Jak działa kalkulator podatku od nieruchomości?
Kalkulator podatku od nieruchomości pozwala oszczędzić czas i daje użytkownikowi pewność prawidłowego rozliczenia. To narzędzie przeglądarkowe, które wymaga jedynie dostępu do internetu – nie trzeba niczego instalować! Sprawdź, jak z niego korzystać i dlaczego warto wybrać to nowoczesne rozwiązanie.
Jak działa kalkulator podatku od nieruchomości?
Jeśli masz do rozliczenia podatek od nieruchomości kalkulator znacznie ułatwi formalności, jakich wymagają od Ciebie przepisy. To praktyczna alternatywa dla wypełniania papierowych lub interaktywnych druków. Co więcej, sprawdza się zarówno wtedy, gdy chcesz wysłać dokumenty online, jak i przy tradycyjnej wizycie w urzędzie.
Jak korzystać z kalkulatora podatku od nieruchomości? Wystarczy uruchomić przeglądarkę, wybrać podatek, a następnie odpowiadać na zadane pytania, udostępniając dane potrzebne do prawidłowego przygotowania deklaracji DN-1 lub informacji IN-1. System zapyta m.in. o dane identyfikacyjne podatnika, formę prawną nieruchomości, sposób jej wykorzystania (np. prywatnie lub na działalność gospodarczą), a także informacje o samej działce, budynku lub mieszkaniu.
Potrzebne Ci będą dane z aktu notarialnego lub księgi wieczystej. To dokumenty, którymi zapewne dysponujesz po nabyciu gruntu, obiektu budowlanego lub jego części.
Czy warto korzystać z kalkulatora?
Kalkulator podatku od nieruchomości to narzędzie, które oszczędza czas. Nie musisz stać w kolejce do urzędu. Nie musisz dzwonić do gminy w celu wyjaśnienia wątpliwości, ponieważ kreator Przyjaznych Deklaracji na bieżąco pomaga w przygotowaniu dokumentów poprawnych pod względem merytorycznym i formalnym. Co więcej, rozliczenia możesz dokonać w dowolnym miejscu i o dowolnym czasie. To szczególna korzyść dla osób, które pracują w godzinach otwarcia urzędu, przez co wizyta wymagałaby w ich przypadku składania wniosku o urlop.
Dzięki kalkulatorowi zyskujesz pewność rzetelnego rozliczenia podatku od nieruchomości. Zdecydowanie łatwiej też zachować obowiązujące terminy, ponieważ wypełnianie dokumentów z kreatorem jest proste i intuicyjne.
Gotowe formularze możesz przekazać do organu podatkowego w dowolny sposób:
Elektronicznie – za pośrednictwem ePUAP (wymagany aktywny Profil Zaufany, podpis elektroniczny lub pieczęć elektroniczna).
Papierowo – wydrukuj dokumenty, podpisz je odręcznie i dostarcz do urzędu gminy pocztą lub podczas osobistej wizyty.
Deklarację DN-1 oraz Informację IN-1 możesz złożyć zarówno samodzielnie, jak też przez pełnomocnika.
Jak zapłacić podatek od nieruchomości?
Podatek od nieruchomości możesz zapłacić elektronicznie – w tym celu w swojej bankowości wybierz zwykły przelew i podaj w nim dane określone w decyzji o wymiarze podatku dostarczonej przez urząd gminy. Jeśli jesteś osobą prawną i rozliczasz podatek samodzielnie, numer konta do wpłaty sprawdź na stronie internetowej organu podatkowego lub skorzystaj z własnego mikrorachunku wyznaczonego przez gminę.
Ważne! Mikrorachunek wyznaczony przez gminę nie jest tym samym rachunkiem, który zostaje odgórnie przydzielony każdemu przedsiębiorcy w celu wpłaty m.in. podatku dochodowego i VAT.
Wiele urzędów przyjmuje też płatności gotówkowe – w kasie lub u wyznaczonych inkasentów.
*- Artykuł sponsorowany.