• Home »
  • Galeria »
  • Rywalizacja drwali z pięciu krajów! XXIII Międzynarodowe Zawody Drwali w Bobrowie

Rywalizacja drwali z pięciu krajów! XXIII Międzynarodowe Zawody Drwali w Bobrowie

Rywalizacja drwali z pięciu krajów! XXIII Międzynarodowe Zawody Drwali w Bobrowie

30 zawodników z Polski, Czech, Słowacji, Niemiec i Francji wystartowało w XXIII edycji Międzynarodowych Zawodów Drwali w miejscowości Bobrowa. To ważne zawody, bowiem dla polskich zawodników są eliminacjami do Mistrzostw Polski Drwali. Sama impreza, z wieloma atrakcjami towarzyszącymi, przyciąga do małej miejscowości tłumy.

Zawodnicy zmierzyli się z konkurencjami ścinki i obalania drzewa na cel, przygotowania pilarki do pracy, złożonej przerzynki kłód, dokładności przerzynki i okrzesywania.

– Wszystkie konkurencje są związane z pracą wykonywaną w lesie, każda z nich symuluje działania wykonywane w pracy drwala – mówi Julia Królik, jedyna kobieta startująca w zawodach. – Żeby wystartować w zawodach, przede wszystkim, musimy ukończyć kurs operatora piły spalinowej. Co jest najważniejsze? Precyzja, szybkość wykonywania działań, siła – wszystko po trochu. Rywalizujemy z innymi zawodnikami, ale przede wszystkimi z samym sobą, ciągle starając się ulepszać technikę. Dla zawodników, udział w zawodach, oprócz rywalizacji, jest dobrym przypomnieniem wszystkich zasad BHP, ponieważ sędziowie mocno zwracają na to uwagę, a wiadomo, że w codziennej pracy czasem wkrada się rutyna. Lubię tu wracać, ze względu na profesjonalnie zorganizowane zawody i panującą festynową atmosferę.

Oto najlepsi zawodnicy tegorocznej edycji:

  1. miejsce – Tomasz Bilski
  2. miejsce – Kamil Szarmach
  3. miejsce – Marek Bagrowski

kategoria Junior (do 24 lat)

  1. miejsce – Jakub Rzepa
  2. miejsce – Kacper Wirkus
  3. miejsce – Karol Laskowski

Dodatkową atrakcją zawodów było wykonanie przez zawodników rzeźb w drewnie, które następnie zostały zlicytowane na rzecz chorej dziewczynki pochodzącej z Bobrowy.

Dla kibiców przygotowano szereg atrakcji. Zabawy i konkursy dla dzieci, dmuchańce, wesołe miasteczko, stoiska wystawiennicze oraz stoiska gastronomiczne. Na scenie zaprezentował się między innymi Zespół Folklorystyczny Rudniczanie czy artyści związani z ośrodkiem kultury w Rudnikach. Gwiazdą festynu był Krzysztof Hanke z Kabaretu Rak, który wystąpił z programem „One Man Show”

W sobotę i niedzielę dni kończyła zabawa z zespołem Two Boys.

Organizatorami wydarzenia byli: OSP Bobrowa, Gmina Rudniki oraz Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Rudnikach.

Damian Pietruska

Podziel się