierzemy skład, jaki planujemy, to ostrożnie możemy określić siłę naszej kadry na miejsce w połowie tabeli B klasy.

Jak można pomóc chłopakom w spełnieniu marzenia o prowadzeniu klubu? Wspierając zrzutkę!

Damian Pietruska


Podziel się